Porażenie prądem w ciąży

Porażenie prądem, potocznie nazywane kopnięciem w ciąży to sytuacja, której nie wolno ignorować. Nie chodzi jednak o takie porażenia, które wywołują jedynie lekkie łaskotanie w dłoni. Tego typu sytuacje, które najczęściej mają miejsce podczas włączania i wyłączania urządzeń elektrycznych, nie powinny budzić niepokoju.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku poważniejszego porażenia, przy którym wyraźnie czujesz, jak prąd przechodzi przez całe ciało. Jeśli podczas kopnięcia prądem poczułaś silny ból, skurcz żołądka, zawroty głowy lub zrobiło Ci się słabo, wtedy jest to sytuacja, która wymaga natychmiastowej reakcji.

Lekkie kopnięcie prądem podczas korzystania z urządzeń elektrycznych, objawiające się jedynie łaskotaniem w dłoni, zazwyczaj nie wywołuje negatywnych skutków dla rozwijającej się ciąży

Poważne kopniecie prądem może mieć brzemienne skutki dla maluszka. Skóra rozwijającego się dziecka, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży, jest cienka jak papier i nie jest dosyć odporna na przewodzenie prądu. Nie jest w stanie ochronić narządów wewnętrznych. Jeżeli jesteś w ciąży i poważnie poraził Cię prąd, natychmiast skontaktuj się z ginekologiem. Lekarz powinien wykonać USG oraz sprawdzić pracę serca dziecka.

Kopnięcie prądem w ciąży

Szacuje się, że śmiertelność nienarodzonych dzieci, których matki zostały poważnie porażone prądem, sięga nawet 70% przypadków. Zdarza się również, że ciąża kończy się poronieniem lub zatrzymaniem rozwoju płodu, nawet, gdy nie jest on martwy. W wyniku porażenia może również dojść do odklejania się łożyska.
Kluczowy jest sposób przepływu prądu przez ciało. Mniej groźna jest sytuacja, gdy prąd przepłynął z jednej dłoni do drugiej. Znacznie gorszy jest przepływ prądu z dłoni do dolnej kończyny. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że prąd przepłynął przez macicę i uszkodził płód.
Poważniejsze porażenie prądem powinno być natychmiastowo skonsultowane z lekarzem. W ciąży powyżej 20 tygodnia zalecany jest kilkugodzinny nadzór kardiotokograficzny oraz badanie USG. Ciąża aż do samego końca jej trwania powinna być stale obserwowana w kierunku powikłań związanych z porażeniem. Ważna jest również obserwacja noworodka już po jego przyjściu na świat. Niektóre skutki kopnięcia prądem mogą być widoczne dopiero podczas rozwoju dziecka, gdy zaczyna chodzić, mówić, uczyć się czytać i pisać.

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo