Leczenie niemowlaka

Jak podawać leki dziecku

Prześlij dalej Drukuj
Leczenie niemowlaka: Jak podawać leki dziecku

fot. RF

Zapewne doskonale wiesz, że żaden lek, nawet dostępny bez recepty, nie jest obojętny dla organizmu., Zwłaszcza tak maleńkiego i delikatnego. Zanim więc zastosujesz jakikolwiek specyfik, skonsultuj się wcześniej z lekarzem, opiekującym się twoim maluszkiem. Poproś go również, żeby zapisał sposób dawkowania na kartce (albo zrób to sama). Przed zaaplikowaniem lekarstwa po raz pierwszy, przeczytaj dokładnie informacje na ulotce. Jeśli różnią się od zaleceń lekarza, a ten cię o tym nie uprzedził, na wszelki wypadek skontaktuj się z nim. Upewnisz się, czy wszystko dobrze zapamiętałaś. Przeczytaj także jak przechowywać preparat. Dopiero gdy nie masz już żadnych wątpliwości, możesz podać maluchowi specyfik.

Czopki
Można podawać niemowlętom.
Rozebranego do połowy maluszka ułóż na boku, zegnij mu nóżki i posmaruj okolicę odbytu cienką warstwą wazeliny (można w tym celu użyć także Linomagu, Alantanu Plus bądź kremu pielęgnacyjnego dla niemowląt). Jedną dłonią przytrzymaj nóżki oraz bioderka malucha, drugą natomiast chwyć czopek i zdecydowanym szybkim ruchem wsuń go do pupy. Potem jeszcze przez parę chwili przytrzymaj ściśnięte pośladki szkraba, żeby czopek się nie wyśliznął.
Uwaga: warto przechowywać czopki w lodówce (najlepiej na górnej półce w drzwiach). Są wtedy twardsze i nie wyślizgują się z dłoni podczas w aplikacji.

Inhalacje
Można robić już noworodkom.
Jedną lub dwie krople płynu do sporządzania inhalacji parowej (np. Olbas) albo olejku eterycznego (np. tymiankowego, eukaliptusowego czy sosnowego) nanieś na chusteczkę higieniczną i połóż w łóżeczku, w pobliżu główki dziecka. (Możesz też zwilżyć nieco róg poduszki, ale od spodu, by malec niechcący nie dotknął skropionego miejsca oczkiem). Świetne są również inhalacje na bazie majeranku (dużą łyżkę suszonego ziela wsyp do litra wody, dodaj łyżeczkę sody i doprowadź do wrzenia. Spaceruj z dzieckiem na rękach w pobliżu unoszącej się pary przez ok. 15 minut).
Uwaga: Jeśli twój szkrab jest alergikiem, nie rób mu inhalacji z ziół, ani z olejków eterycznych!

Krople do nosa
Można podawać niemowlętom.
Ułóż maleństwo na pleckach i delikatnie odchyl mu główkę do tyłu. Następnie, dołączonym do opakowania preparatu kroplomierzem (lub np. specjalnym dozownikiem zakupionym w aptece) zakropl dziecku do obu dziurek noska zaleconą dawkę.

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez iwona dnia 17 czerwca 2009, godz. 15:17

  A jak sprytnie podac kropelki takiemu maluszkowi ?


  (1 Komentarz)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię