Niemowlę: zdrowie

ROTAWIRUSY atakują zimą

Prześlij dalej Drukuj
Niemowlę: zdrowie: ROTAWIRUSY atakują zimą

fot. Shutterstock

Są najczęstszą przyczyną biegunek u niemowląt i małych dzieci. O rotawirusach słyszała każda mama, nawet jeśli akurat jej smyk nie przechodził takiej infekcji. Przerażające opowieści o niekończących się biegunkach, odparzonej pupie, a w skrajnych sytuacjach nawet konieczności pobytu w szpitalu, nie od dziś krążą wśród rodziców maluchów. Rzeczywiście, infekcja rotawirusowa może skończyć się hospitalizacją. Ale wcale nie musi. Bardzo wiele zależy od ciebie oraz od organizmu malca.

Zaczyna się typowo

Najbardziej narażone na atak rotawirusa są dzieci w wieku od 6. miesiąca do 3. roku życia. Im malec starszy, tym lepiej przechodzi tego typu infekcje. Choćby z tej przyczyny, że łatwiej nakłonić go do picia. A przy takich kłopotach najgroźniejsze bywa odwodnienie, ponieważ infekcję rotawirusową charakteryzują gwałtowne wymioty i biegunka – może pojawić się nawet 10 stolców na dobę. Są one wodniste, pieniste, tryskające, o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu i mogą zawierać niewielkie ilości śluzu. Zwykle towarzyszą im też niezbyt wysoka gorączka (około 38–38,5˚C) oraz bóle brzuszka. Warto dodać, że nie u każdego malucha infekcja przebiega ze wszystkimi tymi objawami. Dziecko może cierpieć np. tylko na biegunkę.

Bez lekarza ani rusz

Możesz sama poradzić sobie z rotawirusem, ale tylko w przypadku, gdy twoje dziecko ma więcej niż pół roku. Jeśli kłopoty dopadną mniejsze niemowlę, lepiej jak najszybciej pokazać je lekarzowi. Koniecznie powinnaś wezwać pediatrę także w sytuacji, gdy malec ma gorączkę powyżej 39˚C, obficie wymiotuje, dostrzeżesz w stolcu krew lub zauważysz objawy odwodnienia. Ten ostatni objaw jest bardzo niebezpieczny – jego charakterystyczne cechy to: zapadnięte ciemiączko, suche, karminowe usta, matowe oczy, płacz bez łez, brak mokrej pieluszki od trzech godzin (jeśli mamy do czynienia ze starszym dzieckiem – siusianie rzadsze niż co 6 godzin). Możesz też wykonać pewien test, by sprawdzić, czy maluch nie jest odwodniony: chwyć dwoma palcami skórę na brzuchu malca. Jeśli fałdka się nie rozprostowuje, to oznacza, że koniecznie musisz udać się do lekarza. Pamiętaj, rotawirus jest bardzo zaraźliwy, więc przede wszystkim postaw na profilaktykę.

Lepiej zapobiegać…

chore dziecko

fot. Shutterstock

Na rynku jest dostępna szczepionka chroniąca przed rotawirusami. Trzeba za nią zapłacić (ok. 300 zł za dawkę, a konieczne są dwie lub trzy). Pierwszą maluch powinien dostać między 6. a 16. tygodniem życia. Aby uniknąć infekcji, staraj się też zachowywać podstawowe zasady higieny:

 • na przewijaku w publicznej toalecie lub w przychodni zawsze rozkładaj pieluszkę tetrową lub flanelową, a dopiero na niej kładź dziecko;
 • ucz starszaka, by mył ręce po każdej wizycie w toalecie i nie wkładał do buzi przypadkowych przedmiotów (zabawek w przedszkolu, kamyków na spacerze);
 • zawsze przed obraniem dokładnie myj owoce i warzywa;
 • karm piersią jak najdłużej.

Uważaj na odwodnienie!

Musisz zacząć działać natychmiast, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu oraz powstania bolesnych odparzeń. Oto kilka rad, jak przetrwać atak rotawirusa:

Zadbaj, by maluch dużo pił, choć nie będzie miał na to ochoty. Do ciebie należy nakłonienie go choć do kilku łyżeczek np. letniej przegotowanej wody, słabej herbatki niemowlęcej. Idealnie byłoby, gdyby smyk popijał tez dostępne w aptece napoje nawadniające (Gastrolit, HiPP Ors 200, Orsalit), które uzupełniają niedobory elektrolitów. Rób notatki – to pozwoli ci ustalić, ile maluch wypił. Zasada jest prosta – jeśli maluch będzie pił wystarczająco dużo – unikniecie szpitala.
Zadbaj o dietę dziecka. Jeśli karmisz piersią, staraj się przystawiać malca jak najczęściej. W twoim mleku znajduje się laktoferyna, która pomoże maluchowi uporać się z biegunka. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Możesz podać mu kleik ryżowy albo marchwiankę. Starszak może zjeść chrupki kukurydziane, bułkę lub to, na co ma ochotę. Ale w granicach rozsądku – nie podawaj dań ciężkostrawnych, owoców i soków klarownych oraz słodyczy.
Podaj probiotyk (np. Enterol, Ido- Form Baby, Lacidolac, Dicofl or 30). Dobroczynne bakterie skracają czas trwania biegunek. Pamiętaj, by podawać je dziecku jeszcze przez 2 tygodnie po ustąpieniu biegunki. Najlepiej rozpuszczaj je w mleku lub letniej wodzie.
Zadbaj o pupę. Odparzenia to kolejna rotawirusowa zmora. Najlepiej jeśli twój malec jak najwięcej czasu będzie spędzał bez pieluszki. Po każdej kupce dokładnie myj pupę malucha i kładź cienka warstwę kremu z cynkiem.

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez sram dnia 2 grudnia 2014, godz. 12:08

  hhgjsjrj,jgejwgjfnnml."ygewfjhbw
  ]

  \jsgwjehj4hkime


 • dodany przez kamaza dnia 25 października 2014, godz. 22:42

  Najważniejsze żeby dziecko nie odwodniło się.... do tego probiotyki, elektrolity i dieta, machwianka dobrze też działa na biegunkę.


 • dodany przez mensa dnia 13 maja 2014, godz. 19:44

  A u mnie to różnie z tymi biegunkami, i zimą się zdarzają i latem też. Szczególnie jak gdzieś wyjeżdżamy, dlatego apteczka jest zawsze pełna.


 • dodany przez soffia dnia 30 marca 2014, godz. 21:27

  Jest w tym prawda, bo moje dzieci zawsze tylko jesienią i zimą łapią takie wirusowe biegunki, właśnie po takim wirusie jesteśmy, biegunka z wymiotami. Na szczęście wszystko trwało dwa dni. Probiotyki jeszcze nadal bierzemy.


 • dodany przez asiczka dnia 13 marca 2014, godz. 10:15

  Z tymi rotawirusami to my też się mamy, kilka razy w roku dzieci łapią te wirusisko, najgorzej jak dojdą do tego wymioty...


(10 Komentarze)

Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię