Pierwsze objawy porodu? Sprawdź, czy powinnaś już jechać do szpitala!

Jakie są pierwsze objawy porodu? Niby wiele się na ten temat mówi, a jednak niejedna mama zbyt szybko skierowała swoje kroki do szpitala. Bo wiedzieć, a rozpoznać objawy porodu to zupełnie co innego! Szczególnie, jeśli spodziewamy się pierwszego dziecka i nie mamy doświadczenia z poprzednich ciąż.

Pierwsze objawy porodu

Poród jest dla kobiety niezwykłym przeżyciem. Z jednej strony szczęśliwym, ponieważ na świat przychodzi oczekiwany potomek, a z drugiej strony bardzo wyczerpującym dla całego jej organizmu. Jeśli dziecko jest oczekiwane, a przyszła mama dobrze się czuje, początkowo bardzo cieszy się z bycia w ciąży, jednak im bardziej zbliża się termin porodu, tym większy czuje niepokój. Jest to zupełnie normalne (strach przed nieznanym), jednak z drugiej strony wiedza i właściwe przygotowanie pomogą nieco zniwelować ten lęk. Warto wiedzieć jakie są pierwsze objawy porodu, żeby zdążyć dotrzeć do szpitala na czas. Jak rozpoznać objawy porodu?

Poród rzadko przebiega w ekspresowym tempie!

Wszystkie porody z jednej strony są do siebie podobne, a z drugiej każdy jest na swój sposób specyficzny. Ludzie są różni, organizmy mogą inaczej reagować, mogą pojawić się jakieś powikłania, a nawet czas trwania porodu może być odmienny. Ogólnie rzecz biorąc poród jest u ssaków łożyskowych i u torbaczy kończącym całą ciążę etapem – procesem wydania na świat płodu oraz wydalenia z macicy łożyska.

Poród składa się z trzech etapów, z czego każdy dzieli się dodatkowo na kolejne fazy. Pierwszy etap to rozwieranie szyjki macicy, drugim etapem jest parcie, a w trakcie trzeciego etapu dochodzi do urodzenia łożyska. Raczej rzadko zdarza się, żeby poród przebiegł w tempie ekspresowym – dlatego jest czas na to, by dotrzeć do szpitala. Jeśli jest on jednak znacznie oddalony od miejsca, w którym znajduje się ciężarna, dobrze by ona i jej otoczenie zdawali sobie sprawę jakie są pierwsze objawy porodu.

Jakie są objawy porodu?

Na filmach często widzimy, że skurcze dopadają kobietę niespodziewanie w windzie, aucie, albo w samolocie i po kilku scenach maluszek jest już na świecie. Oczywiście, poród nie przebiega tak szybko i, ku rozpaczy niektórych przyszłych mam, nie da się urodzić dziecka podróżując między jednym a drugim piętrem. Nie ma więc raczej obawy, że dziecko zechce pospiesznie wyjść na świat w niespodziewanym miejscu, które nie jest do tego przystosowane.

Oczywiście, gdy zbliża się termin porodu, kobieta oraz jej partner powinni być przygotowani na szybką reakcję i szybkie przetransportowanie się na miejsce. Ciąża trwa aż 9 miesięcy, dlatego organizm zaczyna się przygotowywać do porodu dosyć wcześnie – już jakiś czas przed samym wydarzeniem pojawiają się pewne mniej lub bardziej subtelne oznaki.

Pierwsze objawy porodu:

  • obniżenie brzucha ciężarnej – nie trzeba się obawiać, że poród zacznie się zaraz po obniżeniu brzucha, gdyż następuje ono zwykle na kilka dni czy tygodni przed narodzinami dziecka. Jednak jeśli już doszło do obniżenia brzucha (jest ono wyraźnie widoczne), to warto mieć się na baczności i zachowywać wyjątkową czujność.
  • częstsze oddawanie moczu – ponieważ brzuch uległ obniżeniu, rozwijający się płód mniej uciska na przeponę i ciężarnej łatwiej jest oddychać. Jednakże obniżenie brzucha wywołuje z kolei większy napór na pęcherz, więc po samej, zwiększonej częstotliwości oddawania moczu można wywnioskować, że poród już blisko.
  • odejście czopu śluzowego – czop śluzowy zamyka kanał rodny kobiety, tym samym zabezpieczając dziecko przed szkodliwymi czynnikami, które pochodzą z zewnątrz. Dzięki niemu płód jest chroniony przed różnymi infekcjami, a jeśli czop śluzowy odpada, oznacza to, że do porodu już blisko. Niekoniecznie kilka godzin – może nawet nie kilka dni. Warto jednak wówczas podwoić czujność.
  • skurcze przepowiadające – raczej są bezbolesne i szybko mijają, jednak na pewno mogą wywołać u kobiety wielki niepokój. Tym bardziej, że pojawiają się dość wcześnie, bo już na kilka tygodni przed rzeczywistym terminem porodu. Warto wiedzieć, że niestety mogą być też wyjątkowo silne i długie, zwykle powodując niepotrzebną wizytę w szpitalu. Pojawienie się skurczy przygotowuje macicę na pracę, którą będzie musiała wykonać, a samą kobietę (jeśli będzie rodzić w sposób naturalny) na rzeczywiste skurcze porodowe. Skurcze przepowiadające można odróżnić od porodowych dzięki temu, że są nieregularne. Przed prawdziwym porodem skurcze będą się pojawiały w regularnych odstępach czasu, a czas pomiędzy nimi będzie się stopniowo skracał.
  • zwiększona ilość wydzieliny z pochwy – nagle z pochwy może zacząć wydobywać się więcej wydzieliny niż wcześniej i w dodatku śluz może być zabarwiona na różowo czy lekko na czerwono. Nie ma w tym nic niepokojącego, gdyż narządy rodne są w trakcie ciąży silnie ukrwione i na przykład rozwieranie się szyjki macicy może prowadzić do lekkiego plamienia.

Sprawdź: Jak oddychać podczas porodu?

Jakie jeszcze są oznaki porodu?

Przed porodem organizm kobiety przygotowuje się do bardzo forsownego wydarzenia, a zatem zbiera siły i intensywnie się oczyszcza. Kobiety mogą reagować na różne sposoby – jest to bardzo indywidualna kwestia. Warto jednak wiedzieć, że pierwsze objawy porodu mogą być dosyć nietypowe – na przykład biegunka, wymioty, albo przeciwnie, zwiększona ochota na jedzenie. Zwykle nikt nie łączy tego ze zbliżającym się terminem rozwiązania, a jednak to właśnie on odpowiada za podobne odczucia i objawy.
U każdej kobiety pojawia się również niepokój – z jednej strony normalny w tej sytuacji, a z drugiej na pewno pogarszający jej samopoczucie. Warto więc na wszelki wypadek być spakowanym do szpitala i umówić się z partnerem, w jaki sposób tam dotrzemy, gdy zacznie się akcja porodowa. Pewność, że przyszła mama będzie na czas w szpitalu i że będzie miała wsparcie ojca dziecka pomaga ukoić nerwy.

Kiedy zbliża się poród, w dole brzucha może pojawić się również charakterystyczny ból, znany kobietom świetnie, bo przypominający bóle menstruacyjne. To również dość naturalny objaw i nie świadczy on jeszcze, że dziecko za chwilę się urodzi, ale z pewnością, że rozwiązanie już blisko.

Sprawdź: Jak długo mogą się sączyć wody płodowe?

Objawy porodu – to już?

Pierwsze objawy porodu – jak już wykazaliśmy – pojawiają się na długo przed tym, gdy rzeczywiście się on na dobre rozpocznie. Jest to bowiem bardzo złożony proces. Jednak rodzice dziecka często niepokoją się, że pomylą skurcze przepowiadające z właściwymi skurczami porodowymi i w efekcie nie zdążą dotrzeć na czas, albo że przegapią jeszcze coś innego. Stąd dobrze jest wiedzieć jakie są oznaki porodu, które zwiastują rychłe pojawienie się dziecka na świecie.
Z pewnością należą do nich regularne skurcze, które są coraz silniejsze i które pojawiają się systematycznie, w stałych odstępach czasu. Trudno byłoby taki objaw przegapić! Skurcze co 10 minut są już sygnałem do wyjazdu do szpitala – tym bardziej, jeśli kobieta kiedyś już rodziła. Wówczas poród prawdopodobnie przebiegnie u niej szybciej i sprawniej, zatem nie ma na co czekać.

Oczywiście, objawem nie do przegapienia jest też odejście wód płodowych. Wody płodowe mogą zostać usunięte z organizmu na różne sposoby – delikatnie z niego wypływając, albo też w sposób nagły i dosyć gwałtowny. Jeśli już do tego doszło, poród rozpoczął się na dobre i trzeba szybko udać się do szpitala. Jednak jeśli skurcze są regularne, pojawiają się co 10 minut (a nawet co 5 minut), a wody płodowe jeszcze nie odeszły, nie oznacza to, że z podróżą należy zwlekać. Czasem nie odchodzą one samoistnie, więc poród i tak mógł się rozpocząć!

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo