Chore dziecko

Kiedy zbijać temperaturę?

Prześlij dalej Drukuj
Chore dziecko: Kiedy zbijać temperaturę?

fot. Shutterstock

Prawidłowa temperatura ciała dziecka to 36,5-37˚C; stan podgorączkowy jest przy 37-38˚C; gorączka zaczyna się od 38˚C. Mierząc gorączkę maluszkowi, warto zwrócić uwagę na:

 • porę – temperatura jest najniższa rano, kiedy dziecko jest wypoczęte, a rośnie w ciągu dnia. Zwykle wieczorem i w nocy jest najwyższa.
 • miejsce pomiaru – temperatura w pupie jest zwykle o 0,5°C wyższa niż mierzona pod pachą i w uchu.

CZAS NA LEK

Jeśli temperatura przekroczy 38˚C, trzeba zacząć ją obniżać. Może ona bowiem doprowadzić do drgawek, odwodnienia organizmu, nadmiernego obciążenia serca i nerek. Najlepszą metodą jest podanie środka przeciwgorączkowego (kropelek, syropu, czopków). Malec powinien dostać dawkę odpowiednią do swojej wagi. Jeśli dawka będzie za mała, lek nie zadziała. Gdy będzie za duża, wcale nie obniży szybciej temperatury, za to może zaszkodzić dziecku.

CZAS NA LEKARZA

Gdy gorączkę ma niemowlę – zawsze należy skonsultować się z pediatrą. W przypadku starszego dziecka, jeśli pojawia się temperatura i nie ma żadnych innych objawów (np. kaszlu, kataru, biegunki), można poczekać jeden dzień. Jeśli jednak nie minie w ciągu doby, trzeba zgłosić się do lekarza. Gdy zaś gorączce towarzyszą inne objawy, do lekarza najlepiej zgłosić się od razu.

UWAGA!
Natychmiast wzywaj karetkę, gdy dziecko ma drgawki gorączkowe!

Źródło: Rodzice12/07

Autor: Marta Nowik

 

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez lima dnia 21 marca 2015, godz. 10:52

  ja wczoraj wieczorem kupiłam, ja mały dostał gorączki i powiem wam, że rezygnuje z paracetamolu bo dużo dłużej zbija temperaturę a tu chociaż jest pewność że 20 minut i dzieciak się nie morduje.


 • dodany przez szarak dnia 9 marca 2015, godz. 19:15

  faktycznie mało informacji w artykule. Co do leków to u nas najlepiej sprawdzały się czopki ibufen. Teraz w wieku przedszkolnym stosujemy syropki. Dodatkowo staramy się schładzać dzieci chłodnymi okładami na czole, karku, czasem stopach. Wiem że można jeszcze stosować kąpiel chłodzącą, stopniowo schładzając dziecko ale tej metody sama nie przetestowałam.


 • dodany przez karmin dnia 4 marca 2015, godz. 19:46

  Ja temperaturę u dzieci zbijam powyżej 38.5 stopnia. Poniżej raczej nie, w końcu gorączka jest naturalną reakcja organizmu na infekcję. Zazwyczaj podajemy dzieciom ibufen, żeby szybko zbić temperaturę. Jesli gorączka utrzymuje się dwie doby kontaktujemy się z lekarzem.


 • dodany przez mama dnia 4 lutego 2010, godz. 15:31

  bardzo ogólnie:/


  (4 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię