Niedosłuch u niemowląt

Niedosłuch u niemowląt jest trudną do zdiagnozowania przypadłością. Rodzice często nie widzą objawów pojawiającego się problemu, a wynika to głównie z niewiedzy na temat symptomów tego schorzenia. Niedosłuch u niemowlaka trudno zauważyć, a szacuje się, że u ponad trzydziestu tysięcy dzieci rodzących się rocznie w Polsce wykrywane są wady słuchu.

Niedosłuch wrodzony

Niedosłuch wrodzony może wynikać z wielu przyczyn. Przede wszystkim może być uwarunkowany genetycznie. Jeśli podobny problem występował u bliskich krewnych malucha to jest duża szansa, że się to powtórzy.

U ponad trzydziestu tysięcy noworodków rocznie wykrywane są wady słuchu

W przypadku niedosłuchu niedziedzicznego jego przyczyna może leżeć w przebyciu przez matkę w czasie ciąży chorób, takich jak: różyczka, odra, opryszczka, grypa półpaśca czy cytomegalia, a także toksoplazmoza. Wpływ na niedosłuch może mieć także jej kontakt z substancjami toksycznymi, w szczególności z ołowiem, rtęcią czy związkami siarki. Spore prawdopodobieństwo uszkodzenia słuchu u nienarodzonego dziecka występuje, gdy matka w czasie ciąży pali papierosy, pije alkohol lub przebywa w miejscach, w których jest głośny hałas.
Od kilku lat powszechne są badania słuchu przeprowadzane u dzieci jeszcze zanim opuszczą oddział noworodkowy. Badanie przesiewowe, nazywane “otoemisją akustyczną”, wykonuje się w drugiej dobie życia. Składa się ono z dwóch części: OAE oraz ABR. Ich celem jest sprawdzenie czy nie występuje niedosłuch u noworodka. Badania są bezpieczne dla malucha i bezinwazyjne. Dzięki tym testom można wcześnie wykryć niedosłuch wrodzony u niemowlęcia.

Sprawdź także: Przyczyny, objawy oraz leczenie zapalenia ucha >>>

Niedosłuch nabyty

Większy problem stanowi niedosłuch nabyty, czyli uszkodzenia słuchu powstałe już po urodzeniu się dziecka. Przyczyn jest wiele, zaliczają się do nich głównie infekcje ucha środkowego i wewnętrznego, powikłania po przebytej śwince, grypie, różyczce czy odrze, mechaniczne urazy czy wreszcie nawet nowotwór ucha.
Uszkodzenie słuchu nabyte dosyć trudno u noworodka wykryć. Gdy badania przesiewowe dziecko przechodzi pomyślnie, rodzice dosyć późno orientują się, że coś jest nie w porządku. Jak tego uniknąć? Najważniejsza jest stała obserwacja malucha. O problemie ze słuchem może świadczyć brak reakcji na dźwięk grzechotki czy innych zabawek, brak reakcji na wypowiadane słowa i odgłosy otoczenia. W razie podejrzeń wystąpienia uszkodzenia słuchu należy natychmiast skonsultować się z pediatrą.

 O problemie ze słuchem malucha świadczy brak reakcji na dźwięki zabawek oraz na wypowiadane słowa i odgłosy otoczenia

Czy niedosłuch można wyleczyć?

Nie każdy rodzaj niedosłuchu można wyleczyć. Wszystko uzależnione jest od tego, jaki niedosłuch zdiagnozowano u niemowlęcia. Niezależnie od tego, czy niedosłuch jest wrodzony czy nabyty, dzieli się go na trzy rodzaje: niedosłuch przewodzeniowy, niedosłuch odbiorczy oraz niedosłuch typu mieszanego.

Niedosłuch przewodzeniowy związany jest z problemami narządów przewodzących dźwięk, a więc przewodu słuchowego i ucha środkowego. Zazwyczaj problemy z nimi związane udaje się wyleczyć farmakologicznie lub operacyjnie.

Niedosłuch odbiorczy to schorzenie narządów odpowiedzialnych za odbieranie dźwięku i jego przetwarzanie: narządu Cortiego, zwoju spiralnego i nerwu ślimakowego. Tego rodzaju niedosłuchu nie da się wyleczyć, podobnie jak niedosłuchu typu mieszanego, gdy problemy występują zarówno z przewodzeniem dźwięku, jak i z jego odbiorem.

Dodaj komentarz

Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo