ADHD a czas karmienia piersia

Postów wyświetlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 53)
 • Autor
  Wpisy
 • #77431

  polahola

  „Lekarze z Akademii Medycznej w Białymstoku przeprowadzili badania mające ocenić, czy wystąpienie ADHD ma związek z czasem karmienia piersią.

  Zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD) jest coraz częstszym problemem u dzieci w naszym kraju. Przyczyna tego zjawiska nie jest do końca poznana. Lekarze z Akademii Medycznej w Białymstoku przeprowadzili badania mające ocenić, czy wystąpienie ADHD ma związek z czasem karmienia piersią. Zbadano 60 dzieci z ADHD i 40 dzieci zdrowych stanowiących grupę kontrolną. Wykazano, że dzieci z ADHD były karmione piersią znamiennie krócej (średnio 5 miesięcy i 9 dni w grupie ADHD w porównaniu do średnio 6 miesięcy i 18 dni w grupie dzieci zdrowych). Wytłumaczenie mechanizmu w jakim krótsze karmienie piersią może wiązać się ze zwiększeniem ryzyka ADHD nie jest łatwe, ale związek statystyczny wydaje się być dość wyraźny.”

  http://www.forumpediatryczne.pl/txt/a,3259,0,38


  pola: adam 5l maya & nina 3l

  #1034894

  ciapa

  Re: ADHD a czas karmienia piersia

  Nie można generalizowac badan przeprowadzonych na tak małej grupie dzieci. Dzieci z ADHD są czesto „charakterystycznymi” niemowlakami i to właśnie ich oddmienność może wpływac na długość karmienia a nie na odwrót, to dziecko może wpływac na długość karmienia np przez to że np gryzło boleśnie brodawki matki, że było niespokojne.
  Obecnie coraz cześciej jeśli chodzi o przyczyny stawia się na sprawy biologiczne/ ew. genetyczne
  🙂 to co mi się narzuca po przeczytaniu

  Kaska i Mikołaj 18.09.2003

  #1034895

  polahola

  Re: ADHD a czas karmienia piersia

  szczerze mowiac, zamiescilam te informacje, bo mnie zadziwila ;-))) naukowe badania…:D


  pola: adam 5l maya & nina 3l

  #1034896

  olinja

  Re: ADHD a czas karmienia piersia

  A ja Ci chciałam już odpisac na „ciekawe co to znaczy DOść WYRAźNY”

  hehe ale wymazałaś hihi

  Taaa jak dla mnie to za mała grupa by dosć wyraźnie móc podać taka interpretacje.

  Ja i…

  #1034897

  polahola

  Re: ADHD a czas karmienia piersia

  doszlam do wniosku, ze sucha informacja mowi sama za siebie 😉


  pola: adam 5l maya & nina 3l

  #1034898

  Anonim

  Re: ADHD a czas karmienia piersia

  ha, i już wiem czemu Krzyś jest nadpobudliwy

  Ewa i Krzyś (3 latka)

  #1034899

  Anonim

  Re: ADHD a czas karmienia piersia

  i wszystko jasne … 😉

  ciekawe co jeszcze dorzuci się do zalet karmienia piersią….

  Monika i
  Nina (2 latka)

  #1034900

  vinga

  Re: ADHD a czas karmienia piersia

  A to bardzo ciekawa teoria, zwłaszcza, ze to my jesteśmy raczej pokoleniem butelkowym, a mniej u nas ADHD…

  Agnieszka , Antoś (05.02.05) i październikowa kruszynka

  #1034901

  moni2003

  Re: ADHD a czas karmienia piersia

  otóż to zarówno moja mama jak i moja teściowa nie miały pokarmu i butelkowani byliśmy… hmmmm…. ale ja już się kiedyś spotkałam z tą teorią…
  a inna jeszcze mnie ostatnio niesamowicie zadziwiła…. lekarz ginekolog powiedział: „wg Światowej Organizacji Zdrowia, waga noworodka powyżej 3200g jest waga nieprawidłowa i może sugerować choroby serca, cukrzycę lub nowotwór…” cóż no musze chyba (mimo przebadania mojego dziecia w szpitalu, bo urodził się z wagą 4480g) odwiedzić z Piotrusiem kilku specjalistów… i sama też chyba się wybiorę…
  nie wiem jak mam do tej informacji podchodzić, bo ani lekarze w szpitalu ani dr pediatra Piotrka nie powiedzieli mi że mam prawo się się czymkolwiek martwić… no nic, nic kompletnie… ani słowem… a wydaje mi się że Piotrkowa dr by mi coś o tym powiedziała…
  nie wiem, nie wiem…

  moni i Piotruś – 01.05.05, Wrześniątko – 29.09.2006 i Aniołek – 02.12.03

  #1034902

  chilli

  Karmienie piersią a otyłość

  Czytam ostatnio fora i publikacje o otyłości dziecięcej i gdzies znalazłam wątek o sposobie karmienia. Znakomita większość otyłych dzieci było karmione piersią przez minimum rok, przy 6 m-cach tylko piersią. Wszystkie te dzieci osiągąły wage 8 kg przed ukończeniem poł roku i ok. 17-20kg na bilansie dwulatka. Oczywiście dzieci butelkowe tez sa, ale w mniejszosci. Moze to ADHD je wyszczupla?

  www (10.03.2004)

  #1034903

  cait

  Re: ADHD a czas karmienia piersia

  O tym samym pomyślałam.

  Cait + Alka (15 stycznia 2003)

  #1034904

  cait

  Re: Karmienie piersią a otyłość

  A to też ciekawe uogólnienie 😉
  Ala na 7 miesięcy ważyła 7 kg i byliśmy szczęśliwi, że aż tyle. O 17 kg pomarzymy może w przyszłym roku, bo teraz jest niewiele ponad 13 przy wzroście 99cm.
  Znajome dzieci karmione piersią dzielą się po równo na szczupaki i mocniejszej budowy. Dzieci karmione butlą również, choć tu akurat minimalnie więcej jest sporych chłopaków 😉

  Cait + Alka (15 stycznia 2003)

  #1034905

  chilli

  Re: Karmienie piersią a otyłość

  ale to nie uogólnienie tylko kilkanaście przypadków o bodobnym przebiegu. Otyłość dziecięca to dość duży problem, ktoś sie pokusił o wątek dotyczący wczesnego karmienia i przybierania na wadze. Bez wnioskowania tylko tak hobbystycznie. I wyszło to co wyszło. Dodam, ze owo „badanie” dotyczyło dzieci TYLKO z otyłościa dziecięcą.
  Przy czym dietetycy dziecko otyłe lub z zadatkami na otyłe rozumieją juz na 97 centylu wagowym.

  To wogóle ciekawa lektura. Mój małożnek ma tendencje do tycia i Wićka chyba posżła w niego, wiec interesuje mnie ten temat, bo chciałabym uniknąć 5 latka z wagą 48kg.

  www (10.03.2004)

  #1034906

  cait

  Re: Karmienie piersią a otyłość

  Jest to mimo wszystko wycinek badań, zapewne nie przeprowadzonych na dużej populacji.
  Z resztą… jakie to ma znaczenie w przyszłości? Ja byłam wybitnie chuda do 7 klasy podstawówki – tak chuda, że nie można było „na oko” stwierdzić, czy to chłopak czy dziewczyna. Od 7 klasy walczę z nadwagą – raz skutecznie, raz nie. Ani chwili nie byłam karmiona piersią 😉 I jak takie wyniki mają się do teorii o tworzeniu się komórek tłuszczowych w dzieciństwie itp?
  Jednak muszę zweryfikować dane, które podałam – z dzieci karmionych piersią znam tylko jedno, które osiągnęło ten centyl, ale w okolicach 3 roku na szczęście smukleje. Za to dużych dzieci butelkowych znam przynajmniej 5 – i na szczęście też z wiekiem wyciągają się. [Muszę zaznaczyć, że wszystkie te dzieci są przy okazji bardzo wysokie na tle rówieśników]

  Cait + Alka (15 stycznia 2003)

  #1034907

  chilli

  Re: Karmienie piersią a otyłość

  No widzisz a moja Wićka jest niewysoka. I ma babcie która ją kocha karmieniem jej. I dlatego zainteresowąłam sie tematem, bo musze jakoś na nią wpłynąć.

  Ja byłam wybitnie chuda do 25 roku życia 52kg/176cm.
  Ale mój mąż nigdy nie był chudy, zawsze maił nadwage (łącznie z dzieciecą) i widzę, ze babcia robi wszystko żeby Wiktoria miała tak samo.

  Nie masz sie co zacietrzewiać – pola podała informacje którą znalazła, ja też. Po co roztrząsać skoro obie mają podobna „wage” naukową?

  www (10.03.2004)

Postów wyświetlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 53)

Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close