Skaza białkowa u niemowlaka: dieta mamy i dziecka

Co to jest skaza białkowa i jakie są jej objawy? Jak bardzo szkodliwa jest dla organizmu dziecka? Ile trwa? I co wspólnego ma z AZS?

Skaza białkowa u dzieci: co to jest?

Skaza białkowa jest alergią na białka mleka krowiego, znajdujące się również w jego przetworach, ale nie tylko one mogą wywołać u naszego dziecka nieprzyjemne objawy. Czego jeszcze nie jeść przy skazie białkowej? Wśród uczulających produktów znajdują się: mięso wieprzowe i wołowe, jajka, owoce cytrusowe, kakao, orzechy, miód.

Najbardziej narażone na skazę białkową są niemowlęta z rodzin alergików. Schorzeniu sprzyjają również alergie na pyłki, roztocza, sierść.

Kiedy organizm dziecka nie radzi sobie z rozbijaniem białka na aminokwasy, pojawia się stan zapalny. Nieleczona skaza białkowa u niemowlęcia może przejść w dalszych latach w tzw. marsz alergiczny. Gdy zastosujemy się do zaleceń lekarza, powinna minąć około 2-3 roku życia dziecka.

Skaza białkowa: kiedy się pojawia?

Objawy skazy białkowej można zaobserwować u niemowląt w 2-3 miesiącu życia. Dotyka ona także dwulatki, a nawet starsze dzieci. Symptomów schorzenia nie zauważymy od razu: często pojawią się dopiero po kilku dniach od zjedzenia alergizującego pokarmu. Jeszcze dłużej trzeba czekać na ich ustąpienie: aż 3-4 tygodnie.

Na głowie dziecka: policzkach, w okolicy uszu, pojawiają się czerwone krostki. Skóra staje się miejscami błyszcząca, zaczerwieniona, a jednocześnie bardzo się łuszczy. W okolicy małżowiny usznej pęka, co nazywane jest efektem naderwanego ucha. Podobne objawy skazy białkowej obserwujemy również na skórze szyi, tułowia, rąk, zwłaszcza w zgięciach łokci, i nóg, pod kolanami. Do tego dochodzi uczucie swędzenia. Drapiąc się, dziecko uszkadza skórę jeszcze bardziej, narażając ją na dodatkowe zakażenie bakteriami, wirusami i grzybami.

Leczenie skazy białkowej polega m.in. na łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry. Skórę niemowlęcia pielęgnuj emolientami i ubieraj je w przewiewne bawełniane ubranka, które nie wywołają dodatkowych podrażnień. Jeśli wysypka wywołana przez skazę białkową nie schodzi, lekarz może przepisać dziecku kortykosteroidy.

Inne objawy skazy białkowej

Objawy skazy białkowej nie ograniczają się tylko do atopowego zapalenia skóry. Na alergię mogą wskazywać:

  • kolki, częste ulewanie pokarmu, wymioty, biegunka, zaparcia, wzdęcia, krew i śluz w kupkach, zbyt mały przyrost masy ciała,
  • kaszel, sapka niemowlęca, powtarzające się zapalenia ucha, stan podgorączkowy,
  • rozdrażnienie, płaczliwość i nadpobudliwość dziecka.

Nie zawsze objawy występują w sposób ciągły, co bywa mylące dla rodziców. Organizm dziecka przez pewien czas radzi sobie z alergenem i poddaje się np. dopiero po tygodniu. Wówczas mamy do czynienia z szeregiem objawów skazy białkowej u dziecka, które po pewnym czasie zanikają, by pojawić się po upływie kilku dni. Ta nieregularność bywa myląca, dlatego rodzice nie kojarzą symptomów z alergią na białko.

Na szczęście bardzo rzadko spożycie uczulającego pokarmu kończy się wstrząsem anafilaktycznym.

Skaza białkowa u niemowlaka a mleko matki

Mleko matki zawiera przeciwciała ułatwiające walkę z alergią, nie rezygnuj więc z karmienia piersią dziecka ze skazą białkową. Przyjrzyj się jednak uważnie swojej diecie, by wykluczyć z niej pokarmy powodujące uczulenie. Na liście podejrzanych produktów na pierwszym miejscu zawsze znajdują się mleko i wszystkie jego przetwory. Zaleca się ostrożność w spożywaniu: mięsa wieprzowego i wołowego, cytrusów, orzechów oraz owoców drobnopestkowych. Niestety, uczulenie mogą wywołać nawet śladowe ilości wspomnianych alergenów, trzeba więc bardzo uważnie czytać etykiety, zanim produkt trafi ze sklepowej półki do naszego koszyka.

Jakie mleko na skazę białkową?

Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, zwróć się do pediatry o przepisanie specjalnej mieszanki, czyli preparatu mlekozastępczego. U maleństwa karmionego takim mlekiem objawy skazy białkowej powinny ustąpić, ale bywa że wywoła ono inne niepożądane dolegliwości takie jak bóle brzuszka. Czasem konieczne staje się wypróbowanie więcej niż jednej mieszanki.

Twoje dziecko znajduje się w grupie ryzyka, ale nie wystąpiły u niego objawy skazy białkowej? Wypróbuj najpierw mleko z symbolem HA, stworzone by zapobiegać alergii. Nie podawaj go jednak niemowlęciu z potwierdzoną alergią na białko mleka krowiego. Cząsteczki białka nie są w nim bowiem rozdrobnione tak jak w preparatach mlekozastępczych i spowodują uczulenie.

Rozszerzanie diety dziecka przy skazie białkowej

Eliminujemy z diety dziecka wszelkie pokarmy zawierające mleko, również kozie i owcze. Niektóre maluchy dobrze tolerują tzw. mleko sojowe, ale nie jest to regułą – soja także znajduje się na liście często alergizujących produktów.

Przy skazie białkowej u niemowlaka jajka kurze wprowadzamy bardzo ostrożnie. Mogą pojawić się dopiero w diecie dwuletniego dziecka. Wcześniej można podać dziecku jaja przepiórcze (jeśli nie zdiagnozowano u niego uczulenia na jaja kurze; wtedy zachowajmy ostrożność).

Produkty należące do grupy najsilniej alergizujących, takie jak ryby i orzechy, wprowadzamy do jadłospisu malucha dopiero około 3 roku życia. Jeśli nasza pociecha je już produkty przetworzone, dokładnie sprawdzamy, czy na etykiecie nie ma informacji o zakazanych składnikach. Każdy nowy pokarm podajemy w niewielkiej ilości przez kilka dni, bo objawy skazy białkowej uwidocznią się prawdopodobnie po kilku dobach.

Zobacz też: Niemowlę nie robi kupy

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Skaza białkowa u niemowlaka: dieta mamy i dziecka

  1. w ciąży piłam za dużo mleka, na które podobno też jako dziecko byłam uczulona. Synek urodził się z plamami, łuszczącą się i czerwoną skórą. Żeby karmić piersią musiałam przejść na totalnie bezmleczną dietę. Zero nabiału i wszystkiego co zawierało mleko. Chodziłam jak cień człowieka, ale dałam radę. Synka smarowałam Linomagiem i myłam emolientami z tej serii. Po ok. pół roku skóra synka zaczęła wyglądać normalnie

    Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

    Alergia na gluten: Gdy pieczywo szkodzi

    “Gluten” to modne ostatnio słowo, które jest na ustach wszystkich. Z całkiem niszowej substancji stał się wrogiem publicznym, który negatywnie wpływa na organizm, a dodatkowo sprawia, że się tyje. Ile...

    Czytaj dalej →
    Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

    Zespół Turnera u dziewczynek

    Zespół Turnera to choroba występująca tylko u dziewczynek. Gdy więc na świat przychodzi córeczka, warto zwrócić uwagę, czy jej rozwój przebiega prawidłowo. Wczesne wykrycie tej choroby genetycznej pomoże w utrzymaniu...

    Czytaj dalej →
    Choroby niemowląt

    Ropiejące oczko u niemowlaka i noworodka

    Ropiejące oczko u niemowlaka bywa bagatelizowane przez młodych rodziców. Wydaje się im, że to normalny, przejściowy stan i nie zdają sobie sprawy, że przyczyną może być infekcja bakteryjna, która wymaga...

    Czytaj dalej →
    Planowanie ślubu oraz wesela

    Jak przystroić dom Panny Młodej?

    Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

    Czytaj dalej →
    Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

    Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

    Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

    Czytaj dalej →
    Sukienki na wesele dla świadkowej

    Sukienka dla świadkowej

    Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo
    Enable registration in settings - general