Co zrobić na śniadanie dla rocznego dziecka?

Kto z nas nie słyszał, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia? Pewnie nikt, ponieważ to zdanie jest nam powtarzane już od najmłodszych lat. Śniadanie to rzeczywiście bardzo ważny posiłek, który daje energię na pierwsze godziny po przebudzeniu, a jeżeli jest odpowiednio skomponowane sprawia, że czujemy się mniej głodni w ciągu dnia i łatwiej wykonujemy swoją pracę. A jak to się ma do rocznych dzieci? Dlaczego w przypadku takich maluchów śniadanie także jest ważne? Co powinno zawierać? Sprawdź nasze pomysły na śniadania dla rocznego dziecka. Zarówno te na ciepło, jak i na zimno.

Śniadanie dla rocznego dziecka

To samo dotyczy małych dzieci, z tą różnicą, że nie wykonują one pracy, ale stale się rozwijają. Jest to nawet ważniejsze, ponieważ mimo tego, że dziecko właściwie przez cały dzień się bawi, chłonie to co się dzieje wokół niego wszystkimi zmysłami, a jego umysł i ciało zdobywają nowe umiejętności. Tak więc należy dostarczyć maluszkowi odpowiednich składników odżywczych już na początku dnia, żeby miał siłę i ochotę na zabawę i odkrywanie świata. Niestety, przygotowanie śniadania dla rocznego dziecka może być nie lada problemem, zwłaszcza, jeżeli maluch jest niejadkiem i niechętnie próbuje nowych smaków. Co podawać dziecku na śniadanie, żeby było ono zdrowe i smaczne?

Co na śniadanie roczniakowi?

Dieta dziecka musi być dobrze zbilansowana, dlatego już od śniadania warto zapewnić roczniakowi dawkę wartościowych składników odżywczych. Pierwszy posiłek powinien dostarczać dziecku około 25% dziennego zapotrzebowania kalorii, więc należy dobrze przemyśleć, co położyć na śniadaniowym talerzyku. Śniadanie, tak samo jak pozostałe posiłki, które maluch zjada w ciągu dnia, powinno zawierać białko, węglowodany oraz tłuszcze, a do tego mikro i makroelementy, które gwarantują prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Pamiętaj również, że gdy dziecko ma roczek, jest najbardziej ciekawe nowych smaków, a także bardzo podatne na kształtowanie nawyków. Dlatego zachęcaj malucha do poznawania nowych produktów, chrupania warzyw i owoców jako przekąski czy picia wody, zamiast słodkich napojów. Nie należy dziecka ograniczać do jakiejś konkretnej grupy produktów, a dieta powinna być urozmaicona, dlatego, nawet jeśli maluch ma jakieś swoje ulubione śniadanie, podawaj mu również inne produkty.

Co istotne, nie podawaj dziecku na śniadanie zbyt dużych porcji, ponieważ to tylko zniechęci je do jedzenia. Lepiej nałóż na początek mniej, a później, jeśli dziecko będzie nadal chciało jeść, daj mu dokładkę. Wszystkie posiłki, w tym śniadanie, powinny być ładnie podane i kolorowe, tak żeby sam ich wygląd zachęcał malca do jedzenia.

Śniadaniowe propozycje dla dzieci

Najlepsze dla małych dzieci (i nie tylko dla nich) są śniadania na ciepło. Organizm nie musi tracić energii na ogrzewanie posiłku, tylko może ją przeznaczyć na jakieś ciekawsze zajęcia. W związku z tym możesz przygotować na przykład kaszę jaglaną, gryczaną czy też orkiszową, płatki owsiane, kukurydziane, jaglane, ryżowe albo po prostu ryż na wodzie z dodatkiem owoców (suszonych lub świeżych) albo gotowanych warzyw. Ugotowaną kaszę można zmiksować z owocami lub podać niezmiksowaną, na przykład z dodatkiem mleka roślinnego albo modyfikowanego.

Jeśli chodzi o mleczne śniadania, to lepiej zrezygnować z gotowych płatków śniadaniowych. Mimo tego, że większość dzieci bardzo je lubi, należy je ograniczyć, ponieważ zawierają dużo cukru i nie dostarczają maluchowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zamiast takich płatków śniadaniowych lepiej podać dziecku jogurt naturalny z owocami i domową mieszanką musli albo nawet samymi płatkami owsianymi. Takie śniadanie można dosłodzić na przykład bananem albo miodem. Gdy na przygotowanie posiłku masz więcej czasu, świetnie sprawdzą się naleśniki albo placuszki, na przykład z płatków owsianych albo otrębów, z dodatkiem owoców i twarożku.

Dobrym śniadaniem dla roczniaka będzie również jajecznica gotowana na parze, oczywiście z dobrej jakości jajek (najlepiej ze stemplem 0, ewentualnie 1). Do jajecznicy można dodać wędlinę albo warzywa, jeśli maluch je lubi. Dobrym pomysłem jest także serwowanie jajek gotowanych. Wbrew pozorom dziecku można podawać również tak uwielbiane przez maluchy parówki, jednak kluczową sprawą jest ich skład. Parówki muszą zawierać jak najwięcej mięsa (minimum 90%) i nie mogą mieć w składzie mięsa oddzielonego mechanicznie ani wypełniaczy (na przykład soja lub białko roślinne). Poza tym, podobnie jak inne produkty podawane maluchowi, nie powinny zawierać sztucznych barwników, konserwantów czy innych szkodliwych substancji.

Jeśli nie masz czasu na przygotowanie dziecku ciepłego śniadania, możesz podać maluchowi kanapki. Na dobrej jakości chlebie połóż na przykład ser, chudą wędlinę, twarożek oraz warzywa, takie jak ogórek, pomidor, papryka czy rzodkiewka. Kanapki możesz smarować różnorodnymi pastami, na przykład z twarożku i rzodkiewki albo z jajek. Żeby dziecko chętniej zjadło kanapeczki, powinny być estetyczne i kolorowe.

Do śniadania najlepszym napojem będzie herbatka owocowa albo ziołowa. Roczny maluch może również pić kawę zbożową typu inka. Dziecko nie powinno pić czarnej herbaty, ponieważ zawiera ona kofeinę, o czym wielu rodziców zapomina. Poza tym, lepiej nie podawać dziecku słodzonych napojów, które zawierają mnóstwo cukru, a nie mają żadnych wartości odżywczych. Nienajlepszym napojem do śniadania jest również sok z kartonu. Takie napoje najczęściej są dosładzane, więc jeżeli Twoje dziecko bardzo lubi pić soki, podawaj mu tylko te naturalnie tłoczone, bez żadnych dodatków, i oczywiście w rozsądnych ilościach.

Dodaj komentarz

5 komentarzy: Co zrobić na śniadanie dla rocznego dziecka?

  1. co na 2 sniadanie dla rocznego niejadka?

    No właśnie, co? Poprosze o przepisy.

    • Re: co na 2 sniadanie dla rocznego niejadka?

      Ja też mam niejadka i to strasznego :- (
      Jak miała roczek to robiłam jej jajecznicę (bardzo lubiła), omlety z dżemikiem, paróweczki gotowane, czasem jak już nic nie chciała to gotowałam brokuła lub kalafiora – to zawsze zjadała, dawałam tez deserki w słoiczkach takie z twarożkiem, płatkami, jogurtem (żeby było bardziej wartościowe).
      Więcej niestety nie pamiętam.

    • Re: co na 2 sniadanie dla rocznego niejadka?

      No tak, ale mój ma jeszcze skaze bialkową (prechodzi mu powoli) ale np. jajko mam mu dawać 1 na tydzień.
      Ale dzięki.

  2. Co do popicia na sniadanko dlarocznego alergika?

    Jak w tytule:Filip ma uczulkenie na mleko. Na sniadanie najchetniej zjada kanapki ale ciagle podaje mu do popicia wode z sokiem malinowym. Czy mozna juz podac herbate lub cokolwiek innego?

    • Re: Co do popicia na sniadanko dlarocznego alergika?

      Najlepiej herbatki Hipp. Sa pyszne, duzy wybor smakow no i oczywiscie sa specjalnie dla dzieci.

    • Re: Co do popicia na sniadanko dlarocznego alergika?

      Mój roczny alergik zawsze pije po śniadaniu herbatke jablko-melisa Bobovity. Ze zwyklą czarną herbatą jeszcze bym się wstrzymała…

    • Re: Co do popicia na sniadanko dlarocznego alergi

      Witaj
      Mam pytanko o jadłospis Filipa-karmisz go jeszcze piersią, czy sztuczne (jakie?), co dajesz poza mlekiem?
      Mat ma podejrzenie skazy-karmie go piersia i jestem na bezmlecznej. I chyba spróbujemy mu podać Nan ha 2 i zobaczymy jak zareaguje.
      Czy mogłabyś mi coś poradzić?

    • Re: Co do popicia na sniadanko dlarocznego alergi

      Filipka karmilam piersia 10 miesiecy, gdyz nie chcial dluzej i zaczal mnie gryzc. Jadlam wszystko, ale potem odstawilam produkty mleczne. Niestety bezskutecznie,bo w dalszym ciagu mial takie liszaje na calym ciele. W tej chwili od 7 miesiaca wprowadzilam stale pokarmy i je juz praktycznie wszystko oprocz mleka i jego przetworow. Robie mu kaszke na mleku proszkowym – Nestle ( ale i tej od kilku dni nie znosi). Po mleku proszkowym nie ma uczulenia. Ale on praktycznie woli tradycyjna jajecznice z zoltka i kanapki z dzemem lub wedlinka, zupy miesko i kasze gryczana lub ziemniaki a nie jakies tam kaszki.
      Macusia i 13 m Filipek

  3. co na sniadanie dla dziecka??

    półtorarocznego???niechcącego jeść od miesiąca kaszki?? kończą mi się pomysły…

    • Re: co na sniadanie dla dziecka??

      Moja Ola ma 16 miesiecy i je to co my. Czyli gdy ja jem kanapki, ona tez.
      Owszem zjada butle mleka zageszczona kaszka, ale za pol godziny zjad knapke, a potem 2 Dnonki.
      Mysle ze 1,5 roczne dziecko moze jecs to co Ty.
      Gdyby Ola nie dostala mleka to w zupelnosci wystarczylyby jej np. kanapki. jesli chodzi o wapno, ktore jest zawarte w mleku, to wystarczajaco duzo Ola je nabialu.

      Aneta

    • Re: co na sniadanie dla dziecka??

      wlasnie jest problem bo ona nie chce jesc kanapek..owszem suchy chleb tak…dochodzi do tego ze na sniadanie je pol kromki suchego chleba albo danonka.. A to za malo….czasem zje szyneczke albo jajecznice….generalnie nie lubi sniadan… A ja sie martwie..

    • Re: co na sniadanie dla dziecka??

      Moj Maximilian (17 miesiecy), jada na sniadanko: jajecznice (na mortadeli, czy szynce), Korn-flaks z cieplym mlekiem, Danonki, paroweczke, kanapeczki, omlet z dodatkiem wedliny i np. brokolow, obowiazkowo owoce( banan, jablko, pomarancza,kiwi). Lubi ryz na mleku, twarozek typu grani. Oczywiscie nie wszystki na raz ;).
      Pozdrawiam serdecznie
      BeataCh

    • Sprawdzone propozycje 🙂

      jajecznicę, morlinkę, kanapkę, pastę twarogową, serek homogenizowany – to są ulubione śniadanka Nati
      Mam taki dodatek do “Twojego dziecka” – tam sięgam jak mi się kończą pomysły 🙂

      Kaśka z Natalką (roczek i pół miesiąca!!!)

  4. Karmienie roczniaka po odstawieniu od cycka

    Hej Dziewczyny!!
    Mój Adaś jutro kończy 11 miesięcy. W wakacje, jak mój mąż będzie na urlopie, chcemy odstawić go od piersi. Teraz rano, wieczorem i w nocy je cycka, a w ciągu dnia na drugie śniadanie kaszkę, na obiadek porcję warzyw z mięskiem bądź żółtkiem odpowiadającą dużemu słoiczkowi (czasem sama gotuję a czasem kupuję), a na deserek świeże owocki lub (a czasem i) przecier owocowy. W tzw międzyczasie wtrąci chrupka, kawałek chlebka, bo akurat ktoś je i on też chce. Powiedzcie mi, jeśli odstawię go od piersi, to ile razy i ile mleka mam mu dawać? Jakie są normy? No bo teraz nie mam pojęcia ile on wycycka, a w nocy budzi się do jedzonka kilka razy. No i jeszcze jedno pytanie. Adaś nigdy nie pił z butelki ze smoczkiem, herbatki i inne napoje podaję mu z niekapka, a ostatnio upodobał sobie zwykły kubek. Jak poleciłybyście podawać mu mleczko? I jakim mleczkiem karmicie swoje pociechy? Lekarka mówiła mi o NAN, co o nim sądzicie?

    • Re: Karmienie roczniaka po odstawieniu od cycka

      Szymona karmilam Bebilonem – uwazam ze to bardzo dobre mleko
      w tym wieku pil 4 razy po jakies 200ml
      (raz w srodku nocy)
      dawalabym mu z kubka skoro tak pije inne rzeczy (z dziobkiem czy niekapaka, albo zwyklego )
      jesli zrezygnuje z karmienia nocnego to bedzie bezprobloemu i luksusowo – moze zrezygnuje jesli w nocy tata bedzie do niego wstawal

    • Re: Karmienie roczniaka po odstawieniu od cycka

      wiktoria mając rok jadła to co my, mleko rano i wieczorem po ok 150 ml.

    • Re: Karmienie roczniaka po odstawieniu od cycka

      Witaj na Forum 😉
      Moja Zośka właśnie skończyła rok i właśnie sama odstawiła się od cyca 😉
      Mleka samego nie dostaje, bo nie chce, rano i wieczór tyle co w kaszkach, próbuje od paru dni dawać jej o 5 rano, bo wtedy się budzi, mleko w kubku, ale z miernym skutkiem 😉
      Noce przesypia już dawno 🙂

    • Re: Karmienie roczniaka po odstawieniu od cycka

      Nina w tym wieku jadła wszystko to co my, mleko rano i wieczorem, ok. 120 ml – mleko krowie

    • Re: Karmienie roczniaka po odstawieniu od cycka

      Natalka jak miała roczek (i zresztą do tej pory) piła mleko 2 razy dziennie po ok. 200 ml. Pije raczej bebilon (ponieważ pila go od 6 miesiąca nie chciałam robić zmian). Teraz zaś czasem jej robie odmianę i kupuje jakieś smakowe.
      Skoro pije herbatki ze zwykłego kubka to myślę że i mleko tak wypije.

    • Re: Karmienie roczniaka po odstawieniu od cycka

      Wiktoria po skońćzeniu roku jadła w zasadzie to co my. Ona na piersi była 14 miesięcy ale jak już ją odstawiłam to mleko rano i wieczorem 150 – 200 ml. Dawałam Nestle Junior zagęszczane jakąś kaszką ryżową owocową.

  5. Inka dla rocznego dziecka? na opakowaniu jest napisane, że jest dla dzieci 3+

    Rozszerzanie diety niemowlaka

    Rozszerzanie diety alergika

    Żywienie małego alergika Problem alergii jest coraz bardziej pospolity, a rozszerzanie diety alergika nadal powoduje wiele wątpliwości i nasuwa sporo pytań ze strony rodziców. Choć wszyscy alergolodzy przekonują, że nie...

    Czytaj dalej →
    Rozszerzanie diety niemowlaka

    Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią

    Karmienie piersią i rozszerzanie diety W 7. miesiącu życia, każde dziecko powinno otrzymywać już zróżnicowany posiłek – rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią jest ważne i zalecane przez specjalistów. Trzeba jednak...

    Czytaj dalej →
    Rozwój niemowląt

    Śledzik Niemowlaka

    Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

    Czytaj dalej →
    Noworodek, Rozrywka

    Jak uspokoić płaczące dziecko?

    Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

    Czytaj dalej →
    Pojazdy Ślubne

    Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

    Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo
    Enable registration in settings - general