Pessar – tajemniczo brzmiąca nazwa, która nie mówi nic wielu osobom. Czym jest, jak go używać i w jakich sytuacjach? Wyjaśnimy Wam wszystko krok po kroku.

Pessar

Pessar kołnierzowy jest niewielkim krążkiem, który wprowadzany jest do pochwy. Przeważnie wykonany jest z silikonu lub innych elastycznych tworzyw. Zapewnia on mechaniczne wsparcie szyjce macicy. Zakładany jest bezpośrednio na nią. Pessar ginekologiczny najczęściej stosowany jest u kobiet w ciąży, ale bywa również pomocy między innymi w schorzeniach skutkujących wypadaniem narządów rodnych czy problemach z utrzymaniem moczu.

Oprócz pessaru kołnierzowego w kształcie krążka, na rynku dostępny jest także kostkowy. Rzadziej stosuje się pessar grzybkowy.

Pessar jest idealnym wyjściem, gdy z jakichś powodów nie może zostać przeprowadzony zabieg operacyjny. O jego zastosowaniu decyduje lekarz ginekolog. Dobiera on nie tylko rodzaj krążka, ale również rozmiar. Również lekarz umiejscawia go w pochwie, nie powinno się tej czynności wykonać samodzielnie. Zabieg wprowadzenia krążka nie boli, nie jest wymagane nawet znieczulenie miejscowe. 

Umieszcza się go w pochwie na maksymalnie trzy miesiące. Po tym czasie należy zastąpić krążek nowym. Jest on ciałem obcym w organizmie kobiety, dlatego nierzadko towarzyszą mu infekcje bakteryjne. Najczęściej lekarze zalecają kurację przeciwbakteryjną, która powinna być stosowana w czasie, gdy krążek jest założony.

Pessar w ciąży

Rozwiązanie to bardzo często stosowane jest u kobiet w ciąży. Związane jest to z wystąpieniem u ciężarnej niewydolności ciśnieniowo-szyjkowej, co oznacza, że szyjka macicy przyszłej mamy nie jest w stanie utrzymać ciąży do wyznaczonej daty porodu. Schorzenie występuje stosunkowo rzadko, dotyka około 2% ciąż.

O niewydolności ciśnieniowo-szyjkowej mówimy, gdy szyjka macicy jest zbyt miękka i krótka. Jej przedwczesne skracanie się grozi porodem przed terminem. Wynika to z faktu, że szyjka jest osłabiona. Powodem może być wrodzona wada, jej mechaniczne uszkodzenie podczas zabiegu łyżeczkowania, poronienie, problemy przy poprzednim porodzie, poród kleszczowy, a także nieprawidłowości na tle hormonalnym. Niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa może być również wywołana podczas ciąży nadmierną aktywnością przyszłej mamy. 

Jeżeli ciężarna ma założony pessar, oznacza to, że do końca ciąży powinna o siebie wyjątkowo dbać. Może się zdarzyć, że w skrajnych przypadkach lekarz zaleci leżenie do samego porodu. W czasie noszenia krążka nie można uprawiać seksu.

Pessar a poród

Krążek zazwyczaj jest zakładany pomiędzy 14 a 26 tygodniem ciąży, ponieważ wtedy najczęściej objawiają się problemy z szyjką macicy. Niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa znacznie rzadziej występuje po 23 tygodniu ciąży.

Pessar zdejmowany jest pod koniec ciąży, gdy maleństwo jest już gotowe do przyjścia na świat i samodzielnego funkcjonowania. Zazwyczaj ma to miejsce po 36 tygodniu ciąży.

Dodaj komentarz

Badania w ciąży, Zdrowie w ciąży

MCHC: badanie, normy, leczenie

MCHC jest jednym z parametrów oznaczanych w ramach podstawowej morfologii krwi. To wskaźnik średniego stężenia hemoglobiny w erytrocytach. Wyniki odbiegające od wartości prawidłowych wskazują na prawdopodobieństwo występowania w organizmie m.in....

Czytaj dalej →
Zdrowie w ciąży

Kłujący ból brzucha w ciąży

Kłujący ból brzucha w ciąży to niejednokrotnie objaw alarmujący dla ciężarnej. Wiele kobiet łączy tą dolegliwość z możliwymi nieprawidłowościami dotyczącymi samej ciąży i w wielu przypadkach się mylą. W ciąży...

Czytaj dalej →
Zdrowie w ciąży

Witaminy w ciąży

Witaminy w ciąży – czy brać, a jeśli tak, to jakie będą najlepsze? W okresie ciąży szczególnie ważne jest odpowiednie odżywianie się i dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych i...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general