10 MIESIĘCZNE DZIECKO NIC NIE GAWORZY

Witam wszystkich rodziców,chciałabym od was zacągnąc porady odnośnie gaworzenia,mowy 10 miesięcznego dziecka. Mój synek właśnie wszedł w 10 miesiąc i niestety nic nie mówi,tylko wydaje długie dżwięki takie jak aaaaaaaa,eeeeeeee i to wszystko. Chodzi już przy meblach,reaguje na swoje imię,robi kosi kosi.papa,potrafi pokazac rączką jak coś chce. Ciągle powtarzam mu mama,tata,baba,ale nic z tego układa usta jakby chciał powiedziec i na tym koniec.Wiem że słyszy bo byliśmy u laryngologa i wzsystko z jego punktu widzenia jest ok,a pediatra stwierdził że mamy czekac. Niedługo udajemy się do neurologa moze on coś powie konkretnego na ten temat. Sama już nie wiem co mam myślec. Synek ma stwierdzone wzmożone napięcie mięśni z asymetrią lewostronną,ale niby to już jest wyleczone,a więcej szczegółów na ten temat na innym moim poście. Chciałaby abyście napisali mi swoje doświadczenia z dziecmi i z ich etapami mowy. Może naprawdę nie mam co się martwic i czekac na jego pierwsze słowo,chodziaż powiem szczerze że według mnie to powinno już być dawno temu. Pozdrawiam

19 odpowiedzi na pytanie: 10 MIESIĘCZNE DZIECKO NIC NIE GAWORZY

  1. Moje dzieci po roku zaczęły mówić najpierw baba, tata, pa, tak i w koncu mama:D.

    Mama przyszla dosc pozno okolo 14 mies.. Nie nakręcam się w naszym przypadku bliźniaki moga zaczac późnej mowic, bo najpierw miedzy soba rozmawiaja:D.

    Nie stresowałabym się, są dzieci, które dość wczesnie zaczynaja mowic np: coreczka kolezanki ma juz 2 latka i ladnie zdania sklada, a np coreczka kuzynki ma 2,5 roku i duzo gorzej mowi, dopiero zaczyna skladac..

    Wazne ze dziecko rozumie, reaguje na imie.. Moje dzieci doskonale wiedza, rozumieja co do nich mowie, i odpowiadaja po swojemu;).

    • Zamieszczone przez malina132
      Witam wszystkich rodziców,chciałabym od was zacągnąc porady odnośnie gaworzenia,mowy 10 miesięcznego dziecka. Mój synek właśnie wszedł w 10 miesiąc i niestety nic nie mówi,tylko wydaje długie dżwięki takie jak aaaaaaaa,eeeeeeee i to wszystko. Chodzi już przy meblach,reaguje na swoje imię,robi kosi kosi.papa,potrafi pokazac rączką jak coś chce. Ciągle powtarzam mu mama,tata,baba,ale nic z tego układa usta jakby chciał powiedziec i na tym koniec.Wiem że słyszy bo byliśmy u laryngologa i wzsystko z jego punktu widzenia jest ok,a pediatra stwierdził że mamy czekac. Niedługo udajemy się do neurologa moze on coś powie konkretnego na ten temat. Sama już nie wiem co mam myślec. Synek ma stwierdzone wzmożone napięcie mięśni z asymetrią lewostronną,ale niby to już jest wyleczone,a więcej szczegółów na ten temat na innym moim poście. Chciałaby abyście napisali mi swoje doświadczenia z dziecmi i z ich etapami mowy. Może naprawdę nie mam co się martwic i czekac na jego pierwsze słowo,chodziaż powiem szczerze że według mnie to powinno już być dawno temu. Pozdrawiam

      a widziałaś jak sobie np.szepcze?
      mój gaworzył mając 5-6 miesięcy
      mówił różne “słowa” grrr,buuu,eee,aaa i inne dziwactwa 😉
      jak miał jakieś 8 miesięcy powiedział tata
      jak miał 9-10 miesięcy powtarzał nie,mama,tata,bum,bam

      teraz mówi jak chce i kiedy chce,powtarza tylko mama
      do mnie mówi “mama” lub “mam”
      zna też słowa:
      baba,bam (rzuca czymś),bum (upada),mama,mam,ide,nie,jade,bablu (piłka) i wiele swoich słów,których nie rozumiem 🙂 na psa robi “hu” albo dyszy jak pies a na kota prycha i tyle
      ma prawie 16 miesięcy i jest jedynakiem 🙂

      • Zamieszczone przez calineczkaa
        a widziałaś jak sobie np.szepcze?
        mój gaworzył mając 5-6 miesięcy
        mówił różne “słowa” grrr,buuu,eee,aaa i inne dziwactwa 😉
        jak miał jakieś 8 miesięcy powiedział tata
        jak miał 9-10 miesięcy powtarzał nie,mama,tata,bum,bam

        teraz mówi jak chce i kiedy chce,powtarza tylko mama
        do mnie mówi “mama” lub “mam”
        zna też słowa:
        baba,bam (rzuca czymś),bum (upada),mama,mam,ide,nie,jade,bablu (piłka) i wiele swoich słów,których nie rozumiem 🙂 na psa robi “hu” albo dyszy jak pies a na kota prycha i tyle
        ma prawie 16 miesięcy i jest jedynakiem 🙂

        a to ma jakies znaczenie?

        • Moja cora jako niemowlak na poczatku zaczela typowo gaworzyc ale pozniej jej sie spodobalo piszczenie i przestala gaworzyc. Ok. roku zaczela mowic i nasladowac zwierzaki, majac 2 latka ukladala zdania, mowila wszystko tylko troche znieksztalcala ale wszyscy ja rozumieli.
          Syn pieknie gaworzyl, majac ok. 7-8 mies. bawiac sie kierownica powtarzal po mnie jade jade, badz jedzie jedzie 😉 Dokladnie jak ja z wyraznym D Biorac grajaca zabawke gdy ta powiedziala AUTO pieknie powtorzyl i tak rzadko bo rzadko ale wyrywaly mu sie “prawidziwe” slowa. Bylam pewna ze bedzie szybko mowil no i ze bedzie mial latwa mowe tj nie bedzie znieksztalcal. Teraz ma 19 mies. i 2 tyg temu wzielam od pediatry namiary na logopede bo jedyne wypowiadane przez niego slowa to “nie”, “to” i “Ela” nawet zadnych slow dzwiekonasladowczych nie chcial mowic Tak sie bidula skierowaniem przejal ze po powrocie od lekarza caly wieczor za mna biegal wolajac mama. Dzisiaj mielismy miec u tego logopedy wizyte ale odwolano, nastepnej nie ustalalam bo sie troszke chlopak rozkrecil. mowi to co powyzej + nie ma, bam, gili gili, chrum (po swojemu), krowa, nu nu i pewnie cos jeszcze ale ciezko na poczekaniu wszystko sobie przypomniec.

          Nie masz sie co przejmowac, ma jeszcze duuuuuzo czasu na mowienie. Nie wszystkie dzieci tak ksiazkowo gaworza ma ma ma ma ba ba ba ba itd. I jakie dawno temu na pierwsze slowo?????? Przeciez nawet roczku nie ma :Nie nie: Zreszta male prawdopodobienstwo ze zacznie teraz mowic, w tym wieku dzieci sa tak skupione na nauce chodzenia ze czasem calkiem milkna i nie mowia nawet aaaaaaaa czy eeeeeeee 😉 Masz calkiem kumatego chlopca, duzo potrafi i nic sie nie martw, przyjdzie pora na mowienie jak opanuje bieganie 😉
          Moja siostrzenica rowniez miala wzmozone napiecie i asymetrie, majac roczek duzo i ladnie wyraznie mowila 😉

          Zwroc uwage czy jak do niego mowisz to cz patrzy ci na usta, ja dopiero teraz widze za Oskar sie przyglada. W ten sposob dzieci sie ucza. Pewnie duzo do niego mowisz ale tez nie naciskaj bo naprawde ma czas. Nalezy do dzieka mowic prostymi, krotkimi zdaniami. Zbyt duzy natlok slow nie jest wskazany

          • Zamieszczone przez Elza27
            a to ma jakies znaczenie?

            Moim zdaniem ma… Drugie dziecko naśladuje pierwsze. I bardzo często szybciej nabywa/rozwija pewne umiejętności. U nas eM szybciej się rozwija i to jest widoczne. Ma teraz niecałe 3 lata (brakuje Mu prawie 3,5 m-ca) a już pięknie wymawia sz, cz, ż… No to jeszcze “r” przed nami.
            Starszak tę umiejętność nabył co najmniej rok później…

            • Zamieszczone przez Bep
              Moim zdaniem ma… Drugie dziecko naśladuje pierwsze. I bardzo często szybciej nabywa/rozwija pewne umiejętności. U nas eM szybciej się rozwija i to jest widoczne. Ma teraz niecałe 3 lata (brakuje Mu prawie 3,5 m-ca) a już pięknie wymawia sz, cz, ż… No to jeszcze “r” przed nami.
              Starszak tę umiejętność nabył co najmniej rok później…

              Tez tak myslalam ale u nas ta teoria sie nie sprawdzila. Tylko ze pierwsza dziecina byla bardzo absorbujaca, ciagle musialam z nia siedziec i sie bawic bo inaczej stekala, jeczala wiec sie szybko uczyla Druga dziecina jest bardzo kreatywna i nie potrzebuje duzo zainteresowania wiec napewno duzo mniej czasu jej poswiecam. Pierwsza dziecina byla moim cieniem i chyba tego co sie z nia nasiedzialam i co sie nagadalam drugiej dziecinie nie zastapilaby i piatka starszego rodzenstw 😉
              U kolezanki bylo podobnie, starsza zaczela bardzo szybko mowic, na roczek juz ukladala proste zdania typu “mama chodz” a jej starsza siostra zaczela mowic przecietnie.
              Czesto jest tak ze temu drugiemu dziecku mniej czasu sie poswieca bo sie bawi ze starszym rodzenstwem z moich obserwacji wynika ze jednak takie zabawy sa mniej rozwijajace od zabaw z mama wiec nie do konca ta teoria sie sprawdza. Pewnie jezeli komus sie trafi pierwsze dziecko kreatywne ktoremu nie musza poswiecac duzo czasu to druga dziecina przez zabawy ze starszym rodzenstwem szybciej sie uczy od tego piwerwszego dziecka. Namieszalam ale mam nadzieje ze wiecie o co mi chodzi 😉
              Pewnie jak juz Oskar bedzie starszy to wiecej korzysci bedzie wyciagal z przebywania ze starsza siostra

              • Zamieszczone przez calineczkaa
                a widziałaś jak sobie np.szepcze?
                mój gaworzył mając 5-6 miesięcy
                mówił różne “słowa” grrr,buuu,eee,aaa i inne dziwactwa 😉
                jak miał jakieś 8 miesięcy powiedział tata
                jak miał 9-10 miesięcy powtarzał nie,mama,tata,bum,bam

                teraz mówi jak chce i kiedy chce,powtarza tylko mama
                do mnie mówi “mama” lub “mam”
                zna też słowa:
                baba,bam (rzuca czymś),bum (upada),mama,mam,ide,nie,jade,bablu (piłka) i wiele swoich słów,których nie rozumiem 🙂 na psa robi “hu” albo dyszy jak pies a na kota prycha i tyle
                ma prawie 16 miesięcy i jest jedynakiem 🙂

                Synek mając 4 5 miesięcy wypowiadał takie różne dziwactwa jak gieee,ujjjjj,niiii. Szczególnie upodobał sobie takie coś jak “agiee” na wszystko tak mówił.Jak miał 7 miesięcy powiedział raz baba i w płaczu mama,no i na tym tyle.Jak wszedł w 8 miesiąc to jedynie aaaaaaaa,eeeeeeee i na wszystko piszczy i krzyczy. Teraz to próbuje mówic pph,whh,ale jak tylko słyszy że ma powtórzyc baba,mama,czy tata wygina się do tyłu i zaczyna płakac. Chyba ma już tych słów dośc ciągle w kółko to sama mu powtarzam to pewnie nie może już tego słuchac

                • Zamieszczone przez Elza27
                  Moja cora jako niemowlak na poczatku zaczela typowo gaworzyc ale pozniej jej sie spodobalo piszczenie i przestala gaworzyc. Ok. roku zaczela mowic i nasladowac zwierzaki, majac 2 latka ukladala zdania, mowila wszystko tylko troche znieksztalcala ale wszyscy ja rozumieli.
                  Syn pieknie gaworzyl, majac ok. 7-8 mies. bawiac sie kierownica powtarzal po mnie jade jade, badz jedzie jedzie 😉 Dokladnie jak ja z wyraznym D Biorac grajaca zabawke gdy ta powiedziala AUTO pieknie powtorzyl i tak rzadko bo rzadko ale wyrywaly mu sie “prawidziwe” slowa. Bylam pewna ze bedzie szybko mowil no i ze bedzie mial latwa mowe tj nie bedzie znieksztalcal. Teraz ma 19 mies. i 2 tyg temu wzielam od pediatry namiary na logopede bo jedyne wypowiadane przez niego slowa to “nie”, “to” i “Ela” nawet zadnych slow dzwiekonasladowczych nie chcial mowic Tak sie bidula skierowaniem przejal ze po powrocie od lekarza caly wieczor za mna biegal wolajac mama. Dzisiaj mielismy miec u tego logopedy wizyte ale odwolano, nastepnej nie ustalalam bo sie troszke chlopak rozkrecil. mowi to co powyzej + nie ma, bam, gili gili, chrum (po swojemu), krowa, nu nu i pewnie cos jeszcze ale ciezko na poczekaniu wszystko sobie przypomniec.

                  Nie masz sie co przejmowac, ma jeszcze duuuuuzo czasu na mowienie. Nie wszystkie dzieci tak ksiazkowo gaworza ma ma ma ma ba ba ba ba itd. I jakie dawno temu na pierwsze slowo?????? Przeciez nawet roczku nie ma :Nie nie: Zreszta male prawdopodobienstwo ze zacznie teraz mowic, w tym wieku dzieci sa tak skupione na nauce chodzenia ze czasem calkiem milkna i nie mowia nawet aaaaaaaa czy eeeeeeee 😉 Masz calkiem kumatego chlopca, duzo potrafi i nic sie nie martw, przyjdzie pora na mowienie jak opanuje bieganie 😉
                  Moja siostrzenica rowniez miala wzmozone napiecie i asymetrie, majac roczek duzo i ladnie wyraznie mowila 😉

                  Zwroc uwage czy jak do niego mowisz to cz patrzy ci na usta, ja dopiero teraz widze za Oskar sie przyglada. W ten sposob dzieci sie ucza. Pewnie duzo do niego mowisz ale tez nie naciskaj bo naprawde ma czas. Nalezy do dzieka mowic prostymi, krotkimi zdaniami. Zbyt duzy natlok slow nie jest wskazany

                  To mnie pocieszyłaś,wiesz przez to że wszyscy teraz urządzają tzw.wyścig szczurów tz.mój Krzyś mówił jak miał 6 miesięcy,moja Kasia chodziła jak miała 9 miesięcy,a mój Tomuś to i tam to.Rozumiecie wszyscy chodzą chwalą się co ich dzieci robiły w tym okresie no i dostaję w głowę bo wydawało mi się że mój Dorek jest taki mądry i sprawny,a tu guzik!Pewnie macie rację i przyjdzie na niego czas,na razie skupił się na próbach chodzenia,i to wszystko.

                  • Nie bierz udziału w tym calym wyscigu.. Dla mnie matki ktore ciagle sie chwala swoimi dziecmi maja same malo do powiedzenia a ich zycie jest poprostu nudne:D. Normalne,że kazdy lubi powiedziec co jego dziecko potrafi, jak ladnie sie rozwija. Niech to ma jednak jakies granice;). Moja babcia nieraz mnie podpytywala jak chlopaki byly mniejsze co robia ile jedza bo ” sasiadki wnuk to robi to i to”. Odpuscila naszczescie tzn zmądrzała;) bo widzi ze z moimi chlopaki wszystko jest ok broją, rozumieją, pokazują i po swojemu mówia.

                    A ja mam już tylko kolezanki, które znaja ta granice i z życzliwosci ( a nie z ciekawosci, w tym negatywnym znaczeniu) wymieniamy się osiagnieciami naszych pociech.

                    • Zamieszczone przez malina132
                      To mnie pocieszyłaś,wiesz przez to że wszyscy teraz urządzają tzw.wyścig szczurów tz.mój Krzyś mówił jak miał 6 miesięcy,moja Kasia chodziła jak miała 9 miesięcy,a mój Tomuś to i tam to.Rozumiecie wszyscy chodzą chwalą się co ich dzieci robiły w tym okresie no i dostaję w głowę bo wydawało mi się że mój Dorek jest taki mądry i sprawny,a tu guzik!Pewnie macie rację i przyjdzie na niego czas,na razie skupił się na próbach chodzenia,i to wszystko.

                      Doskonale wiem o czym mowisz ale nie przejmuj sie, zawsze sie znajdzie dziecko ktore szybciej zacznie mowic, chodzic czy czytac wiec porownujac z innymi zwariowac mozna ale napewno Twoj maluch tez sie czyms bedzie wyrozniac jak nie odwaga w wspinaczkach na sciankach to w balecie 😉 bo kazde dzieco w czyms jest wyjatkowe i tez bedziesz miala nie jeden powod do bycia dumna i nie jedna jego umiejetnoscia bedziesz mogla “zaswiecic” wsrod kolezanek. Mowiace roczne dzieci to naprawde maly odsetek i Twoj maluch rozwija sie zupelnie normalnym tempem 🙂 A co do “mowiacych” szesciomiesiecznych dzieci no to moje drugie dziecko w tym wieku tez “mowilo” ma ma ma, ba ba ba, ta ta ta, auto…itd GENIUSZ przeciez wcale nie musze zaznaczac ze to byly pojedyncze przypadki i ze mu to szybko przeszlo a w wieku 18 mies. mial mowe opozniona To co mowia kolezanki TRZEBA brac z przymruzeniem oka 🙂

                      • I jeszcze mi sie takie cos przypomnialo. Jak moj maluch nie chcial mowic to skupialam sie ciagle na tym samym np pokazywalam w ksiazeczce ciagle krowe zeby wreszcie zaczal mowic “muuu” 😉 Chyba z pol roku ta krowe przerabialismy a on jak nie chcial tak dalej nie chce zamuczec 😉 Pozniej gdzies wyczytalam ze nauka mowienia u dzieci przebiega w rozny sposob. Te dzieci ktore szybko zaczynaja mowic od poczatku po malu uzywaja roznych slow stopniowo poszerzajac slownicto. U dzieci ktore pozniej zaczynaja mowic dziala to tak jakby w glowi mialy twardy dysk 😉 wszystkie poznawane slowa zapamietuja i gdy przychodzi “ten” moment nagle zaczynaja mowic majac od razu ich duzy zasob. Teraz juz mu odpuscilam ta krowe 😉 pokazuje mu rozne rzeczy, nie skupiam sie na tym samym mimo ze nie chce ich uzyc badz odpowiedniego im dzwieku bo on juz je zapewne je pamieta ale nie wypowiada, staram sie poszerzac jego wiedze a tym samym slownictwo ktore predzej czy pozniej uslysze 😉 Was to jeszcze nie dotyczy bo on ma jeszcze jak najbardziej szanse na “wczesne” mowienie bo nawet roczku nie ma. 18 mies. dziecko powinno uzywac 8 slow w tym dzwiekonasladowcze wiec naprawde nie macie sie czym przejmowac.

                        • Zamieszczone przez malina132
                          To mnie pocieszyłaś,wiesz przez to że wszyscy teraz urządzają tzw.wyścig szczurów tz.mój Krzyś mówił jak miał 6 miesięcy,moja Kasia chodziła jak miała 9 miesięcy,a mój Tomuś to i tam to.Rozumiecie wszyscy chodzą chwalą się co ich dzieci robiły w tym okresie no i dostaję w głowę bo wydawało mi się że mój Dorek jest taki mądry i sprawny,a tu guzik!Pewnie macie rację i przyjdzie na niego czas,na razie skupił się na próbach chodzenia,i to wszystko.

                          Prawda jest taka, że i owszem, w pewnych dziedzinach jakis maluszek może być genialny (i bardzo dobrze, niech tak będzie zawsze), ale w tym samym czasie pomija coś, co jest geniuszem innego malca (tylko tej drugiej sprawy często mamy nie zauważają).
                          Popatrz uważnie na Dorka… na bank jest coś, w czym jest rozwinięty lepiej, niż inne smyki :).

                          • Zamieszczone przez Bep
                            Moim zdaniem ma… Drugie dziecko naśladuje pierwsze. I bardzo często szybciej nabywa/rozwija pewne umiejętności. U nas eM szybciej się rozwija i to jest widoczne. Ma teraz niecałe 3 lata (brakuje Mu prawie 3,5 m-ca) a już pięknie wymawia sz, cz, ż… No to jeszcze “r” przed nami.
                            Starszak tę umiejętność nabył co najmniej rok później…

                            się nie zgodzę z teorią
                            też myślałam że przy starszym młodsze szybciej zacznie
                            tymczasem młodszy milczał bardzo długo, tłumiony przez gadanie starszego
                            logopeda od 3 rż, dopiero po skończonym 4 roku zaczął gadać zrozumiale dla otoczenia
                            trzecie to samo 😀

                            • Zamieszczone przez Elza27
                              a to ma jakies znaczenie?

                              ma,bynajmniej ja to widzę po wszystkich znajomych i po całej rodzinie gdzie są dzieci,widzę że gdzie dzieci mają styczność ze starszym rodeństwem czy innym dzieckiem szybciej mówią np.moja siostrzenica nic nie mówiła do 2 rż
                              syn kuzynki miał cały czas styczność ze starszym kolegą o rok i szybko mówił,kuzynki mojego faceta mają córki (teraz 2 lata i 4,5) i ta młodsza zaczęła szybko mówić,ale prawie codziennie spędzały czas razem.
                              Dziecko chyba szybciej będzie naśladować inne dziecko niż dorosłego.
                              Mój po 2 godzinach zabawy z kolegą nauczył się schodzić i wchodzić na nasze łóżko-miał jakieś 10,5 miesiąca.
                              Słowo bam nauczył się od niego,kolega jest starszy o 3 miesiące i dużo mówi

                              Zamieszczone przez gosik
                              się nie zgodzę z teorią
                              też myślałam że przy starszym młodsze szybciej zacznie
                              tymczasem młodszy milczał bardzo długo, tłumiony przez gadanie starszego
                              logopeda od 3 rż, dopiero po skończonym 4 roku zaczął gadać zrozumiale dla otoczenia
                              trzecie to samo 😀

                              tak bywa,nie jest powiedziane że 100% dzieci szybciej mówi przy rodzeństwie…ja znam chłopca ( dalekiej rodziny mojego) który nic nie mówił tylko “mama” do ponad 4 roku,niby wszystko było dobrze po wizytach u lekarza,ale on zaczął późno mówić i bardzo mało,teraz nie wiem jaka jest sytuacja,bo nie widziałam ich dość długo,ma 6 lat

                              • Witam
                                Ja także bardzo się martwię o moją Julkę, ma 13 miesięcy i nawet nie sylabuje tylko coś tam bebła po swojemu. Jedynie co u niej słychać to jakieś samogłoski lub coś w stylu- ś, dż. -ź. Byliśmy u neurologa, mamy wizytę kontrolną za pół roku by sprawdzić czy coś się poprawiło, ponieważ w zasadzie sylabować już powinna. Ja jeszcze nawet nie usłyszałam od niej -mama:(

                                • Zamieszczone przez Bep
                                  Moim zdaniem ma… Drugie dziecko naśladuje pierwsze. I bardzo często szybciej nabywa/rozwija pewne umiejętności. U nas eM szybciej się rozwija i to jest widoczne. Ma teraz niecałe 3 lata (brakuje Mu prawie 3,5 m-ca) a już pięknie wymawia sz, cz, ż… No to jeszcze “r” przed nami.
                                  Starszak tę umiejętność nabył co najmniej rok później…

                                  Nie ma znaczenia najmniejszego. Moj starszy syn zaczał gaworzyć jak miał 2 miesiące, mówić jak miał 1rok i 3 mies a pierwsze zdanie złożone jak miał półtora roku. Mając dwa lata mówił normalnie, ba nwet potrafił policzyć do 5 😀
                                  Drugi syn ma teraz 2 lata i niedawno dopiero zaczął mówić pojedyncze słowa, fakt mówi juz coraz więcej i wyraźniej ale do starszego jak był w jego wieku sie nie umywa.

                                  • Zamieszczone przez KasiaKl
                                    Nie ma znaczenia najmniejszego. Moj starszy syn zaczał gaworzyć jak miał 2 miesiące, mówić jak miał 1rok i 3 mies a pierwsze zdanie złożone jak miał półtora roku. Mając dwa lata mówił normalnie, ba nwet potrafił policzyć do 5 😀
                                    Drugi syn ma teraz 2 lata i niedawno dopiero zaczął mówić pojedyncze słowa, fakt mówi juz coraz więcej i wyraźniej ale do starszego jak był w jego wieku sie nie umywa.

                                    ja znam 2 latkę która mówi pełnymi zdaniami i nie ma co mówić czy ma czy też nie ma znaczenia,bo nie mamy na to dowodów,są dzieci które szybko mówią bo mają starsze rodzeństwo ale są i takie które mówią a nie mają rodzeństwa…

                                    marina27 mój 16 miesięczniak babla po swojemu,mało mówi w rozumiałym języku 😉

                                    • Zamieszczone przez calineczkaa
                                      ja znam 2 latkę która mówi pełnymi zdaniami i nie ma co mówić czy ma czy też nie ma znaczenia,bo nie mamy na to dowodów,są dzieci które szybko mówią bo mają starsze rodzeństwo ale są i takie które mówią a nie mają rodzeństwa…

                                      marina27 mój 16 miesięczniak babla po swojemu,mało mówi w rozumiałym języku 😉

                                      ale są to jakieś sylaby?

                                      • Zamieszczone przez calineczkaa
                                        ja znam 2 latkę która mówi pełnymi zdaniami i nie ma co mówić czy ma czy też nie ma znaczenia,bo nie mamy na to dowodów,są dzieci które szybko mówią bo mają starsze rodzeństwo ale są i takie które mówią a nie mają rodzeństwa…

                                        marina27 mój 16 miesięczniak babla po swojemu,mało mówi w rozumiałym języku 😉

                                        tak czy inaczej kiedys te dzieci w końcu zaczynają mówić 😀

                                        Znasz odpowiedź na pytanie: 10 MIESIĘCZNE DZIECKO NIC NIE GAWORZY

                                        Dodaj komentarz

                                        Angina u dwulatka

                                        Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                        Czytaj dalej →

                                        Mozarella w ciąży

                                        Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                        Czytaj dalej →

                                        Ile kosztuje żłobek?

                                        Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                        Czytaj dalej →

                                        Dziewczyny po cc – dreny

                                        Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                        Czytaj dalej →

                                        Meskie imie miedzynarodowe.

                                        Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                        Czytaj dalej →

                                        Wielotorbielowatość nerek

                                        W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                        Czytaj dalej →

                                        Ruchome kolano

                                        Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                        Czytaj dalej →
                                        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                        Logo
                                        Enable registration in settings - general