ZDROWIE

Wakacyjne SOS

Prześlij dalej Drukuj
ZDROWIE: Wakacyjne SOS

fot. Shutterstock

OPARZENIE SŁONECZNE
Symptomy:Zaczerwienienie, ból, pieczenie. Na skórze mogą pojawić się pęcherze.
Co robić:Przygotuj chłodne okłady – z zimnej wody lub żelu chłodzącego (np. Termcool). Podaj środek przeciwbólowy. Nie zaklejaj i nie smaruj oparzenia zsiadłym mlekiem, masłem ani spirytusem.

SKRĘCENIE
Symptomy: Ostry ból, obrzęk stawu, a następnie zasinienie wokół niego.
Co robić:Przykładaj zimne kompresy, np. z mrożonki zawiniętej w ściereczkę. Możesz unieruchomić staw elastycznym bandażem (nie za ciasno, aby nie blokować przepływu krwi), zrobić okłady z altacetu lub sody. Podaj środek przeciwbólowy, np. paracetamol. Potrzebna jest pomoc lekarza!

ZWICHNIĘCIE
Symptomy: Ostry ból, obrzęk, krwiak, ale przede wszystkim nienaturalne ustawienie nogi lub reki.
Co robić:Podaj dziecku środek przeciwbólowy i jak najszybciej jedź do szpitala. Konieczne jest nastawienie stawu i unieruchomienie go.

ZŁAMANIE
Symptomy:Ból (zdjęcie rentgenowskie potwierdzi diagnozę).
Co robić: Nie próbuj prostować kontuzjowanej ręki czy nogi, ogranicz do minimum dotykanie złamanej kończyny. Unieruchom dwa sąsiadujące stawy. Możesz użyć do tego parasolki, deski do krojenia, kija, grubego kartonu. Podaj dziecku środek przeciwbólowy. Jedź szybko do szpitala.

PSZCZOŁY, OSY, SZERSZENIE
Nie warto zadzierać z owadami uzbrojonymi w żądło. Jad os, pszczół, a szczególnie szerszeni bywa przyczyna gwałtownej reakcji organizmu. Oprócz niewielkiego zaczerwienienia, ranki, w której utkwi żądło, czy opuchlizny mogą się pojawić duszności i wymioty. A to oznacza, że dziecko jest uczulone na jad, i należy jak najszybciej zawieźć je do lekarza. Podobnie musimy postąpić w przypadku użądlenia w okolicy ust i gardła.

Użądlone miejsce bardzo boli, trzeba wiec błyskawicznie pomóc dziecku:

 • natychmiast wyjmij żądło – chwycić je tuż przy skórze, najwygodniej pesetą, i wyciągnij.
 • przyłóż zimny kompres z sody oczyszczonej.
 • posmaruj bolące miejsce olejkiem goździkowym lub żelem łagodzącym podrażnienia.

KOMARY, MESZKI, MRÓWKI, GZY
Nie są niebezpieczne, ale psują humor i sprawiają ból. Na skórze pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, a ukąszone miejsce swędzi i piecze.

Aby ulżyć dziecku i zapobiec drapaniu skóry, należy:

 • przemyć ją zimną wodą
 • posmarować środkiem łagodzącym ból (odpowiednim dla wieku malucha i mającym atest).
 • przyłożyć woreczek z lodem, co zmniejszy opuchliznę i uśmierzy ból.

KLESZCZE
Najbardziej interesuje je delikatna skóra i trudno dostępne miejsca, np. zgięcia stawów, miejsca za uszami czy pośladki.

Co zrobić, gdy w skórze dziecka utkwi kleszcz:

 • wyjąć go pesetą lub podważyć igłą, w ciele dziecka nie powinny zostać żadne resztki pajęczaka. Nie należy go rozgniatać ani smarować tłuszczem, bo zanim się udusi, zaaplikuje w ciało malca porcję bakterii.
 • zdezynfekować ranę
 • obserwować, czy zaczerwienienie się powiększa i czy pojawia stan podgorączkowy.
 • w razie potrzeby zasięgnąć rady lekarza.

OCHRONA PRZED SŁOŃCEM - ostrożność przede wszystkim!
Dzieci nie lubią się kremować, nie chcą nosić bluzeczek ani kapelusików. Mimo to nie ustępuj. Maluchy mają znacznie cieńszą i bardziej wrażliwą skórę niż dorośli.
Skutek? Bez wystarczającej ochrony ich skóra czerwienieje już po ok. 10 minutach na słońcu. Trzeba wiedzieć, że górna warstwa skóry łatwiej przepuszcza promienie UV. Równocześnie naskórek malca nie umie jeszcze wytworzyć ochronnej warstwy. Dlatego zaleca się stosowanie specjalnych kremów dla dzieci. Zawierają one delikatne pigmenty, które nie przenikają do wnętrza ciała, lecz leżą na skórze niczym płaszcz ochronny, nie przepuszczając promieni UV. Poza tym dzieci powinny być, dopóki się da, chronione przed słońcem przez odzież. Nawet nakremowane i ubrane niemowlęta muszą przebywać wyłącznie w cieniu. A w godzinach największego upału – o ile to możliwe – w domu. Ideałem byłoby, gdyby nie tylko niemowlęta, ale wszystkie maluszki do 3 lat nie były narażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Nie tylko ze względu na ochronę ich skóry, lecz także ze względu na krążenie. W godzinach 11–16 dzieci, nawet dobrze posmarowane kremem, nie powinny wychodzić z cienia. Bo zachmurzone niebo lub parasol przeciwsłoneczny przepuszczają do 80 proc. promieni UV! W pierwszych dniach na słońcu faktor przeciwsłoneczny dla dzieci powinien wynosić co najmniej 20–25. Bezwzględnie!

Słoneczne abecadło
Nakładanie kremu należy powtarzać co dwie godziny. Przede wszystkim trzeba to robić po każdej kąpieli maluszka. Piasek i woda odbijają i wzmacniają działanie promieni UV. Pamiętajmy, nawet jeśli zastosuje się krem wodoodporny, jego część zmyje się lub zostanie wytarta ręcznikiem. Poza tym – poparzenia słonecznego można dostać nie tylko na plaży.

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię