100 mitów

Bardzo ciekawe [Zobacz stronę]
Kilka rzeczy mnie bardzo zaskoczyło.
Miłego czytania.

21 odpowiedzi na pytanie: 100 mitów

  1. super art
    niektore rzeczy naprawde zadziwiaja 😉

    • uuuu widze, że na dłuższe czytanie, ale zapowiada sie fajnie. Na pewno przeczytam.

      • Zamieszczone przez ciapa
        uuuu widze, że na dłuższe czytanie, ale zapowiada sie fajnie. Na pewno przeczytam.

        ja jestem w trakcie… czytam i się zadziwiam – przynajmniej niektórymi faktami;)

          • 9. Oglądanie telewizji z bliska niszczy wzrok
            Z pewnością nie. Może co najwyżej zmęczyć mięśnie odpowiedzialne za akomodację oka. Ale zmęczenie tych mięśni w żaden sposób nie szkodzi oczom – podobnie jak od biegania nie niszczą się mięśnie łydek i ud. Co więcej, oczy dzieci są znacznie lepiej przystosowane do oglądania przedmiotów z bliska, więc młodsi mniej się męczą, patrząc w ekran z odległości 30 centymetrów.
            Aha, jeszcze to osławione promieniowanie. Ostatnie telewizory emitujące z kineskopu nieco szkodliwego promieniowania zniknęły w latach 60. Tak więc oglądaj sobie telewizję, skąd tylko masz ochotę.
            11. Krótko obcinane włosy stają się mocniejsze
            … A w dodatku grubsze, ciemniejsze i gęstsze. To bujda. Tak się nam tylko wydaje, bo długie, nieobcinane włosy mają „zaokrąglone” końcówki, a krótkie, obcięte mają ostre końcówki. Nie jest też prawdą, że krótko obcinane włosy stają się ciemniejsze. Po prostu im dłużej rośnie włos, tym dłużej jest wystawiony na słońce i tym bardziej płowieje. Włosy to martwa natura – o konsekwencjach tego stanu rzeczy piszemy też w micie numer 70.

            23. Woda utleniona dezynfekuje rany
            Może to szokujące, ale woda utleniona niemal nie likwiduje zarazków w ranie. Za to efektownie pieni się i szczypie, co może sprawiać dobre wrażenie. Na dodatek uszkadza zdrowe tkanki wokół rany, utrudniając gojenie. Mit wody utlenionej wciąż świetnie się trzyma. To prawda, że w warunkach laboratoryjnych wodny roztwór nadtlenku wodoru niszczy bakterie beztlenowe, jednak badania pokazały, że drobne zakażone rany nie goją się lepiej po potraktowaniu ich wodą utlenioną. Lepiej już przemyć skaleczenia wodą z mydłem.

            54. Stawianie baniek leczy

            Nie leczy. Zresztą nie wiadomo, dlaczego miałoby leczyć. W końcu bańki to nic innego jak robienie płytkich siniaków na plecach. Właściwie solidne lanie pasem na goły tyłek powinno mieć podobne działanie terapeutyczne.

            64. Kremy nawilżają skórę i mają różne właściwości
            Raczej różne ceny. Bo przeważająca większość kremów się nie wchłania. Nie może się wchłonąć, ponieważ nie przenika przez rogową warstwę naskórka. To, co wydaje nam się wchłanianiem, jest zwykłym odparowywaniem wody. Poza najtańszymi, robionymi z byle czego kremami wszystkie kosmetyki od klasy średniej w górę mają w zasadzie takie same właściwości. Jednym z nielicznych wyjątków są kremy z liposomami lub niskocząsteczkowymi peptydami, które są w stanie przeniknąć przez naskórek.

            68. Tylne siedzenie za kierowcą jest najbezpieczniejsze w samochodzie
            Badania pokazują, że najbezpieczniejszy jest środek tylnej kanapy – oczywiście przy założeniu, że mamy zapięte pasy. Siedzący w tym miejscu pasażer jest dobrze chroniony również podczas zderzeń bocznych.

            71. Podczas krwotoku z nosa należy odchylić głowę do tyłu i położyć na karku zimny okład
            Zacznijmy od okładu – równie dobrze możesz go sobie położyć na pięcie, bo i tak nie ma wpływu na krew lecącą z nosa. Natomiast jedynym efektem odchylania głowy jest to, że krew ścieka do gardła i żołądka, co może doprowadzić do wymiotów. Gdybyś jednak chciał zatamować krwotok, pochyl głowę do przodu i zaciśnij palcami nos na styku jego twardej i miękkiej części. Wytrzymaj tak pięć minut, a krwotok ustanie.

            81. Kuchenki mikrofalowe niszczą składniki odżywcze
            Owszem, ale nie bardziej niż gotowanie i pieczenie. Problemem jest za to nierównomierne podgrzewanie żywności – zwykle powstają w niej gorące punkty otoczone chłodniejszymi regionami. Ponadto krótkie podgrzewanie w mikrofalówce może nie zabić niektórych chorobotwórczych bakterii mogących znajdować się w jedzeniu.

            86. Czytanie w półmroku psuje wzrok
            Zła wiadomość dla rodziców – macie o jeden powód mniej do gnębienia dzieci. Czytanie przy kiepskim świetle wzroku nie psuje, choć może zmęczyć oczy, a nawet wywołać ból głowy. Zresztą jak się tak chwilę zastanowić, to właściwie nie wiadomo, dlaczego półmrok miałby być dla oczu zabójczy. Tak czy inaczej, czytanie pod kołdrą z latarką nie grozi niczym poza byciem niewyspanym.

            95. Nie należy stać koło kuchenki mikrofalowej
            Przeciwwskazań brak. Zabezpieczenia kuchenki całkowicie blokują długie, 12-centymetrowe mikrofale podgrzewające żywność, a zmiana pola magnetycznego w pobliżu kuchenki nie ma dla naszego zdrowia żadnego znaczenia.

            W sumie to cieszą mnie te obalone mity 🙂
            Chociaż o niektórych już wiedziałam.

              • Zamieszczone przez annapl
                54. Stawianie baniek leczy
                Nie leczy. Zresztą nie wiadomo, dlaczego miałoby leczyć. W końcu bańki to nic innego jak robienie płytkich siniaków na plecach. Właściwie solidne lanie pasem na goły tyłek powinno mieć podobne działanie terapeutyczne.

                64. Kremy nawilżają skórę i mają różne właściwości
                Raczej różne ceny. Bo przeważająca większość kremów się nie wchłania. Nie może się wchłonąć, ponieważ nie przenika przez rogową warstwę naskórka. To, co wydaje nam się wchłanianiem, jest zwykłym odparowywaniem wody. Poza najtańszymi, robionymi z byle czego kremami wszystkie kosmetyki od klasy średniej w górę mają w zasadzie takie same właściwości. Jednym z nielicznych wyjątków są kremy z liposomami lub niskocząsteczkowymi peptydami, które są w stanie przeniknąć przez naskórek.

                68. Tylne siedzenie za kierowcą jest najbezpieczniejsze w samochodzie
                Badania pokazują, że najbezpieczniejszy jest środek tylnej kanapy – oczywiście przy założeniu, że mamy zapięte pasy. Siedzący w tym miejscu pasażer jest dobrze chroniony również podczas zderzeń bocznych.

                71. Podczas krwotoku z nosa należy odchylić głowę do tyłu i położyć na karku zimny okład
                Zacznijmy od okładu – równie dobrze możesz go sobie położyć na pięcie, bo i tak nie ma wpływu na krew lecącą z nosa. Natomiast jedynym efektem odchylania głowy jest to, że krew ścieka do gardła i żołądka, co może doprowadzić do wymiotów. Gdybyś jednak chciał zatamować krwotok, pochyl głowę do przodu i zaciśnij palcami nos na styku jego twardej i miękkiej części. Wytrzymaj tak pięć minut, a krwotok ustanie.

                z tych 3 co wkleiłas – to co do baniek bym sie kłóciła 😉
                o 3 pozostałych wiedzialam 😉

                • Najbardziej dziwi mnie stawianie baniek i woda utleniona

                  • Zamieszczone przez teodor76
                    z tych 3 co wkleiłas – to co do baniek bym sie kłóciła 😉
                    o 3 pozostałych wiedzialam 😉

                    post edytowała więc się zmienił 🙂
                    o siedzeniu w aucie wiedziałam i coś mi się o uszy obiło z tym krwotokiem z nosa, ale co do kremów to jednak byłam naiwna

                    • Zamieszczone przez annapl
                      Najbardziej dziwi mnie stawianie baniek i woda utleniona

                      no z woda utleniona tez byłam w szoku 😉

                      co do kremów – to chyba olencja – z racji bycia kosmetyczką gdzies kiedys tłumaczyła… A moze na jakims forum kosmetycznym czytalam nie pamietam 😉

                      to o ogladaniu tv i psuciu oczu tez pozytywnie mnie zaskoczył…to juzn ie bede dzieciom truła głowy jak za blisko usiadą 😉

                      to jest ciekawe – ost mi o tym maz opowiadał;)

                      36. Szybciej zamarza zimna woda
                      W 1969 roku oficjalnie obalono ten mit. Wtedy to w czasopiśmie „Physics Education” ukazała się praca profesora Uniwersytetu w Dar es-Salaam i… jego tanzańskiego ucznia Erasto Mpemby, który zauważył, że jego butelka z gorącym mlekiem szybciej zmienia się w lód niż schłodzone mleko jego kolegów, które po takim samym czasie zamrażania jest jeszcze półpłynne. Podzielił się obserwacją z naukowcem, a ten polecił swojemu laborantowi zbadać to zjawisko. Gdy profesor dowiedział się, że gorąca woda zamarzła wcześniej niż zimna, najpierw kazał „powtarzać doświadczenie tak długo, aż otrzymamy prawidłowy wynik”, ale ostatecznie skapitulował. Wielokrotnie naukowcy próbowali wytłumaczyć efekt Mpemby, ale żadna z teorii nie jest jednoznaczna (więcej w tekście „Efekt Mpemby”, który można znaleźć na naszej stronie: ).

                      i te tez

                      43. Dzieci nie mogą pić zimnych płynów
                      Kilkumiesięczne dzieci rzeczywiście nie powinny pić bardzo zimnych napojów w dużych ilościach, ponieważ może to spowodować na przykład czkawkę. Jednak nie ma przeciwwskazań, by roczne dziecko piło płyny przechowywane w lodówce (oczywiście jeśli chce). Podczas upałów picie chłodnych – choć nie lodowatych – napojów jest wręcz wskazane.

                      bo te geograficzne i naukowe w sumie moga zadziwiac – bo skad czlowiek na codzien ma wiedziec takie rzeczy….

                      • Zamieszczone przez teodor76
                        to jest ciekawe – ost mi o tym maz opowiadał;)

                        36. Szybciej zamarza zimna woda
                        W 1969 roku oficjalnie obalono ten mit. Wtedy to w czasopiśmie „Physics Education” ukazała się praca profesora Uniwersytetu w Dar es-Salaam i… jego tanzańskiego ucznia Erasto Mpemby, który zauważył, że jego butelka z gorącym mlekiem szybciej zmienia się w lód niż schłodzone mleko jego kolegów, które po takim samym czasie zamrażania jest jeszcze półpłynne. Podzielił się obserwacją z naukowcem, a ten polecił swojemu laborantowi zbadać to zjawisko. Gdy profesor dowiedział się, że gorąca woda zamarzła wcześniej niż zimna, najpierw kazał „powtarzać doświadczenie tak długo, aż otrzymamy prawidłowy wynik”, ale ostatecznie skapitulował. Wielokrotnie naukowcy próbowali wytłumaczyć efekt Mpemby, ale żadna z teorii nie jest jednoznaczna (więcej w tekście „Efekt Mpemby”, który można znaleźć na naszej stronie: ).

                        Teo mamy wspólnego męża ? Bo mój też ostatnio mi o tym opowiadał :D.

                        • Zamieszczone przez nadii
                          Teo mamy wspólnego męża ? Bo mój też ostatnio mi o tym opowiadał :D.

                          imię męża na B…?

                          • Zamieszczone przez teodor76

                            imię męża na B…?

                            Ufff… nie zgadza się :D. No chyba, że ma rozdwojenie jaźni.

                            • Zamieszczone przez annapl
                              Najbardziej dziwi mnie stawianie baniek i woda utleniona

                              – mnie tez
                              szczegolnie w odniesieniu do lania pasem 😉 – w sumie jakby sie tak zastanowic to cos w tym jest racji

                              • fajna lektura, a swoją drogą, zastanawiam się czy ten incydent
                                59. Na końcu jednego z odcinków słynnego „Misia z okienka” padło: „A teraz, kochane dzieci, pocałujcie misia w dupę”
                                Cytat ten przypisywano najpierw Bronisławowi Pawlikowi, a potem jego następcy Stanisławowi Wyszyńskiemu. W latach 60. i 70. występowali oni w dobranocce edukacyjnej, w której prowadzili z tytułowym misiem rozmowy na poważne tematy. Legenda głosi, że po jednym z programów, które wtedy pokazywano na żywo, już po standardowym zamknięciu okienka prowadzący powiedział do włączonych jeszcze mikrofonów i kamer słynne: „A teraz, kochane dzieci…”. – Żaden z nas nic takiego nie powiedział. To wszystko robota Wicherka – zapewnia dziś w rozmowie z „Przekrojem” Stanisław Wyszyński. Według niego słynny wówczas prezenter pogody zwany Wicherkiem wymyślił tę anegdotę dla potrzeb licznych w tym czasie spotkań z widzami, na które jeździł po całym kraju
                                ”.

                                wzbudziłby dzisiaj jakiekolwiek kontrowersje?:) Po tym, czego słucha się dzisiaj w TV publicznej,:D całowanie misia w dupę to pestka 😀

                                • Zamieszczone przez teodor76
                                  z tych 3 co wkleiłas – to co do baniek bym sie kłóciła 😉
                                  o 3 pozostałych wiedzialam 😉

                                  Z bańkami się nie zgodzę…

                                  • Zamieszczone przez ahimsa
                                    Z bańkami się nie zgodzę…

                                    ja tam na baniach sie chowalam – zreszta jak cale moje osiedle – mama stawiala 🙂

                                    • Ciekawy artykuł. Czytam i nie wierzę. Zdziwił mnie zwłaszcza punkt 23 o wodzie utlenionej – szok. Czytam dalej

                                      • Ja tam nie wierzę we wszystko co w necie przeczytam 😀

                                        • ciekawe ale i smieszne

                                          54. Stawianie baniek leczy
                                          Nie leczy. Zresztą nie wiadomo, dlaczego miałoby leczyć. W końcu bańki to nic innego jak robienie płytkich siniaków na plecach. Właściwie solidne lanie pasem na goły tyłek powinno mieć podobne działanie terapeutyczne.

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: 100 mitów

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general