Objawy ciąży tydzień po tygodniu

Pierwsze objawy ciąży tydzień po tygodniu stają się coraz wyraźniejsze i coraz bardziej oczywiste staje się, że zostaniesz mamą, nawet jeśli nie potwierdziłaś tego jeszcze testem ciążowym. Jakie pierwsze sygnały o ciąży wysyła kobiecy organizm?

Pomiędzy 10 a 15 dniem cyklu miesiączkowego z jajnika uwalniana jest dojrzała komórka jajowa. Rozpoczyna wtedy swoją kilkudniową wędrówkę do macicy. Jeżeli po drodze połączy się z plemnikiem i dojdzie do zapłodnienia, w ciągu kilku kolejnych dni zarodek zagnieździ się bezpiecznie w którejś ze ścian macicy gotowej na jego przyjęcie. Efektem tego procesu może być niewielkie krwawienie implementacyjne, które bardzo często mylone się z miesiączką lub plamieniem ją poprzedzającym. Nie występuje ono u wszystkich kobiet, ale jeśli miało miejsce, to jest to właśnie pierwszy objaw rozwijającej się ciąży.

Przeczytaj więcej o procesie implementacji >>

Plamienie implementacyjne jest pierwszym objawem ciąży

Zaimplementowany zarodek rozpoczyna burzę hormonalną w organizmie przyszłej mamy. To właśnie hormony odpowiadają za wszelkie objawy ciąży, które zaczną być widoczne w ciągu kilkunastu dni od zagnieżdżenia się zarodka.

To, co nie jest jeszcze widocznym gołym okiem, ale co jest jednym z pierwszych objawów ciąży, to rosnący poziom hormonu beta HCG. To hormon produkowany przez zarodek, jego obecność i wysoki poziom są niezbitym dowodem na to, że kobieta zostanie mamą.

Objawy ciąży tydzień po tygodniu: pierwszy miesiąc

W pierwszym tygodniu po zapłodnieniu zazwyczaj nie ma jeszcze żadnych objawów świadczących o tym, że w ciele przyszłej mamy zaczęło rozwijać się nowe życie. Pierwszy wyraźny sygnał przychodzi w drugim tygodniu po zapłodnieniu. Jest to termin, w którym powinna wystąpić miesiączka. Jej brak spowodowany jest tym, że macica się już nie oczyszcza i nie złuszcza. Gdy kobieta nie jest w ciąży, błona śluzowa wyściełająca macicę co miesiąc staje się rozpulchniona i się pogrubia. Przygotowuje się w ten sposób na przyjęcie zarodka. Gdy nie dochodzi do zapłodnienia, nadmiar błony śluzowej zostaje wydalony z macicy wraz z krwią, co właśnie jest nazywane okresem. Gdy zarodek zagnieździ się w ścianie macicy, okres przestaje mieć  fizjologiczny sens i zanika na najbliższych 9-11 miesięcy. Wróci dopiero w połogu.

Również w drugim lub w trzecim tygodniu ciąży kobieta zaczyna odczuwać bolesność piersi. To również wywołane jest przez zmiany hormonalne. Piersi stają się wrażliwe na dotyk, a nawet pobolewają. Sutki i brodawki lekko ciemnieją.

Ponadto już w pierwszych tygodniach ciąży jej objawem jest zmienność nastrojów przyszłej mamy. To kolejna rzecz wywołana przez hormony. Kobieta może mieć huśtawki emocjonalne, od szalonej euforii po stany zupełnego rozbicia i smutku.

Zobacz też: Pierwsze dni po zapłodnieniu – objawy ciąży

Objawy ciąży tydzień po tygodniu: drugi miesiąc

W czwartym i piątym tygodniu ciąży pojawia się u większości przyszłych mam zmęczenie. Kobieta ciągle jest senna, nie potrafi się skoncentrować, często musi ucinać sobie drzemki i odpoczywać. Wszystko to wina progesteronu, którego poziom na początku ciąży gwałtownie wzrasta. Ponadto ciało kobiety wiele wysiłku wkłada w rozwój łożyska, a także w kształtowanie pierwszych narządów maluszka.

W drugim miesiącu zaczyna się również bardzo nieprzyjemny objaw ciąży, czyli nudności i wymioty. Ich przyczyną jest hormon HCG. Poranne torsje przez wszystkie ciężarne nimi dotknięte wspominane są jako najgorszy okres oczekiwania na maluszka. Mdłości powiązane są z nadwrażliwością na zapachy. Ona również pojawia się zazwyczaj około piątego tygodnia po zapłodnieniu.

Opisane wyżej symptomy ciąży występujące w pierwszych jej tygodniach mogą mieć różne nasilenie u poszczególnych kobiet. Zdarza się, że niektóre z nich nie zdają sobie sprawy z ciąży aż do 3-4 miesiąca, gdy brzuch nie zacznie się zaokrąglać. Jest to możliwe w przypadku kobiet, które na wskutek przyjmowania doustnej antykoncepcji nie mają miesiączki, więc jej brak nie jest dla nich niczym alarmującym.

W kolejnych miesiącach objawów ciąży już szukać nie trzeba. Najważniejszym z nich jest zmieniający się wygląd ciała kobiety, który najdobitniej wskazuje, że za kilka miesięcy zostanie ona mamą.

Zobacz: Etapy rozwoju płodu tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo