Objawy ciąży przed okresem

Jakie są bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką? Jak rozpoznać ciążę? Poznaj najczęściej występujące objawy ciąży przed okresem oraz podział objawów ciążowych. Jakie są objawy po terminie spodziewanej miesiączki?

Jak rozpoznać ciążę?

Rozpoznanie ciąży na podstawie samych odczuwalnych objawów może przysporzyć kobietom wiele trudności. Nie są one bowiem charakterystyczne tylko dla okresu ciąży. Wprost przeciwnie, mogą się one pojawiać niezależnie od niej, na skutek różnych zmian hormonalnych, stresu oraz chorób. W literaturze często dzieli się te objawy na przypuszczalne, prawdopodobne i pewne. Tak naprawdę samo rozpoznanie ciąży opiera się na objawach pewnych np. uwidocznieniu przy pomocy USG pęcherzyka ciążowego. Występowanie objawów przypuszczalnych i prawdopodobnych nigdy nie daje 100% pewności co do tego zagadnienia.

Zobacz też: Pierwsze dni po zapłodnieniu. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?

Podział objawów ciążowych

Objawy ciążowe można podzielić na:

  • Przypuszczalnenudności i wymioty pojawiające się rano, zmęczenie, omdlenia, zmniejszenie apetytu, bolesność piersi.
  • Prawdopodobnebrak miesiączki, powiększenie piersi, rozstępy ciążowe, pigmentacja linii pośrodkowej ciała i brodawek sutkowych itp.
  • Pewne (dające 100% pewności) – uwidocznienie pęcherzyka ciążowego w USG, wysłuchanie czynności serca płodu, stwierdzenie ruchów dziecka przy badaniu zewnętrznym przez personel medyczny (II trymestr – ok. 20 tygodnia ciąży i zazwyczaj możliwe tylko u szczupłych pacjentek).

Sprawdź: Jak często można robić USG w ciąży?

Objawy ciąży jeszcze przed spodziewanym okresem

Bardzo ciężko jest rozpoznać ciążę przed spodziewaną miesiączką. Głównie dlatego, że pierwsze objawy ciąży mogą być podobne do tych pojawiających się na koniec cyklu miesiączkowego. Występowanie tych objawów jest kwestią bardzo indywidualną. Dodatkowo, jak już zostało wspomniane, ich występowanie nie daje 100% pewności co do ciąży. Czym różnią się objawy ciąży od miesiączki? Pierwszym objawem, który nie występuje u wszystkich kobiet, może być tzw. plamienie implantacyjne. Pojawia się ono po około 7-10 dniach od zapłodnienia i zwiastuje zagnieżdżenie zarodka w macicy. Plamienie implantacyjne bywa często mylone z początkiem miesiączki, gdyż tak naprawdę długość cyklu miesiączkowego podlega zmianom i nie zawsze wiemy czy miesiączka wystąpi wcześniej czy później.

Jak odróżnić objawy ciąży od okresu? W takim przypadku warto wykonać test ciążowy, ale dopiero po 14 dniach od domniemanego zapłodnienia. Wówczas wzrastające już stężenie Beta HCG może zostać wykryte przez test paskowy i podpowiedzieć czy faktycznie jesteś w ciąży. Wykonanie go wcześniej (np. 4-5 dni po domniemanym zapłodnieniu) wiąże się z błędnym wynikiem, gdyż jest to zbyt wczesny etap na zastosowanie testu ciążowego. Jeśli na tym etapie uważasz, że możesz być w ciąży zrezygnuj z używek i zaopatrz się w kwas foliowy, który zapobiega powstawaniu wadom cewy nerwowej u dziecka. Pozostałe objawy ciąży zazwyczaj pojawiają się po terminie spodziewanej miesiączki i zostały opisane poniżej.

Zobacz też: Pierwsze dni po zapłodnieniu – objawy ciąży

Objawy po terminie spodziewanej miesiączki

Po terminie spodziewanej miesiączki rozpoznanie ciąży staje się o wiele prostsze. Zarodek jest już zagnieżdżony w macicy, zaczyna również wydzielać większą ilość hormonów rozpoznawanych przez testy ciążowe. Jednakże pierwszym ważnym objawem jest brak miesiączki. Może również wystąpić niewielkie krwawienie przed jej terminem zwane plamieniem implantacyjnym. Brak miesiączki jest objawem, który zazwyczaj nasuwa myśl o ciąży.

Później mogą pojawić się dolegliwości charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży tj. nudności i wymioty (zazwyczaj rano, po wstaniu z łóżka), bolesność i tkliwość piersi, częste oddawanie moczu, zmęczenie i omdlenia, a także rozdrażnienie i zmiany nastroju. Są one wynikiem oddziaływania hormonów (estrogenów, progesteronu, gonadotropiny kosmówkowej) na poszczególne układy naszego organizmu.

Ponadto pojawia się jeszcze garść innych objawów takich, jak: powiększenie piersi, powiększanie obwodu brzucha (po 12 tygodniu ciąży), zwiększona pigmentacja linii pośrodkowej ciała oraz brodawek sutkowych. Na tym etapie warto się wybrać do lekarza, aby potwierdzić swoje domysły i wykonać pierwsze badanie ultrasonograficzne.

Stwierdzenie ciąży na etapie przedmiesiączkowym jest bardzo trudne. Warto zaczekać do wystąpienia objawów prawdopodobnych lub do upłynięcia 2 tygodni od współżycia, aby potwierdzić swoje domysły i zastosować test ciążowy. Kiedy otrzymasz pozytywny test ciążowy, wybierz się na wizytę do swojego ginekologa.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo