KRUS??/

Postów wyświetlanych: 9 - od 1 do 9 (wszystkich: 9)
 • Autor
  Wpisy
 • #78925

  kotus

  Dziewczyny mam pytanko,czy żona mając z mężem ziemię rolna od 10 lat,nie rejestrując się się do tej pory w KRUS-ie (mąz płaci zwykły ZUS,a żona jest ubezpieczona z jego tytułu)czy żona mogłaby teraz zarejestrować się w KRUS-ie bez problemu,aby prowadzić agroturystykę??

  #1071629

  jutajazz

  Re: KRUS??/

  Myślę,że nie ma problemu. Właściwie to szkoda,że nie płaciłaś wcześniej krus, miałabyś 10 lat ubezpieczenia, choć wiem,że to zawsze kosztuje ijest ciężko.
  Pozdrawiam – ula

  #1071630

  kotus

  Re: KRUS??/

  Masz rację,że szkoda,ale człowiek głupi był…..
  Powiedz jeszcze , czy nie bedą wymagać,abym uregulowała skłądki z 10 lat??

  #1071631

  mamaala

  Re: KRUS??/

  za wile pewnie nie pomogę, ale poczytaj tutaj, szczególnie punkt 2 i 3, wiem, że moja przyjaciółka musiała uregulowac składki za kilka lat wstecz, w których nie podlegała zadnemu innemu obowiązkowemu ubezpieczeniu…

  Aga i Ala (10.02.2003)

  #1071632

  magdzik22

  Re: KRUS??/

  Zgłosic sie do KRUSu na pewno możesz. Co do ostatnich 10 lat nie wiem. Zależy to chyba od tego, czy ubezpieczona będziesz na wniosek (jesli macie ponizej 1ha przeliczeniowego), czy z mocy ustawy (ziemia rolna o pow. powyżej 1ha przeliczeniowego). W tym drugim przypadku teoretycznie mogą zażądac zaległych składek, no ale jesli nie mieliście zarejestrowanego gospodarstwa, albo było ono zarejestrowane na męża a on miał płacone składki w ZUS – nie powinni.. Zadzwoń do swojego oddziału regionalnego i spytaj – tak chyba będzie najprościej.

  M&Marta i Wrześnióweczka

  #1071633

  kotus

  Re: KRUS??/

  No i właśnie się tego obawiam,czy nie będą żądać uregulowania składek….

  #1071634

  kotus

  Re: KRUS??/

  Ziemia jest na mnie i na męża ,a pow.powyżej 1ha.Tak jak mówisz jutro zadzwonię do KRUS i zapytam,ale ciemno to widzę.Z nas to są cieniasy…..:(

  #1071635

  magdzik22

  Re: KRUS??/

  Marzenka, ale macie powyżej 1ha przeliczeniowego? Bo to co innego niż 1ha fizyczny (czyli taki odliczony miarką). My mamy na przykład ponad 1,5 ha fizycznego, a przeliczeniowego wychodzi z tego 0,47ha – przeliczeniowy zależy od klasy ziemii.
  Ciekawe jest również to, że KRUS nie wszedł Wam na hipoteke ziemii jeśli mieliście obowiązek płacenia składek – u nas tak robi. Oczywiście jesteś o wszytskim wcześniej informowana, więc na pewno byś o tym wiedziała.
  Wstępnie stawiam na to, że nie mieliście obowiązku płacenia KRUS, bo od zarobków męża były odprowadzane składki na ZUS, a Ty byłaś dopisana do jego ubezpieczenia.

  M&Marta i Wrześnióweczka

  #1071636

  kotus

  Re: KRUS??/

  Madzia ,mamy 1,25 ha przeliczeniowego.Teściowie nas uszczęsliwili tą ziemią 10 lat temu kupując nam .Ziemia jest kupiona na męza i na mnie.Nikt nam nigdy nie powiedział,ze mamy obowiązek płacenia Krusowskich składek.Dopiero po 5 latach od kupna tej ziemi dowiedziałam się,że mogliśmy ominąc drogi ZUS,ale mąz już miał działalnośc i nie dało się nic z tym zrobić nie dało rady przejśc na KRUS.Zaczęłam się wtedy dowiadywać telefonicznie to pani w Krusie powiedziała,że ją to nie obchodzi,że nie wiedziałam o płaceniu składek i że muszę wszystko wyrównać,ale przecież mąz płaci drogi ZUS i jestem ubezpieczona z jego tytułu.Teraz chciałam zacząć płacić składkę Krusowską i nie wiem jaka jest właściwie prawda.Istna kołomyja..:(

Postów wyświetlanych: 9 - od 1 do 9 (wszystkich: 9)

Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close