Zdrowie

Angina czy szkarlatyna?

Prześlij dalej Drukuj
Zdrowie: Angina czy szkarlatyna?

fot. Shutterstock

Najczęściej na szkarlatynę zapadają dzieci w wieku od trzech do siedmiu lat. Dość łatwo się nią zarazić, zwłaszcza w żłobku czy przedszkolu. Wywołują ją bakterie zwane paciorkowcami. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową (kichanie, kasłanie), a także np. przez bawienie się tymi samymi zabawkami czy picie z jednego kubeczka.

Pierwsza akcja – rozpoznanie

Zazwyczaj dopiero po dwóch, czterech dniach od zarażenia infekcja rozwija się na tyle, że widoczne stają się jej objawy. Najczęściej zaczyna się od wysokiej gorączki (może dochodzić nawet do 40°C). Towarzyszyć jej mogą bóle brzuszka, wymioty i silny ból gardła. Język najpierw jest białawy, a po 2-3 dniach robi się tak czerwony jak rozgniecione maliny, z wyraźnie widocznymi kubkami smakowymi (mówi się wręcz o „malinowym języku”).

Co to znowu za plamki?

Wkrótce po wystąpieniu podwyższonej temperatury pojawia się wysypka, która przypomina ślady po ukłuciach szczotką ryżową. Te malutkie czerwone plamki to objaw charakterystyczny tylko dla szkarlatyny. Zauważysz je najpierw na buzi i szyi brzdąca. Potem będą się rozprzestrzeniać na klatkę piersiową, brzuch, ręce i nogi. Najwięcej zmian na skórze widać w okolicach pachwin oraz pod pachami – czyli w zgięciach i fałdach skórnych.
Charakterystyczne dla szkarlatyny jest również to, że wysypka obejmująca właściwie całe ciało, omija jedynie trójkąt wokół ust i nosa (fachowo nazywany jest on trójkątem Fiłatowa).
Intensywność i czas trwania wysypki na ciele dziecka są różne – od 24 godzin do kilku dni.
Niestety, gdy plamki znikną, to jeszcze nie koniec przykrych objawów płonicy. Po 2–3 tygodniach smykowi zacznie się łuszczyć skóra (najpierw na twarzy, potem na tułowiu, a na końcu na dłoniach i stopach). Ten objaw może się utrzymywać nawet przez dwa tygodnie. I nawet, jeśli pediatra nie zdiagnozował wcześniej szkarlatyny (bo np. nie pojawiła się wysypka), teraz, po tym charakterystycznym łuszczeniu się skóry, prawdopodobnie rozpozna ją „wstecznie”. Tym bardziej więc ty sama nie miej do siebie pretensji, jeśli wcześniej nie zauważyłaś objawów szkarlatyny u swojego malca.

Antybiotyk potrzebny do zaraz

Nie ma skutecznej szczepionki przeciwko szkarlatynie, ale za to są antybiotyki! Dzięki nim bardzo rzadko dochodzi do poważnych powikłań, jakie może nieść ta infekcja. Dlatego, kiedy tylko dziecko dostanie wysokiej gorączki, będzie wymiotowało i skarżyło się na bóle brzuszka oraz gardła, od razu zgłoś się z nim do pediatry. Leczenie antybiotykiem trwa 10–14 dni. Nie odstawiaj go wcześniej niż zalecił lekarz, nawet jeśli malec poczuje się już znacznie lepiej – to może spowodować powikłania!
Przez siedem dni od rozpoczęcia leczenia chory smyk musi poleżeć w łóżku, a przez kolejny tydzień nie może się forsować – nie powinien więc iść do żłobka czy przedszkola. Jeśli gorączka się utrzymuje, rób mu chłodne okłady (możesz skorzystać ze schłodzonego w lodówce kompresu żelowego). Jeśli domowe sposoby obniżania temperatury nie poskutkują, sięgnij po środek przeciwgorączkowy dla dzieci.
Mały pacjent może przez kilka dni nie mieć apetytu. I nic w tym dziwnego, ponieważ ból gardła jest tak intensywny, że bardzo utrudnia przełykanie. Postaraj się jednak, żeby dziecko dużo piło – to zapobiega odwodnieniu i przyspiesza wypłukiwanie toksyn z organizmu. Do picia najlepsza będzie butelkowana woda (niegazowana!) lub słaba herbatka. Nieodpowiednie są natomiast soczki, gdyż ich słodko-kwaśny smak podrażnia gardło i nasila ból przy przełykaniu. Uwaga: z tego samego powodu napoje nie powinny być ani zimne, ani gorące, a jedynie lekko ciepłe.
Pamiętaj też, żeby po zdiagnozowaniu szkarlatyny, zgłosić ten fakt w żłobku czy przedszkolu. Inni rodzice powinni być przygotowani na to, że ich dziecko też może wkrótce zachorować.

I znów ta sama historia?

Niestety, to że malec przeszedł szkarlatynę nie oznacza pełnego uodpornienia, bo chorobę wywołuje kilka szczepów paciorkowca. Nie zdziw się więc, jeśli po krótkiej przerwie zaobserwujesz u dziecka objawy płonicy. Może to być skutek zbyt krótkiego zażywania antybiotyku albo… ktoś w rodzinie jest nosicielem paciorkowca. Trzeba wtedy pobrać od domowników wymaz z gardła i ustalić „winowajcę”, któremu lekarz zapisze antybiotyk.

JAK POMÓC DZIECKU

Odpowiednia opieka złagodzi dokuczliwe objawy szkarlatyny i zdecydowanie obniży ryzyko powikłań.

1. DOBRA DIETA.

Podawaj rozdrobnione lub półpłynne posiłki. Odpadają dania kwaśne (np. kapuśniak, ogórkowa) i cytrusy.

2.PŁUKANIE GARDŁA.

Ból gardła złagodzi płukanie preparatem Tantum verde, woda z solą, naparem szałwii lub Septosanem.

3.ROZSĄDNA HIGIENA.

Możesz kąpać dziecko – wysypka nie boli ani nie swędzi. A gdy smyk wyzdrowieje, wypierz jego kołderkę oraz pościel, umyj zabawki i dokładnie odkurz całe mieszkanie.

Autor: Dorota Kowalska

Porozmawiaj o szkarlatynie z innymi rodzicami na forum:

-> PILNE!!! Szkarlatyna!!!
-> Szkarlatyna
-> Nie trzydniówka tylko szkarlatyna :(((
-> Szkarlatyna
-> szkarlatyna
-> szkarlatyna???

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez magda dnia 18 czerwca 2012, godz. 23:19

  Witam, u mojej 7-letniej córki zdiagnozowano szkarlatynę, na początku myślano że to jakiś wirus grypy jelitowej bo wymiotywała, dopiero na drugi dzień jak pojawiła się wysypka lekarka na pogotowiu stwierdziła ze to jednak szkarlatyna. Emilka miała kontakt z wieloma dziećmi gdyż przebywała akurat na obozie harcerskim, po szybkim powrocie do domu młodsza siostra również do niej "zaglądała", zastanawiam się teraz jakie jest ryzyko zakażenia zarówno dzieci jak i dorosłych, dziękuje za każdą informacje, pozdrawiam wszystkich zatroskanych rodziców


 • dodany przez rawell dnia 22 maja 2012, godz. 20:04

  mój syn ma ww. objawy dzisiaj byłem drugi raz u lekarza( pierwszy raz w poniedziałek i dzisiaj na dyżur), i nic żaden z obu leakrzy nie powiedział że to szkarlatyna, mój syn włśnie dostał jakiś krostek na całym języku. I co w takim przypadku robić?


 • dodany przez AGNIESZKA dnia 2 marca 2012, godz. 11:20

  moja corka ma szkarlatyne ile musi siedziec w domu dostaje 5 dzien antybiotyk dziekuje


 • dodany przez Kamila dnia 30 grudnia 2011, godz. 13:42

  Witam mój synek ma 3,5 roku i z anginy zrobila mu sie szkarlatyna dostal OSPEN 750 na 10 dni.zobaczymy co bedzie dalej nie goraczkuje jak na razie.jest wesoly i psoci.CZEKAMY na rezultat.


 • dodany przez magda dnia 4 listopada 2011, godz. 09:30

  u mojego dziecka lekarz rozpoznał szkarlatynę , pojawiła się gorączka ponad 38 stopni i ból gardła lekarz twierdzi że jest płoniczne, dzisiaj jest drugi dzień i nic sie nie dzieje gorączki nie ma a język jest normalny. czy to normalne?


(11 Komentarze)

Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię