Ząbkowanie

Pierwsze ząbki

Prześlij dalej Drukuj
Ząbkowanie: Pierwsze ząbki

fot. RF

Mleczaki pojawiają się przeważnie około szóstego miesiąca życia maluszka, choć zdarzają się wyjątki. Bywa, że ząbkowanie rozpoczyna się już w trzecim miesiącu albo dopiero po pierwszych urodzinach dziecka. Zwykle wyrzynają się najpierw dolne jedynki i u niektórych dzieci ich sąsiadki z góry. Po kilku miesiącach kolekcja w buzi malca powiększy się jeszcze o górne i dolne dwójki. Roczne dziecko ma zwykle do dyspozycji sześć zębów. Po kilku miesiącach w jego buzi pojawia się sześć następnych. Długotrwały i bolesny proces wyrzynania się mleczaków kończy się zazwyczaj w trzecim roku życia malucha. Wtedy staje się on dumnym posiadaczem aż dwudziestu mlecznych zębów: ośmiu siekaczy, ośmiu zębów trzonowych oraz czterech kłów.

Mleczaki pojawiają się przeważnie około szóstego miesiąca życia maluszka, choć zdarzają się wyjątki. Bywa, że ząbkowanie rozpoczyna się już w trzecim miesiącu albo dopiero po pierwszych urodzinach dziecka. Zwykle wyrzynają się najpierw dolne jedynki i u niektórych dzieci ich sąsiadki z góry.
Po kilku miesiącach kolekcja w buzi malca powiększy się jeszcze o górne i dolne dwójki. Roczne dziecko ma zwykle do dyspozycji sześć zębów. Po kilku miesiącach w jego buzi pojawia się sześć następnych. Długotrwały i bolesny proces wyrzynania się mleczaków kończy się zazwyczaj w trzecim roku życia malucha. Wtedy staje się on dumnym posiadaczem aż dwudziestu mlecznych zębów: ośmiu siekaczy, ośmiu zębów trzonowych oraz czterech kłów.

U niektórych niemowląt ząbkowanie przechodzi niemal niezauważalnie. Najczęściej jednak już na dwa, trzy miesiące przed pojawieniem się pierwszego ząbka, maluch ma opuchnięte i obolałe dziąsełka, przez co staje się bardziej marudny i płaczliwy. Obficie się też ślini, a skóra wokół jego ust jest spierzchnięta i może się pojawić na niej drobna wysypka. Czasem ząbkowaniu towarzyszy niewielka gorączka (do 38 C), która ustępuje wraz z wyrznięciem się zęba. Dziecko może mieć też rozwolnienie albo lekkie objawy przeziębienia, np. katar. U niektórych maluszków dodatkowym objawem poprzedzającym ząbkowanie są powiększone węzły chłonne na szyi i u nasady uszu.

Dziecko, któremu rosną zęby, często traci apetyt. Ból zniechęca je nawet do ssania piersi. Wtedy najlepiej przystawiać malucha częściej, ale na krócej. Jeśli dziecko jada już pokarmy w postaci papek, przed podaniem mu ich, można lekko schłodzić je w lodówce. Takie jedzenie będzie maluszkowi lepiej smakowało, a przy okazji podziała jak kojący balsam. Rozdrażniony i płaczliwy maluszek uspokoi się trochę, gdy pomasujemy mu swędzące i obolałe dziąsła. Skutecznie działa też specjalny żel (np. Dentinox), który można kupić w aptekach bez recepty. Ząbkujący maluszek najczęściej wkłada do buzi i gryzie wszystko, co wpadnie mu w rączki. Warto więc kupić mu gryzaczki ze sprężystej gumy lub wypełnione wodą, które można schłodzić w lodówce. Ulgę przyniesie też malcowi częste podawanie chłodnych napojów.

Zgłoś się do lekarza, gdy maluch

 • Ma wysoką gorączkę, biegunkę lub wymiotuje. Ząbkujące dziecko może bowiem dodatkowo cierpieć na jakąś infekcję.
 • Chwyta lub ciągnie się za ucho. Czasem ból promieniuje z dziąsła, ale może też świadczyć o stanie zapalnym ucha.
 • Wyjątkowo boleśnie przechodzi ząbkowanie. W takiej sytuacji lekarz może zalecić podawanie leku przeciwbólowego.
 • Jeszcze nie ma zębów, choć skończył już osiemnaście miesięcy.

Źródło: Rodzice

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez miśka ka. dnia 25 marca 2013, godz. 21:19

  nasz maluszek niestety bardzo cierpiał przy ząbkowaniu, farmaceutka poleciła nam podawać milifen, działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, widać było po naszym dziecku że przynosił mu ulgę, a przy tym obniżał goraczkę bo ta niestety też sie pojawiła


 • dodany przez paulina dnia 11 stycznia 2013, godz. 10:12

  Mój Rysiu miał 2 miesiące gdy pojawił się pierwszy ząbek a zaraz za nim kolejny :)) Rysiu jest dość wyjątkowym dzieckiem. urodził się dlugi na 62cm i wazył 5270g:) od razu miał bystre oczka,gaworzył i śmiał się w glos :D


 • dodany przez justysia mama Matiego dnia 30 listopada 2011, godz. 22:51

  Mój synek miał 5 miesięcy kiedy pojawiły się jedyneczki!Teraz właśnie "walcze" z synkiem bo wyrzynają mu górne jesdyneczki :) :( spać dzisiaj nie ide raczej bo ma straszny katar,ktory mu spędza sen z powiek :( ani sobie nie da ściągnąć frida do noska ani na brzuszku nie chce leżeć!Jak tylko zbliżam rękę z czymkolwiek do jego ust nawet to odpycha i jest płacz i jest krzyk jak przy kolkach przynajmniej!nie mogę go opuścić na krok,nawet na zalatwienie moich potrzeb :( mam już 7 letnią córke,która ząbkowanie przechodziła łagodnie!


 • dodany przez madalena dnia 10 stycznia 2011, godz. 14:40

  Hej dziewczyny! Mojej córci pierwsze wyszły dolne jedynki a ma 6 miesięcy, ten okres to dla mnie masakra, Gabi mało śpi, gorączkuje do 38, jest marudna, nie chce jeść, gorączka po 2 dniach przeszła i wróciła po 3 dniach, nie wiem czy to objaw następnych ząbków czy tych co już są? chciałam z nią wyjść na spacer ale boje się ze gorączka wzrośnie :(( już sama nie wiem co robić. doradźcie mi


 • dodany przez sala dnia 3 stycznia 2011, godz. 16:57

  moja mała ma 10,5 miesiąca i własnie zauważyłam ,że wyrzyna jej się górna ( chyba) trójka.wszyscy mówią,że pierwsze wychodzą jedynki.czy to mnie powinno zaniepokoić że idzie jako pierwsza górna trójka ?


(12 Komentarze)

Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię