Kiedy z niemowlakiem wybrać się do ortopedy?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy iść z niemowlakiem do ortopedy. Martwi ich najczęściej kształt stópki niemowlaka i to że jest ona zdecydowanie bardziej płaska niż stopy dorosłego człowieka. Nie należy jednak panikować, ponieważ stopy dziecka zmieniają się bardzo mocno w trakcie jego rozwoju. Z czasem mięśnie będą mocniejsze, skóra grubsza, a paznokcie twardsze.

Gdy malec stawia swoje pierwsze kroki, stópki dziecka wyglądają na przekrzywione i koślawe, jakby coś było z nimi nie tak. Poza tym dziecko ucząc się chodzić początkowo porusza się w nienaturalnej postawie – jego pupa jest mocno wypięta a brzuszek wystaje do przodu. Jest to jednak całkowicie normalne w trakcie nauki chodzenia. W miarę nabierania coraz większej pewności postawy, stopy się wzmocnią i stopniowo będą coraz lepiej pracować.

Stopy niemowlaka zmieniają się wraz z rozwojem dziecka

Niepokojące objawy – kiedy zabrać dziecko do ortopedy?

Niektóre objawy szczególnie niepokoją rodziców. Zanim zdecydujemy kiedy iść z dzieckiem do ortopedy, dobrze jest poobserwować ruchy malca. Są jednak pewne symptomy, których nie należy lekceważyć.

Nienaturalne wygięcie stópek

Jednym z niepokojących symptomów może być wygięcie stópek malucha w kształt przypominający hak. Stópki w tym kształcie zazwyczaj prostują się około 3 roku życia. W bardzo rzadkich przypadkach konieczna jest pomoc ortopedy. Zazwyczaj zakłada się wtedy na stopy opatrunki, które mają za zadanie utrzymanie stópek w odpowiednim położeniu.

Zaginanie paluszków do środka

Często gdy dziecko zaczyna chodzić, zagina palce stópek do środka. Podobnie jak wygięcie w hak, takie ułożenie stóp powinno zniknąć około 3 – 4 roku życia, ponieważ chodzenie w ten sposób jest niewygodne i w naturalny sposób malec zaczyna stawiać stópki prawidłowo. Kiedy z dzieckiem do ortopedy w przypadku takiej nieprawidłowości? Pomoc lekarza specjalisty będzie niezbędna, gdy maluch przekrzywia jedną ze stópek lub gdy dziecko potyka się i nie może się swobodnie poruszać.

Stawianie stóp na zewnątrz

Jeszcze innym problemem jest stawianie stóp na zewnątrz. Chodzenie w ten sposób jest na początku łatwiejsze i pozwala na utrzymanie równowagi. Z czasem problem powinien sam minąć. Do ortopedy trzeba się wybrać, gdy jedna z nóżek jest widocznie mocniej wykrzywiona lub nóżki są skręcone również gdy dziecko odpoczywa.

Chodzenie na palcach

Kolejną wadą jest stawianie swoich pierwszych kroków na palcach. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, problem zazwyczaj mija bez konieczności interwencji lekarza, jednak gdy maluch nie jest w stanie stanąć na całej powierzchni stópek należy skonsultować się z ortopedą. Powinna również zaniepokoić sytuacja, gdy dziecko najpierw chodzi prawidłowo na całej stopie, a później na paluszkach. W takiej sytuacji koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.

Gdy maluch przekrzywia jedną ze stópek lub potyka się i nie może się swobodnie poruszać, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem

Wizyta z niemowlakiem u ortopedy

Gdy już zdecydujemy, kiedy do ortopedy z niemowlakiem to warto przygotować się do wizyty. Należy szczegółowo określić co niepokoi w stópkach dziecka. Trzeba również zastanowić się czy wada pojawiła się po jakimś czasie czy występowała od urodzenia oraz czy nie obserwowaliśmy zmian w wyglądzie stópek. Lekarz powinien również wiedzieć o problemach występujących w rodzinie.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo