Rozstanie nigdy nie jest łatwe, a sprawy dodatkowo się komplikują, gdy na świecie jest już dziecko. Para ludzi jest wtedy związana ze sobą do końca życia. Nawet jeśli już nigdy nie chciałoby się oglądać tej drugiej osoby to dla dobra dziecka należy poukładać swoje sprawy i kontakty tak, by ono ucierpiało jak najmniej.

Widywanie ojca z dzieckiem

Jeżeli dziecko zostaje pod opieką matki to kwestia tego, ile razy ojciec może widywać dziecko, jest wyłącznie sprawą porozumienia się między rodzicami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by były to nawet codzienne spotkania.

Nawet w najbardziej skomplikowanej sytuacji nie należy zapominać, że ojciec ma prawo do widywania dziecka. Matka powinna pamiętać, że rodziców jest dwoje i dziecko potrzebuje obecności obydwojga w swoim życiu.

Czasami jednak żal po rozstaniu jest tak duży, że kobieta robi wszystko, by zniszczyć więź między dzieckiem, a jego ojcem. Nie jest to niestety rzadkie zjawisko.

Ojciec ma prawo do widywania dziecka

Co zrobić kiedy matka utrudnia kontakty z dzieckiem?

Jeżeli jeszcze to nie zostało zrobione to konieczna jest sądowa sprawa o kontakty ojca z dzieckiem. Jeżeli byli partnerzy nie mogą dojść do porozumienia to sprawa trafi do sądu opiekuńczego. Widywanie ojca z dzieckiem zostanie wtedy ustalone przez sędziego. Matka ma obowiązek stosowania się do ustaleń sądu. Może się jednak okazać, że orzeczenie sądu nie jest dla kobiety przeszkodą i nadal występują problemy.

Co zrobić, gdy matka zabrania kontaktu z dzieckiem? Jako ojciec masz prawo żądać nałożenia na matkę dziecka kary finansowej. Pozwala na to artykuł 598 §2 Kodeksu Postępowania Cywilnego. Grzywna może sięgać nawet 5000 złotych!

Jeśli matka utrudnia ojcu kontakty z dzieckiem to można zażądać nałożenia na nią kary grzywny.

Z drugiej strony nie tylko matki pogrywają nieczysto. Ojcom również zdarzają się złośliwe zachowania, takie jak przychodzenie na spotkania w terminie do tego niewyznaczonym czy próby zabrania dziecka do swojego miejsca zamieszkania lub na miasto bez wcześniejszego ustalenia tego z matką dziecka. Czy ojciec ma prawo zabrać dziecko bez zgody matki? Jeśli sprawa jest uregulowana przez orzeczenie sądu to odpowiedź brzmi: nie. Ojciec musi stosować się do postanowień sędziego w tej kwestii.

Czy można zmusić dziecko do widzeń z ojcem?

Problem może się także pojawić w innym miejscu. Gdy dziecko jest już starsze i więcej rozumie, może okazać się, że nie chce spotykać się z ojcem. Czy można więc zmusić dziecko do widzeń z ojcem? Teoretycznie zmusić można – jak do praktycznie wszystkiego, niemniej jednak nie jest to najlepszy pomysł. Zamiast zmuszania do czegoś na siłę, należy dociec przyczyny niechęci dziecka. Jeśli nie pomogą rozmowy to być może potrzebne będą spotkania z psychologiem.