Chrapanie noworodka i inne zaburzenia oddychania

Oddychanie u noworodków czasem może okazać się trudnym zadaniem

Rodzice często zastanawiają się jaka jest przyczyna tego, że noworodek chrapie. Maluch nie ma jeszcze w pełni rozwiniętego ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za oddychanie – nie potrafi oddychać ustami, więc każde zanieczyszczenie noska może spowodować problemy z oddychaniem. Nie zawsze to groźne dolegliwości, ale jeśli utrzymują się długo, nie wahaj się z wizytą u lekarza.

W czasie ciąży dziecko nie oddycha, ponieważ tlen, już w krwi, dostarcza mu łożysko. Uczy się jednak „wciągania” przez wsysanie noskiem płynu owodniowego. To bardzo ważne, zwłaszcza że przy ssaniu piersi noworodek może oddychać jedynie przez nos.

Czym jest sapka u noworodka?

To właśnie owo chrapanie u noworodka. Najczęściej sapka u niemowląt występuje podczas karmienia piersią, ale może pojawić się również podczas snu, najczęściej w pierwszym półroczu życia. Noworodek chrapie, ponieważ jego nosek jest zanieczyszczony i powietrze napotyka opór w jamie nosowej. Może to być śluz zbierający się przy płaczu lub spowodowany katarem, resztki pokarmu (zwłaszcza tego ulanego) czy po prostu kurz.

Jak poradzić sobie z tym, że noworodek chrapie?

Jeśli w nosku dziecka zalegają resztki śluzu można rozpuścić je solą fizjologiczną lub roztworem na bazie soli morskiej. Nosek zakrapla się, a następie oczyszcza za pomocą gruszki. Ważne jest również utrzymywanie odpowiedniej temperatury – często sapka pojawia się, kiedy niemowlęta przebywają w pokojach, gdzie jest sucho i bardzo ciepło. Wysuszony śluz czy kurz również blokuje przepływ powietrza w nosie i utrudnia nie tylko oddychanie, ale również ssanie w czasie karmienia.

Żeby do tego nie doprowadzić kup nawilżacz powietrza i utrzymuj temperaturę w granicach 18-20 stopni Celsjusza. W poprawieniu wilgotności powietrza może pomóc też położenie wilgotnego ręcznika na kaloryferze (to sposób na zimę) lub wywieszenie go w oknie (ten sposób sprawdzi się w lecie). To plus systematyczne oczyszczanie noska sprawi, że chrapanie noworodka zniknie.

Bezdechy i przerwy w oddychaniu

W pierwszych dwóch latach życia mogą zdarzać się przerwy w oddychaniu, zwłaszcza w czasie snu. Nie ma się jednak czym martwić, jeżeli bezdechy trwają nie dłużej niż 10 sekund i nie pojawiają się częściej niż 5-10 razy na godzinę. Jeśli zauważysz, że występują częściej i dłużej, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Utrata oddechu może wystąpić również w czasie płaczu, zwłaszcza tego zanoszące go się. Dziecko nagle traci przytomność, sinieje i przestaje się ruszać. To tak zwany napad afektywnego bezdechu, trwa około minuty, po tym czasie dziecko „budzi się” i oddycha już normalnie. Napad nie wyrządza szkód dziecku, ale każde jego wystąpienie należy zgłosić lekarzowi.

Zapobiegaj

Żeby uchronić się przed problemami w oddychaniu u dziecka należy zadbać o optymalne warunki w jego pokoju, łóżeczko z twardszym materacem i poduszką, możesz również zakupić elektryczny monitor oddechu, który będzie kontrolował, czy w czasie snu nie pojawiają się bezdechy. Pamiętaj, żeby zawsze układać dziecko na pleckach i systematycznie czyścić mu nosek, dzięki temu zauważysz, że noworodek chrapie zdecydowanie rzadziej.

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo