Skurcze przepowiadające: ile przed porodem? Ta wiedza może się przydać przyszłym mamom!

Skurcze przepowiadające: ile przed porodem? Inaczej nazywane skurczami Braxtona-Hicksa, pojawiają się w ostatnich tygodniach ciąży, a niekiedy już w II trymestrze. Zwykle nie są bolesne, jednak czasami mogą sprawić dyskomfort. Choć pod koniec ciąży bywają dość silne, nie oznaczają rozpoczęcia akcji porodowej. Jest to naturalna i fizjologiczna czynność skurczowa macicy, która przygotowuje narządy rodne kobiety do wydania na świat dziecka.  Warto wiedzieć jak wyglądają skurcze przepowiadające poród i jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych.

Skurcze przepowiadające – ile przed porodem?

Skurcze przepowiadające poród to nieskoordynowana czynność skurczowa macicy, która przygotowuje narządy rodne kobiety do porodu. Jest to całkowicie naturalne i fizjologiczne zjawisko, które nie powinno stanowić powodów do obaw. Skurcze i bóle porodowe przepowiadające nie oznaczają rozpoczęcia się akcji porodowej, dlatego nie jest konieczna wizyta w szpitalu. Każda kobieta ciężarna powinna jednak wiedzieć, kiedy się pojawiają oraz jak wyglądają bóle przepowiadające poród oraz umieć odróżnić je od właściwych skurczy porodowych.

Skurcze przepowiadające są fachowo określane jako skurcze Braxtona-Hicksa. Ich nazwa pochodzi od nazwiska angielskiego ginekologa, który jako pierwszy obserwował i opisał to zjawisko. Innym rodzajem skurczów są skurcze Alvareza, które występują na wcześniejszym etapie ciąży. Mają jednak one małą siłę i amplitudę, przez co często są niewyczuwane przez przyszłą mamę. Żadne bóle przepowiadające i skurcze przepowiadające nie są na tyle silne by zapoczątkować akcję porodową.

Pierwsze skurcze przedporodowe Braxtona-Hicksa mogą pojawić się już po 20. tygodniu ciąży, chociaż znacznie częściej i mocniej są odczuwane w III trymestrze. Skurcze przepowiadające zwykle nie są uciążliwe, jednak pod koniec ciąży mogą być bardzo silne i sprawiać ból. U niektórych kobiet nie pojawiają się wcale, co również nie powinno stanowić powodu do niepokoju.

Skurcze przepowiadające: objawy

Przyszłe mamy zastanawiają się, kiedy pojawią się skurcze Braxtona-Hicksa, jak je rozpoznać, jakie to uczucie i czy twardnienie brzucha to skurcze. Skurcze przepowiadające, zwłaszcza jeśli towarzyszy im dyskomfort lub ból, dla wielu kobiet może stanowić powód do obaw i wywoływać niepotrzebny stres. W momencie pojawienia się skurczów należy wziąć głęboki oddech, uspokoić się i zrelaksować. Nie są one na tyle silne, żeby wywołać akcję porodową, dlatego nie jest wymagana interwencja lekarska.

Skurcze przepowiadające, które pojawiają się około 20. tygodnia ciąży (skurcze Alvareza) mogą powodować lekki dyskomfort i napięcie mięśni brzucha, przez co staje się on twardszy, niż zwykle. Pojawiają się one nagle, najczęściej po wysiłku fizycznym lub po wykonaniu gwałtowniejszego ruchu, dlatego najczęściej znikają po odpoczynku, paru głębszych wdechach i zrelaksowaniu się. Co ważne, są nieregularne i nie przybierają na sile w trakcie trwania.

Właściwe skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa pojawiają się po 20. tygodniu ciąży, częściej w III trymestrze. Rozpoznać je można po tym, że są zdecydowanie silniejsze i bardziej dokuczliwe, niż skurcze Alvareza. U kobiet, które są w ciąży po raz kolejny, mogą być bardziej bolesne i częstsze niż u mam oczekujących na narodziny pierwszego dziecka. Ból, który im towarzyszy przypomina bóle menstruacyjne. Podobnie jak skurcze Alvareza,  skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa pojawiają się nagle, jednak trwają znacznie dłużej – nawet kilka minut i powtarzają się nawet przez parę godzin. Ulgę może przynieść rozluźnienie i zmiana pozycji.

Skurcze przepowiadające a ruchy dziecka

W momencie skurczu przyszła mama może odczuwać intensywniejsze i bardziej energiczne ruchy płodu. Kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy na początku mogą nie rozróżniać przepowiadających skurczów macicy od ruchów i kopnięć dziecka.

Skurcze przepowiadające nie są groźne, należy jednak obserwować swój organizm, ponieważ w przebiegu ciąży niekiedy pojawiają się także skurcze, które mogą świadczyć o patologii. Należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem, kiedy są one na tyle silne i bolesne, że znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Konieczna jest także wizyta w szpitalu, kiedy brzuch pozostaje twardy przez dłuższy czas, pojawia się plamienie, podwyższona temperatura, wymioty i ogólne złe samopoczucie.

Skurcze porodowe: jakie to uczucie?

Skurcze porodowe, które świadczą o rozpoczęciu się akcji porodowej można rozpoznać po tym, że:

  • ciągle wzrasta ich siła i intensywność,
  • nie ustępują,
  • są regularne,
  • odstęp między kolejnymi skurczami maleje z czasem (im bliżej porodu, tym krótsza przerwa),
  • z czasem są coraz bardziej bolesne (ból osiąga maksymalne natężenie, maleje i powraca przy kolejnym skurczu),
  • kobieta odczuwa je w każdej pozycji,
  • towarzyszą im inne objawy rozpoczynającej się akcji porodowej (odejście wód płodowych, uczucie rozpierania brzucha, ból pleców, plamienie, odejście czopa śluzowego)

Jak odróżnić przepowiadające od porodowych?

Czy można zrobić porównanie: skurcze przepowiadające a porodowe? Wskazówek, które są podpowiedzią, jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych jest kilka. Skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się po 20. tygodniu ciąży, a ich występowanie nasila się pod koniec III trymestru, dlatego często kobiety (zwłaszcza te, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy) mylnie interpretują je jako początek akcji porodowej.

Bezbolesne skurcze przed porodem wynikają z napinania się mięśni macicy, która przygotowuje się do porodu. Są one krótkie, nieregularne i zwykle ustępują w ciągu 2 godzin lub po zmianie pozycji i odpoczynku. W przeciwieństwie do nich skurcze porodowe są regularne, a w miarę upływu czasu skraca się przerwa między nimi, wzrasta ich intensywność i dolegliwości bólowe. Towarzyszy im dokuczliwy ból, który obejmuje nie tylko podbrzusze, ale cały brzuch, pachwiny oraz plecy w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Bardzo charakterystyczne dla rozpoczęcia się akcji porodowej jest odejście wód płodowych. Niekiedy pojawia się także biegunka, uczucie rozpierania w brzuchu lub plamienie. Pojawienie się skurczów porodowych wymaga zgłoszenia się na oddział położniczo-ginekologiczny.

Jak są odczuwane skurcze przepowiadające poród?

Wiele mam obawia się, że nie rozpozna pierwszych objawów rozpoczynającej się akcji porodowej. Stąd powtarzające się pytanie o to, jak odczuwa się skurcze przepowiadające. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się częściej, trwają dłużej, są silniejsze i bardziej intensywne. Mocne i bolesne skurcze przepowiadające pojawiają się pod koniec ciąży. Wcześniej są odczuwane raczej jako dyskomfort. To, co odróżnia je od skurczów porodowych to krótki czas trwania, brak regularności, nieprzybranie na sile i brak objawów towarzyszących. Skurcze przepowiadające rozpoczynają się od dna macicy i powoli schodzą w dół brzucha.

Kiedy pojawiają się skurcze przepowiadające – na ile czasu przed porodem?

Wiele kobiet spodziewających się dziecka poszukuje odpowiedzi na pytanie, na ile czasu przed porodem mogą pojawić się skurcze przepowiadające. Dotyczą one zazwyczaj okresu zaawansowanej ciąży. Najczęściej są one odczuwane w III trymestrze, jednak mogą pojawić się nawet po przekroczeniu 20. tygodnia ciąży. Wcześniej kobieta może odczuwać bardzo lekki dyskomfort i twardnienie brzucha – są to tzw. skurcze Alvareza. W zdecydowanej większości przypadków nie są one jednak zauważane przez przyszłe mamy. Skurcze przepowiadające w 37. tygodniu ciąży i później mogą być bardzo silne, intensywne i dokuczliwe. Jeżeli jednak nie są regularne i nie towarzyszą im inne objawy (zwłaszcza odejście wód płodowych), nie ma konieczności zgłoszenia się do szpitala.

Warto również wiedzieć, ile trwają skurcze przepowiadające. Początkowo jest to około 30 sekund. Jednak im bardziej zaawansowana ciąża, tym stają się one dłuższe i bardziej intensywne. Skurcze przepowiadające po 35. tygodniu ciąży mogą trwać nawet 2 minuty i powtarzać się co 20-30 minut. Jednak ich siła słabnie i ustępują w ciągu 2 godzin lub po zmianie pozycji.

Częste skurcze przepowiadające

Im bliżej rozwiązania, tym skurcze Braxtona-Hicksa trwają dłużej i są coraz mocniejsze. Skurcze przepowiadające mogą pojawiać się nawet co 10 minut, jednak ustępują po upływie maksymalnie 2 godzin i nie towarzyszy im odejście wód płodowych.

Regularne skurcze, które przybierają na sile, są coraz częstsze, a przerwy między kolejnymi skurczami skracają się, oznaczają rozpoczęcie się akcji porodowej. Zwykle wtedy na bieliźnie można zaobserwować bardzo gęsty śluz, kobieta odczuwa ból krzyża, pojawia się biegunka i odejście wód płodowych. Pojawiają się skurcze co godzinę, a następnie są coraz częstsze: co 15 minut, co 10 minut, co 5 minut. Pojedynczy skurcz trwa dłużej niż 30 sekund.

Skurcze w udach przed porodem

Skurcze Braxtona-Hicksa to nie jedyne, które pojawiają się w końcowym etapie oczekiwania na narodziny dziecka. Na kilka dni przed spodziewanym porodem może pojawić się skurcz uda. W zaawansowanej ciąży często towarzyszy mu tępy ból w pachwinach i okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Jego pojawienie się jest związane ze zmianą pozycji dziecka – ustawia się ono głową w dół, gotowe do wyjścia przez kanał rodny. Powoduje to ucisk na nerwy, dlatego kobieta odczuwa nieprzyjemne dolegliwości. Skurcze pojawiające się w nocy mogą być związane z ułożeniem ciała kobiety i ogólnym rozluźnieniem (w przeciwieństwie do aktywności w ciągu dnia). Jeżeli są dokuczliwe, należy zmienić pozycję lub chwilę pochodzić.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo