Te 3 zmiany prawne są ważne dla pracujących mam! Co się zmieniło się w przepisach?

Od 2017 zaczęły obowiązywać nowe przepisy prawne. Po ich wejściu zmieniły się uprawnienia kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. Czy na korzyść? Wprowadzenie zmian na pewno jest pozytywną wiadomością dla pracodawców. Co na to pracownice spodziewające się dziecka?

1. Już nie 4 godziny pracy przed komputerem, a…

Do tej pory kobieta w ciąży mogła pracować 4 godziny przy komputerze. Co to oznaczało w praktyce? Pracodawca był zobowiązany do zmienienia przyszłej mamie stanowiska pracy. Jeśli zmiana ta wiązała się z obniżeniem wynagrodzenia, wówczas kobiecie przysługiwał dodatek wyrównawczy.

– Obecne rozwiązania są kłopotliwe dla firm choćby ze względu na to, że praca wielu osób w całości jest wykonywana przy użyciu sprzętu elektronicznego i bez niego nie może być świadczona. Proponowane modyfikacje są więc korzystne dla zatrudniających – uważa Marek Nościusz, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP cytowany przez portal Infor.pl.

Najnowsze zapisy prawne są znacznie korzystniejsze dla pracodawców. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od maja 2017 przyszłe mamy mają pracować 8 godzin, ale w każdej godzinie przysługuje im 15 minut przerwy. Sumując wszystkie przerwy, standardowy czas pracy przy monitorze wyniesie 6 godzin. Według Centralnego Instytutu Ochrony Pracy nowe zapisy i wprowadzone przez nie częste przerwy są korzystne również dla kręgosłupów ciężarnych. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną odpowiednio wykorzystane. Podczas nich warto zrobić kilka ćwiczeń rozluźniających i rozciągających mięśnie.

2. Doprecyzowano przepisy dotyczące pań wykonujących pracę w pozycji stojącej

Do tej pory ustawodawca określał, że ciężarna może wykonywać pracę stojącą przez 3 godziny w ciągu dnia. Wprowadzone od maja 2017 roku przepisy będą znacznie bardziej precyzyjne: przyszła mama może pracować w pozycji stojącej przez 15 minut. Po ich upływie przysługuje jej 15 minut przerwy.

3. Zmniejszenie taryfy ulgowej dla kobiet karmiących piersią

Obowiązujące do tej pory przepisy precyzowały, że kobiety karmiące piersią mogą (tak samo jak ciężarne) przenosić ciężary nie większe niż 1/4 limitu przewidzianego dla wszystkich kobiet. W tej chwili wartość tę zmieniono dwukrotnie. Mama karmiąca może podnieść 1/2 limitu.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo