Chcę być mamą

Badania przed ciążą

Prześlij dalej Drukuj
Chcę być mamą: Badania przed ciążą

fot. RF

Ale czy każda ciąża jest jednakowa? Okazuje się, że zdrowie, samopoczucie i kondycja obojga zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wiek przyszłej mamy.

Zanim zajdziesz w ciążę

Zdrowa dziesiątka:

Wybierz ginekologa i przejdź badania, by wykryć ewentualnie infekcje czy zaburzenia, które mogłyby zaszkodzić ciąży (polipy, torbiele, łagodne guzy, infekcje dróg rodnych); koniecznie wylecz je!

Na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę, odstaw tabletki antykoncepcyjne i stosuj inne środki zapobiegawcze. Sprawdź stan swojego zdrowia.

Pomyśl o drobnych zabiegach chirurgicznych (tj. np. usunięcie brodawki) i innych potrzebnych badaniach, czy wizytach u specjalistów, które do tej pory odkładałaś.

Odwiedź stomatologa. Umów się na dokładną kontrolę oraz - jeśli to konieczne - leczenie próchnicy i oczyszczenie zębów z kamienia.

Idź na konsultację do poradni genetycznej, jeżeli w twojej rodzinie lub rodzinie męża występowały choroby genetyczne (np. mukowiscydoza, dystrofia mięśni, fenuloketonuria, rozszczep kręgosłupa). Dowiedz się, jakie jest prawdopodobieństwo, że mogą pojawić się u waszego dziecka.

Uaktualnij szczepienia: przeciw tężcowi, różyczce (jeśli nie chorowałaś) i żółtaczce typu B. Jeśli masz znaczną nadwagę, bierz się za zrzucanie zbędnych kilogramów najlepiej już na rok przed planowaną ciążą, a potem zdrowo i rozsądnie się odżywiaj.

Bierz uzupełniająco preparaty witaminowe dla ciężarnych. Szczególnie ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego na 3 miesiące przed planowaną ciążą i potem do 12. tygodnia ciąży - jego niedobór może być przyczyną poważnych defektów wrodzonych u dzieci (np. rozszczepu kręgosłupa), powstających w pierwszych 4 tygodniach rozwoju zarodka.

Na pół roku przed zajściem w ciążę zacznij prowadzić zdrowy tryb życia: ogranicz picie alkoholu, zrezygnuj z papierosów (to samo powinien zrobić twój partner), dużo odpoczywaj oraz regularnie ćwicz (np. uprawiaj aerobik).

Cierpisz na jakieś schorzenia przewlekłe? Skonsultuj się z lekarzem prowadzącym - może należy zmienić leki na bardziej bezpieczne dla przyszłego dziecka.

Udoskonal dietę swojego męża - najlepiej by była odbiciem diety kobiety w ciąży, tyle tylko, że z ilością kalorii dostosowanych do jego wagi i aktywności. Im lepiej przyszły tata się odżywia, tym silniejsze są jego plemniki.

Źródło: RODZICE 1/06

Autor: Małgorzata Kłeczek

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez Aneta dnia 3 lipca 2012, godz. 11:51

  moja siostra była przed ciążą na takich badaniach, wszystkie były robione pod kątem przyszłej ciąży. Wizyty u ginekologa, badania krwi, moczu, cytologia itp. Była bardzo zadowolona, ponoć fajnie i fachowo. Badania robiła w Centrum Medycznym Certus.


 • dodany przez alan dnia 22 października 2008, godz. 14:34

  komentuję 2


 • dodany przez ewa dnia 22 października 2008, godz. 14:34

  komentuję


  (3 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię