Piersi bulwiaste: czy mają wpływ na karmienie piersią?

Piersi bulwiaste w większości przypadków nie powodują żadnych problemów zdrowotnych i są uznawane wyłącznie za wadę estetyczną, jednak dla wielu kobiet mogą być powodem kompleksów i odczuwania sporego dyskomfortu. Na szczęście w przypadku znacznych zniekształceń możliwa jest operacja, która pozwoli przywrócić piersiom normalny wygląd.

Piersi bulwiaste i inne wady rozwojowe piersi

Kiedy mówimy o defektach piersi, najczęściej chodzi o nieprawidłowości, które pojawiają się dopiero w okresie dojrzewania. Choć mogą one występować u obu płci i mieć podłoże genetyczne, nie są traktowane z tego powodu jako wady wrodzone piersi, a jako wady rozwojowe. Jest to uwarunkowane momentem ich pojawienia się piersi bulwiastych.

Przyczyny powstawania wad rozwojowych piersi mogą być różne, w zależności od typu anomalii. Do najpopularniejszych  należą:

  • niedorozwój piersi,
  • piersi Polanda,
  • piersi bulwiaste (tuberous breasts).

Niedorozwój piersi

Niedorozwój piersi to najczęściej defekt pojawiający się u kobiet posiadających wiele typowo męskich cech, jak np. nadmierne owłosienie czy chłopięca budowa ciała. Polega na nieprawidłowym rozwoju tkanki gruczołowej piersi w okresie dojrzewania, co skutkuje tym, że pierś nie rozwija się całkowicie. Tego typu anomalia może być spowodowana problemami hormonalnymi (zaburzeniem w obrębie przysadki mózgowej lub jajników), dlatego też w każdym przypadku wymaga konsultacji z lekarzem. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań lekarz może zaproponować terapię hormonalną lub fizykoterapię. W skrajnych przypadkach leczenie operacyjne, polegające na wszczepieniu specjalnych implantów, może być jedynym sensownym rozwiązaniem.

Zespół Polanda

Zespół Polanda jest to z kolei wrodzona wada polegająca na zaniku lub niedorozwoju nie tylko samego gruczołu piersiowego, ale również mięśnia piersiowego i żeber. Spowodowany jest prawdopodobnie nieprawidłowością na etapie tworzenia się naczyń w szóstym tygodniu ciąży, w tym przede wszystkim hipoplazją tętnicy podobojczykowej.

Ze względu na fakt, iż zespół Polanda dotyczy tylko jednej strony ciała, skutkuje ogólną deformacją klatki piersiowej. Syndrom piersi Polanda może występować w różnym stopniu nasilenia. Do diagnozy wystarczy jedynie brak dolnej części mięśnia piersiowego większego. Zespół Polanda występuje zdecydowanie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Związaną z nim asymetrię klatki piersiowej korygować można przy pomocy specjalnych implantów, zastępujących niewykształcony mięsień piersiowy. Często niestety niezbędna jest również operacja zdrowej piersi.

Piersi bulwiaste

Przyczyna powstawania schorzenia jakim jest pierś bulwiasta niestety nie została do końca poznana. U niektórych osób powierzchowna powięź otaczająca tkankę gruczołową nie ulega prawidłowemu rozciągnięciu na boki. Prawdopodobnie może to być spowodowane nieprawidłowym odkładaniem się kolagenu. Rozwijająca się pierś może rosnąć swobodnie jedynie do przodu. Posiada więc charakterystyczny kształt o wąskiej i niskiej podstawie, ze zbitym gruczołem piersiowym znajdującym się poza brodawką. Sama brodawka obejmuje praktycznie całą wyniosłość piersiową i jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty piersi.

Wyróżnia się trzy stopnie deformacji:

  • I stopień – niedorozwinięty jest tylko dolny przyśrodkowy kwadrant piersi,
  • II stopień – niedorozwinięte są oba dolne kwadranty,
  • III stopień – niedorozwinięte są wszystkie cztery kwadranty piersi.

W zależności od stopnia niedorozwoju wyróżnia się dwa typy piersi bulwiastych:

  • pierś bulwiastą – gdy do zwężenia podstawy zachodzi i w pionie i w poziomie,
  • pierś rurowatą – gdy do zniekształcenia dochodzi tylko w płaszczyźnie poziomej.

Operacja piersi bulwiastych – zabieg

Piersi bulwiaste z reguły powodują spore kompleksy u posiadających je kobiet. Piersi mogą mieć różną wielkość, być zarówno zbyt małe jak i zbyt duże, o różnym stopniu asymetrii. Na szczęście piersi bulwiaste można poddać operacji plastycznej i tym samym przywrócić im prawidłowy wygląd. Rodzaj operacji dobiera się w zależności od stopnia nasilenia wady i wielkości piersi.

Jak wygląda operacja piersi bulwiastych?

W większości przypadków wystarcza sama korekta kształtu piersi, obejmująca nacięcie pierścienia włóknistego oraz modelowanie gruczołu piersiowego. Zdarza się jednak, że dodatkowo wykonuje się zmniejszenie piersi lub zwiększenie ich przy pomocy przeszczepu tłuszczu lub silikonowych implantów.

Operacja piersi bulwiastych – ile trwa zabieg?

W zależności od stopnia wady: od kilkudziesięciu minut nawet do 3 godzin, dlatego też operacja piersi bulwiastych przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu pacjentka musi przez minimum dobę pozostać jeszcze w klinice, a przez następne kilka tygodni unikać wysiłku i stosować się do pozostałych zaleceń lekarskich. Co ważne, ze względu na stopień trudności zabiegu, pewne komplikacje mogą się pojawić, choć są one stosunkowo rzadkie. Do najczęściej występujących zalicza się krwiaki, infekcje i rozejście rany.

Piersi bulwiaste a refundacja z NFZ

Wiele osób zastanawia się, czy NFZ refunduje zabieg korekcji piersi bulwiastych. Zabiegi chirurgii plastycznej oraz kosmetyczne są świadczeniami gwarantowanymi, jeżeli są udzielane w przypadkach będących następstwem wady wrodzonej, urazu, choroby lub następstwem jej leczenia. Podobnie wygląda to w sytuacji, gdy redukcja piersi jest większa niż 2 kg na jedną pierś. Niewielki przerost, asymetria lub opadnięcie piersi bez dodatkowych dolegliwości jest traktowane jako zabieg estetyczny, zaś piersi bulwiaste uważane są za wadę rozwojową, a nie wrodzoną. W teorii oznacza to, że na pokrycie kosztów operacji piersi bulwiastych przez NFZ nie można liczyć.

Skierowanie na zabieg związany z korektą piersi może wystawić ortopeda, neurolog, dermatolog oraz psychiatra. Wymaga to jednak skompletowania pełnej dokumentacji lekarskiej, w tym przede wszystkim zaświadczeń potwierdzających występowanie wady oraz jej stopień.  W praktyce to lekarz ocenia, czy zabieg powinien być refundowany, a następnie opinię lekarza ocenia NFZ. Jeśli opinia NFZ będzie pozytywna, należy znaleźć placówkę, która wykona operację. Nie każda klinika chirurgii plastycznej posiada ważny kontrakt z NFZ, którym uwarunkowana jest refundacja. Dlatego też jeżeli chcemy skorzystać z bezpłatnej operacji piersi bulwiastych, powinniśmy sprawdzić status danej klinki przed udaniem się na konsultację lekarską.

Czy pierś bulwiasta jest dziedziczona?

Wiele kobiet, u których ma miejsce taka anomalia, zastanawia się jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia bulwiastych piersi u potomstwa. Ze względu na fakt, iż brak elastyczności pierścienia powięziowego tkanki gruczołowej nie jest spowodowany wadą genetyczną, a jedynie nieprawidłowym wzrostem w okresie dojrzewania, nie jest to cecha dziedziczna. W związku z tym kobieta posiadająca piersi bulwiaste i marząca o potomstwie nie musi się obawiać o dziedziczenie wyglądu swoich piersi.

Sprawdź: Dlaczego dziecko płacze przy karmieniu?

Piersi bulwiaste a karmienie piersią

Wbrew powszechnej opinii piersi bulwiaste nie są przeciwwskazaniem do podjęcia prób naturalnego karmienia dziecka, choć może być w tym przypadku niezbędna dodatkowa suplementacja preparatami sprzyjającymi produkcji mleka. Wszystko zależy od ilości tkanki gruczołowej mlecznej w piersiach. Zdarza się bowiem, że w przypadku zaawansowanego stadium deformacji tkanki tej jest zbyt mało by nadążyć ze 100% produkcją mleka. Nieco łatwiej mają osoby, u których anomalia dotyczy wyłącznie jednej piersi. Udowodnione zostało bowiem, że dziecko można bez problemu wykarmić nawet posiadając wyłącznie jedną prawidłowo rozwiniętą pierś.

Kilka wskazówek dla osób posiadających piersi bulwiaste, których celem jest karmienie piersią:

  • skonsultuj się zaraz po porodzie z certyfikowanym doradcą laktacyjnym,
  • korzystaj z laktatora, tak by dodatkowo pobudzić laktację,
  • pamiętaj o prawidłowym przystawianiu dziecka do piersi,
  • zwróć uwagę na dobrze zbilansowaną dietę, obejmującą produkty sprzyjające laktacji (rutwica, kozieradka, słód jęczmienny).

W sytuacji kiedy w piersiach jest zbyt mało tkanki gruczołowej, można zastosować karmienie mieszane. Polega ono na uzupełnianiu niektórych karmień w ciągu dnia o mleko modyfikowane lub mleko od innej kobiety karmiącej piersią, które można znaleźć np. w banku mleka. Czy piersi bulwiaste znikają po karmieniu piersią? Niestety nie, choć w niektórych przypadkach może zdarzyć się, że laktacja spowoduje rozluźnienie pierścienia powięziowego i zmniejszenie deformacji jaką są piersi bulwiaste.

Dodaj komentarz

Karmienie piersią

Czy laktator powiększa piersi?

Zastanawiasz się, jak działa laktator i czy sprawia, że piersi stają się większe? Wyjaśniamy, w jaki sposób funkcjonuje ten sprzęt i jak wpływa na nasze ciało. Powiększanie piersi za pomocą...

Czytaj dalej →
Karmienie piersią

Natura wspomaga naturalne karmienie

Czarnuszka, herbata z lipy i inne naturalne wspomagacze laktacji Jak mają się do siebie czarnuszka a karmienie piersią? Coraz więcej młodych mam stara się w sposób naturalny i bezpieczny regulować...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general