Zdrowie

Gorączka niemowlaka

Prześlij dalej Drukuj
Zdrowie: Gorączka niemowlaka

Fot.: RF

Nie wpadaj w panikę.

Potraktuj podwyższoną temperaturę ciała jako sygnał ostrzegający, że w organizmie dzieje się coś złego. Najczęściej okazuje się, że zaatakowały go chorobotwórcze drobnoustroje i system immunologiczny odpowiada wzrostem temperatury.

Gorączkę mamy w genach

To jeden z najstarszych ewolucyjnie mechanizmów obronnych człowieka. Przed wiekami był przecież jedynym sposobem na radzenie sobie z infekcjami. Proces powstawania gorączki rozpoczyna pojawienie się w organizmie tzw. pirogenów pochodzenia zewnętrznego, czyli substancji białkowych będących produktem metabolizmu bakterii i wirusów. Wówczas komórki zaczynają produkować tzw. pirogeny endogenne, które wraz z krwią przedostają się do ośrodka regulacji temperatury w mózgu i „nastawiają” go na wyższy poziom. Organizm zaczyna więc produkować ciepło i zapobiegać jego utracie. Robi to do momentu, aż osiągnie nowy, zaprogramowany w mózgu poziom.

W cieple obrona jest skuteczniejsza

Cel tego skomplikowanego procesu jest bardzo ważny – przy wyższej temperaturze mechanizmy obronne organizmu polegające m.in. na wytwarzaniu przeciwciał znacznie rosną (ok. 10 proc. na 1˚C). Jednocześnie w organizmie zmniejsza się ilość żelaza i innych substancji, które wspierają mnożenie się bakterii. Zwiększa się też ukrwienie tkanek, dzięki czemu przeciwciała szybciej docierają do miejsca infekcji.

Gdy sprzymierzeniec nas zdradza

O gorączce u niemowlęcia mówimy dopiero wtedy, gdy temperatura ciała przekracza 38,5˚C. Niższa temperatura oznacza stan podgorączkowy, który nie wymaga stosowania leków obniżających temperaturę. Wysoka gorączka to 39,5˚C. Temperaturę powyżej 38,5˚C u niemowląt i dzieci bezwzględnie należy obniżać. A to dlatego, że wówczas przynosi więcej szkody niż pożytku. Dzieci mają bowiem niedojrzały układ termoregulacyjny i wysoka temperatura obciąża serce, nerki, może doprowadzić do drgawek oraz odwodnienia.

CO MOŻESZ ZROBIĆ?

➲NIE PRZEGRZEWAJ ANI DZIECKA, ANI POMIESZCZENIA, w którym się znajduje. Lepiej by maluch był ubrany lżej np. w piżamkę, okryty kołderką i miał dopływ chłodnego (ok. 21°C), wilgotnego powietrza.
➲REGULARNIE MIERZ DZIECKU TEMPERATURĘ I ZAPISUJ WYNIK. Najwygodniejszy w przypadku niemowląt i małych dzieci i najmniej inwazyjny jest termometr elektroniczny, którym mierzy się temperaturę w uchu.
➲ZADBAJ O ODPOWIEDNIE POJENIE MALCA – częściej przystawiaj go do piersi lub, jeśli jest karmiony sztucznie, podawaj wodę, herbatkę.
➲JEŚLI TEMPERATURA PRZEKRACZA 38,5°C podaj preparat obniżający gorączkę (zawsze podawaj zalecone dawki, nie obniżaj ich samodzielnie, bo lek nie zadziała).
➲PREPARATY DLA NIEMOWLĄT zawierające ibuprofen możesz podawać najwcześniej od 6 miesiąca życia. Leki na bazie paracetamolu można pod kontrola lekarza podawać nawet noworodkom i wcześniakom.
➲PODAWAJ JE W REGULARNYCH ODSTĘPACH (zalecenie znajdziesz w ulotce). Jeśli skoki temperatury następują szybciej, stosuj naprzemiennie preparaty na paracetamolu i ibuprofenie (ale także zgodnie z tym, co napisano w ulotce).
➲ANI NIEMOWLĘTOM, ANI DZIECIOM DO 12 ROKU ŻYCIA nie wolno podawać preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy (Aspiryna, Polopiryna) – kwas ten może spowodować wystąpienie zespołu Reya, który powoduje m.in. uszkodzenie komórek mózgu i wątroby.
➲WYKORZYSTAJ KĄPIELE I OKŁADY CHŁODZĄCE. Okłady na głowę chronią mózg dziecka. Przy wysokiej gorączce sprawdzają się też kąpiele chłodzące. Woda początkowo powinna mieć temperaturę o jeden stopień niższą niż dziecko. Po zanurzeniu malucha stopniowo dolewaj do wanienki chłodnej wody, obniżając jej temperaturę do ok. 30°C. Taka kąpiel powinna trwać najwyżej 5 minut.

Kiedy wezwać lekarza?
➲ gdy gorączkujące niemowlę ma mniej niż 3 miesiące
➲ gdy dziecko ma kłopoty z oddychaniem i jest senne
➲ gdy gorączka trwa dłużej niż 3 doby
➲ gdy gorączka przekroczy 40°C i nie spada mimo podania leków
➲ gdy stan zdrowia dziecka się pogorszy
➲ gdy wystąpiły drgawki gorączkowe
➲ zawsze, gdy stan malucha cię niepokoi

WARTO WIEDZIEĆ!
Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt to 37°C. Nieco wyższa (max. do 38°C) nie zawsze oznacza, ze dziecko zaatakowały drobnoustroje: ciepłota ciała rośnie bowiem także w efekcie wysiłku fizycznego, przegrzania dziecka, płaczu, silnych emocji i ząbkowania. Temperatury, która nie przekracza 38°C nie należy obniżać preparatami przeciwgorączkowymi.

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez kwiatuszek dnia 30 grudnia 2012, godz. 19:41

  Ostatnio borykałyśmy się z zapaleniem ucha, gorączka powyżej 39C, wystraszyłam się ale od razu podałam lek przeciwgorączkowy Milifen, po jakimś czasie temperatura spadła ale przez całą noc czuwałam nad Madzią.


 • dodany przez otylka dnia 17 grudnia 2012, godz. 15:14

  ja też zaczęłam stosować milifen, bo ma taka samą zawartość ibuprofenu co nurofen, a jest tańszy. podawałam go na zmianę z paracetamolem, bo córka miała gorączkę powyżej 39,5.


 • dodany przez mirka dnia 25 października 2012, godz. 21:41

  moje dziecko źle znosiło ząbkowanie, wkładanie wszystkiego do buzi, był marudny, płaczliwy ale najgorsza chyba była gorączka, u mnie jednak wywołuje lekki niepokój, podawałam wtedy dziecku milifen, syropek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy i na szczęscie nam pomagał


 • dodany przez Resty dnia 23 lutego 2012, godz. 11:26

  Karol, jak poewidziala jedna chora psychicznie pani, jaka ostatnio spotkalem Nie zmieniaj swiata, zmieniaj siebie . Moze Guy tez ja wczesniej spotkal i skorzystal z jej rady?


  (4 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię