Opuchnięte kostki w ciąży: Przyczyny i domowe sposoby na opuchnięte kostki

Opuchnięte kostki w ciąży to częsta przypadłość dotykająca przyszłe mamy. Wcześniej czy później występują praktycznie u każdej z nich. Jakie są tego przyczyny i jak sobie z tym radzić?

Opuchnięte kostki: przyczyny

Opuchnięte ciało jest efektem zatrzymania wody w tkankach. Najczęściej puchną dłonie, stopy, kostki nóg i nadgarstków, łydki, czasem również twarz. Bardzo duży wpływ na zatrzymywanie wody w tkankach ma progesteron. Jego stężenie we krwi wzrasta w czasie ciąży, a badania dowodzą, że hormon ten z nieznanych przyczyn sprawia, że organizm zatrzymuje wodę. Być może ma to związek z zatrzymywaniem sodu. Jego jony przyciągają do siebie cząsteczki wody, co powoduje, że nie zostaje ona wydalona.

Drugą rzeczą, która ma związek z zatrzymywaniem wody w organizmie w czasie ciąży, a co za tym idzie również z puchnięciem kostek, jest fakt, że organizm przygotowuje się do porodu. W naturalny sposób zaczyna gromadzić zapasy wody na wypadek utraty znacznej ilości krwi i płynów ustrojowych. Sprawia to, że jest jej w organizmie bardzo dużo, czego efektem jest opuchlizna.

Trzecim powodem opuchniętych kostek w ciąży jest nacisk powiększającej się macicy na żyły biodrowe. Z tego powodu krew ma problemy, by odpłynąć z nóg w stronę serca. Wówczas zaczyna zalegać w naczyniach w dolnych partii ciała. Wchodząca w jej skład woda przenika do tkanek miękkich i tworzy obrzęki zastoinowe.

Zdarza się, że kobieta ma opuchnięte kostki nóg po porodzie. Jest to zupełnie normalne, ponieważ woda nie schodzi natychmiast w chwili, gdy dziecko przychodzi na świat. Opuchlizna może utrzymywać się nawet do kilku tygodni po porodzie, lecz wkrótce wszystko wraca do normy.

Opuchnięte kostki: co robić?

Istnieje szereg sposobów, które pomogą przeciwdziałać opuchliźnie. Stosowanie się do nich może nawet całkowicie wyeliminować problem, a w każdym razie na pewno znacząco go zmniejszyć.

Pij dużo wody – zatrzymana woda w organizmie i stałe uzupełnianie jej zapasów brzmi jak paradoks? Nic bardziej mylnego. Picie pobudza pracę nerek, przez co zalegająca woda ma szansę zostać odprowadzona do pęcherza moczowego. Poza tym świeża jej dostawa wypłukuje z organizmu pozostałości szkodliwych produktów przemiany materii, które również mogą mieć wpływ na powstawanie opuchlizny.

Używaj rozsądną ilość soli – nie powinnaś z niej rezygnować całkowicie, co jeszcze niedawno nawet lekarze rekomendowali swoim pacjentkom. Badania wskazują, że negatywny wpływ ma zarówno zbyt duża jej ilość w codziennej diecie, jak i jej niedobór.

Staraj się nie stać zbyt długo – a jeśli musisz, to nie stój w miejscu. Spaceruj, przenoś ciężar ciała z pięt na palce i na odwrót. Zataczaj małe kółeczka kręcąc nogami w kostkach.

Często zmieniaj pozycję – jeśli siedzisz lub leżysz, staraj się nie przebywać dłuższy czas w jednej pozycji. Często ją zmieniaj, od czasu do czasu przespaceruj się. Nigdy nie zakładaj nogi na nogę, ponieważ ma to fatalny wpływ na krążenie.

Leż na lewym boku – leżenie na boku prawym sprawia, że uciskana jest żyła główna. Sprawia to, że utrudnione jest odpływanie krwi z nóg w kierunku serca, co sprzyja powstawaniu opuchlizny. Unikaj również leżenia na plecach, ponieważ wtedy macica naciska na żyłę główną i naczynia krwionośne w obrębie miednicy.

Odpoczywaj z nogami w górze – stopy powinny znajdować się powyżej poziomu serca. Znacząco wspomaga to krążenie, dzięki czemu odtlenowana krew bez przeszkód spływa w stronę serca, a wraz z nią limfa. Siła grawitacji działa także na wodę, która zaczyna opuszczać miejsca, w których się zgromadziła, dzięki czemu może być wychwycona i odprowadzona do nerek, a następnie wydalona.

Noś rajstopy uciskowe – specjalne modele dla kobiet w ciąży znajdziesz w sklepach z bielizną. Mają one zbawienny wpływ na krążenie i pomagają zapobiegać obrzękom. Porównaj ceny rajstop uciskowych >>>>

Stosuj maści i żele z heparyną oraz z wyciągiem z kasztanowca – pod wpływem działania tych substancji, krążenie krwi jest usprawnione. Działają one także przeciwobrzękowo.

Mocz stopy w chłodnej wodzie – dodaj do niej sól morską lub kilka kropel olejku miętowego. Szybko poczujesz znaczącą ulgę. Możesz także stosować chłodne okłady na kostki.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo