Śluz w kupce niemowlaka

Śluz w kupce niemowlaka budzi niepokój świeżo upieczonych rodziców i sprawia, że rozważają oni wizytę u pediatry. Kiedy jest on powodem do niepokoju, a kiedy nie należy się przejmować jego obecnością?

W pierwszych tygodniach życia dziecka, kupki niemowlęcia są jednym z doskonałych źródeł wiedzy o stanie zdrowia maluszka i o poprawności funkcjonowania jego organizmu. Pierwsza w życiu kupka to smółka. Ma ciemny kolor, wpadający w zielony, jest bardzo gęsta i lepka. Składa się ze złuszczonego nabłonka układu pokarmowego dziecka, wód płodowych, mazi płodowej, a także z enzymów trawiennych, bilirubiny i biliwerdyny. Smółka pojawia się zazwyczaj w ciągu pierwszej doby życia dziecka.

Późniejsze kupki są już jaśniejsze. Książkowa kupa ma lekko pomarańczowy lub żółtawy odcień i jest konsystencji musztardy. Pojawiać się może w pieluszce nawet 5-7 razy dziennie. Wszelkie odchylenia dotyczące zarówno koloru, jak i konsystencji kupki, powinny wzbudzić czujność rodziców, podobnie jak obecność śluzu w kupce.

Śluz w kale niemowlaka obecny od czasu do czasu przy pojedynczym wypróżnieniu nie powinien być powodem do niepokoju

Kupy ze śluzem u niemowlaka

Śluz w kale niemowlaka obecny od czasu do czasu, przy pojedynczym wypróżnieniu, nie oznacza niczego złego. Może być reakcją organizmu na przejściową niestrawność. Często pojawia się również podczas łagodnej biegunki.

Śluz w kupce: rotawirus

Jeżeli śluz w kupce niemowlaka utrzymuje się przez kilka kolejnych dni, to sygnał, że może się dziać coś niedobrego. Przede wszystkim może być to objaw zakażenia rotawirusem. Kupka przybiera wtedy zazwyczaj zielony kolor i ma nieprzyjemny zapach. Rotawirusy są odporne na antybiotykoterapię, nie wdraża się więc w tym przypadku żadnego leczenia. Należy dbać o to, by maluch się nie odwodnił, powinien również zobaczyć go lekarz.

Śluz w kupce niemowlaka: rozszerzanie diety

Bardzo często można zaobserwować śluz w kale niemowlęcia podczas rozszerzania jego diety o produkty inne niż mleko. Śluz jest wytwarzany przez układ pokarmowy, który reaguje tak na nowe składniki. Nie ma w tym nic złego, o ile obecność śluzu nie staje się regułą.

Śluz w kupce: alergia pokarmowa

Jeżeli powodem pojawiania się śluzu w kale dziecka jest alergia pokarmowa, to zauważysz to już w czasie karmienia piersią.  Spożywane przez Ciebie posiłki z pewnością będą miały na to wpływ. Układ odpornościowy dziecka aktywuje się pod wpływem alergenu i rozpocznie z nim walkę. Śluz może być jedną z reakcji organizmu na wrogie – według niego – składniki. Pod okiem lekarza rozpocznij dietę eliminacyjną, która pozwoli ustalić, co może być przyczyną alergii. Najczęściej niemowlęta uczulone są na mleko krowie, laktozę oraz jajka.

Alergia, której objawem jest śluz w kale, może być elementem tzw. marszu alergicznego. Alergia pokarmowa jest jego pierwszym etapem. Za kilkanaście tygodni śluz zacznie zanikać, lecz pojawią się objawy atopowego zapalenia skóry.

Dodaj komentarz

Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo