WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA-WSZYSTKIE

Wyprawka
Poród niedlugo… a wiec – skompletujcie wyprawkę. I tu uwaga – warto dobrze się zastanowić przed dokonaniem wyboru i zakupieniem ubranek, zwłaszcza nad ich rozmiarem. Najmniejsze – 56-58 cm czasem od razu są za małe na dzidziusia.
Przy wyborze ubranek należy brać pod uwagę fakt, czy są one praktyczne i funkcjonalne – łatwo je ubierać i zdejmować (czy mają np. zapinania od wewnętrznej strony nogawek, które umożliwiają przewinięcie maluszka bez konieczności całkowitego rozbierania), a także na tkaniny, z jakich są uszyte. Najlepsze są włókna naturalne – bawełna, płótno batystowe.
Unikajcie aplikacji, które malec mógłby mieć ochotę posmakować. Luźne, niekrępujące ruchów ubranka zdecydowanie są lepsze niż te opinające, co dotyczy zarówno czapeczek, jak i skarpeteczek.
Pamiętajcie również, że decydując się na wielokolorowe ubranka skazujecie się na pranie, zwłaszcza w wysokiej temperaturze, co dla niemowląt jest wskazane, każdego z nich osobno. A Wasz malec, jak zobaczycie, i tak najlepiej będzie się czuł na golasa, co umożliwiajcie mu tak często jak to możliwe. Jest to radość nie do opisania!
Wyprawka:
4-6 śpioszków;
4-6 kaftaników;
4-6 koszulek;
2-4 body;
1-2 pajacyki;
1 sweterek;
2-3 pary skarpetek;
2-3 czapeczki;
40 szt. pieluch tetrowych + caratki;
3 szt. pieluch flanelowych;
becik – rożek;
kocyk flanelowy;
kocyk ciepły;
komplet pościeli;
2 poszewki na kocyki;
2-3 ręczniki;
kilka ubranek ekstra (bardzo ciepłych lub bardzo lekkich)w zależności od pory roku, w jakiej się dziecko urodzi.
Dodatkowo:
proszek do prania ubranek niemowlęcych. Tutaj uwaga – jeżeli okaże się, że Wasza pociecha jest uczulona na wszystkie środki piorące, będzie trzeba użyć płatków mydlanych, których absolutnie nie wsypujcie do pralki automatycznej, nawet w formie rozpuszczonej. Zaklajstrujecie całą pralkę – zimna woda, która pralki pobierają do płukania ścina mydło, które jest potem bardzo trudno usunąć z “wnętrzności” pralki. Pozostają rączki rodziców lub stara frania. Na szczęście zdarza się to (uczulenia) dość rzadko.
Następnie wybieramy kosmetyki.
Ważne, aby wszystkie kosmetyki, jakie kupujemy dla dziecka, miały atest Państwowego Zakładu Higieny i pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Te informacje znajdują się na opakowaniu. Kosmetyki dobrych firm uchronią maluszka przed uczuleniem czy podrażnieniami. Raczej zdecydujcie na wszystkie kosmetyki jednego producenta
Kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne:
oliwka dla niemowląt;
zasypka (puder);
maść na odparzenia;
chusteczki nawilżające;
pieluchy jednorazowe;
mydło dla niemowląt;
wanienka;
termometr kąpielowy;
myjka;
waciki;
patyczki z wacikami;
szczoteczka do włosów;
nożyczki do paznokci;
plastikowy pojemnik na brudną bielizną;
torba z dużą ilością przegródek i kieszonek – idealna do wyjścia.
W domowej apteczce na pierwsze dni powinny się znaleźć:
70% roztwór spirytusu;
jałowe gaziki;
termometr, najlepiej o krótkim czasie mierzenia temperatury;
gruszka do nosa;
sól fizjologiczna;
herbatka z kopru włoskiego + butelka ze smoczkiem (choć ta niekoniecznie do apteczki)
Ponadto musicie jeszcze wybrać:
łóżeczko;
wózek;
fotelik samochodowy;
leżaczek;
podgrzewacz;
styrylizator;
laktator do pokarmu;
Akcesoria potrzebne w szpitalu
Dokumenty – książeczka zdrowia, badanie oznaczenia grupy krwi, ostatnia morfologia i badanie moczu, wyniki badania USG, antygen HBS (agnafcik???tak to się nazywa???), dowód osobisty.
Szlafrok – lekki szlafrok, temperatura w pomieszczeniach na oddziale położniczym jest zwykle wyższa, dostosowana do potrzeb noworodków. Często szpitale dają swoje szlafroki. Można je zmieniać wedle potrzeb.
Koszule 2x – koszule najlepiej rozpinane, aby łatwo było wyjąć pierś i nakarmić małego ssaka. Niektóre szpitale zapewniają własne
Kapcie/klapki – kapcie do chodzenia po oddziale, a klapki pod prysznic.
Wkładki laktacyjne – dobrze wchłaniające pokarm, trzymające wilgoć z dala od sutka. Do wyboru jednorazowe wkładki np. Bella, Avent, Johnsons. Wkładki wielorazowego użytku można prać. Dostępne także muszle ochronne wykonane z silikonu, zbierające nadmiar pokarmu i dopuszczające powietrze do piersi
Biustonosz do karmienia – stanik z odpinanymi miseczkami ułatwia karmienie i utrzymuje piersi we właściwej pozycji. Mało mam jednak decyduje się na noszenie stanika już w szpitalu.
Jednorazowe majtki fizelinowe – jednorazowe majtki przepuszczające powietrze do rany gojącego się krocza, przytrzymują podkład higieniczny we właściwym miejscu. Nie we wszystkich szpitalach na oddziale położniczym są dozwolone. Zaleca się chodzenie bez majtek w szpitalu – powietrze musi mieć dostęp do rany.
Podkłady higieniczne – duże długie chłonne wkłady higieniczne doskonale radzące sobie z krwawieniem, np. pieluszki Bella.
Krem na popękane brodawki – problem z popukanymi brodawkami może zacząć się już w szpitalu warto więc mieć ze sobą specjalne kremy gojące popękane brodawki. Np. Bepanthen. Purelan 100 Medeli. Trzeba jednak pamiętać, że na popękane brodawki najlepiej działa wietrzenie i smarowanie własnym pokarmem.
Pomoc dla gojącego się krocza – już w szpitalu możemy używać środków gojących i przynoszących nam ulgę. Znakomitym środkiem odkażającym jest specjalny preparat w saszetkach do rozpuszczenia w wodzie Tantum Rosa. Pomaga też płyn do higieny intymnej z wyciągiem z kory dębu. 2 ręczniki – jeden duży kąpielowy, a drugi miękki delikatny do wycierania krocza
Sztućce, kubek – niektóre szpitale dają sztućce, warto dowiedzieć się wcześniej co proponuje Twój szpital. Papier toaletowy – bo w szpitalu może się akurat skończyć, warto jest mieć własny zapas.
Kosmetyczka z potrzebnymi kosmetykami – mydło, płyn do higieny intymnej, krem, szczotka do włosów, pasta+szczoteczka do zębów, wszystko to czego używamy na co dzień i wydaje się nam niezbędne również w szpitalu.
Ubranka – jeśli szpital nie zapewnia ubranek dla dzieci, trzeba wziąć zapas swoich. Pomieszczenia szpitalne są bardzo dobrze ogrzewane ze względu na maluchy więc kaftanik, śpioszki i skarpetki wystarczą na jeden dzień.
Pieluchy – niektóre szpitale dają kilka sztuk pieluch na początek. Własny zapas pozwoli nam spać spokojnie w oczekiwaniu na smółkę.
Mokre chusteczki do wycierania pupy – zapas szpitalny na pewno nie wystarczy na cały okres pobytu w szpitalu. Warto zabrać własne opakowanie.
Torba odbioru ze szpitala mamy i dzidziusia
Ubrania dla mamy + buty – świeżo upieczona mama musi się zmieścić w ubrania, w których wyjdzie ze szpitala. Pamiętajmy, że brzuch nie schodzi od razu i nie robi się płaski momentalnie po porodzie. Większe ubrania przygotowane wcześniej najlepiej przez mamę i koniecznie buty to już obowiązek tatusia.
Ubrania dla dziecka – dopasowane do pory roku.
Fotelik samochodowy – KONIECZNY, aby bezpiecznie przewieźć dziecko ze szpitala do domu.
.

12 odpowiedzi na pytanie: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA-WSZYSTKIE

  1. Re: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA-WSZYSTKIE

    “Szlafrok – lekki szlafrok, temperatura w pomieszczeniach na oddziale położniczym jest zwykle wyższa, dostosowana do potrzeb noworodków”
    to prawda, ze jest cieplej, ale ja np. mialam po porodzie z wyczerpania potworne dreszcze i cieply szlafrok bardzo mi sie przydal:-) nawet w nim spalam, tak mnie trzeslo w nocy.

    Ubranka – koniecznie z guziczkami, albo zakladkami przy glowce – mialam w kolekcji kilka body tylko ze sciagaczem przy glowce i balam sie zakladac i przeciagac przez taka malutka i wiotka glowke

    becika nie mialam
    poszewek na kocyki tez nie – mialam dwa kocyki na zmiane
    podgrzewacz; styrylizator – z tym lepiej sie wstrzymac jak sie planuje karmic piersia to naprawde zbedny wydatek. tak samo laktator – najwyzej maz czy ktos inny skoczy do sklepu i kupi jak sie okaza potrzebne. Mnie sie zupelnie nie przydaly
    lezaczek podobnie – to cos zupelnie ekstra i mozna poczekac z zakupem
    krem na popekane brodawki w ogole mi sie nie przydal – kupilam o razu duza tubke i mam do dzis;-) najlepiej kupic taka najmniejsza

    ubrania dla mamy:-) najlepiej sobie przygotowac samemu, bo jak maz przywiezie to sie mozna zdziwic;-) I uwaga na buty – ja po kroplowkach mialam tak spuchniete nogi, ze butow nie moglam ubrac tych co mi maz przywiozl.

    w ogole fajny spis:-)

    e i antek 20 mies

    • Re: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA-WSZYSTKIE

      co do śpiochów, kaftaników, koszulek, pajaców – żałuje, że nakupowałam tego tyle. Wystarczyły by mi pajace. Nie musiałabym tyle przewracać Julki.
      oliwka dla niemowląt;
      “zasypka (puder); maść na odparzenia” – czemu od razu nastawiać się, że nasze dziecko będzie miało problem z pupą? Ja stosowałam przez pierwsze miesiące Linomag. Maści na odparzenia itp. znajdowały się w pudełku, które mała dostała na wyjście ze szpitala, więc nie musiałam kupować, a do tej pory i tak nie używałam.
      ” mydło dla niemowląt” – na pewno się przyda, kiedy trzeba będzie maleństwo obmyć pod kranem po zrobieniu większej kupy. Do mycia stosuje płyn do kąpieli, na początku Oilatum, później Sanosan – butelka tego drugiego jest większa i tańsza, ok 15 zł.
      “myjka” – na sam początek myślę, że nie potrzebna.
      “waciki” – polecam płatki dla niemowląt, jeden płatek tnę na 4 i mam z paczki 240 zamiast 60 ,
      “herbatka z kopru włoskiego + butelka ze smoczkiem, podgrzewacz; laktator do pokarmu” – jeśli nastawiamy się na karmienie piersią jest to zbędny wydatek.
      Krem na bolące brodawki polecam Bepanthen. Jest tańszy od Purelanu, a tak samo dobry.
      Pozdrawiam i trzymam kciuki za wszystkie ciążówki przygotowujące się do porodu.
      Ania i Julka (08.04.2005)

      • Re: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA-WSZYSTKIE

        Moim zdaniem od kaftaników i śpioszków zdecydowanie lepsze są pajacyki, body-obowiązkowo całe rozpinane – chyba 2 szt to za mało.
        Ja nie używałam rożka, pupę smarowałam alantanem w maści, kłopotów z brodawkami nie miałam. Pieluszek tetrowych wystarczyło mi 10, z czego kilka pocięłam na 4 części i używam do tej pory jako śliniaczki.
        Cyba od razu nie trzeba tak wszystkiego kupować, bo niektóre rzeczy mogą okazać się zbędne. A co najbardziej się przyda, to i tak wyjdzie w praniu.
        Pozdrawiam,
        Kaja

        • Re: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA-WSZYSTKIE

          W odpowiedzi na:


          oliwka dla niemowląt;
          zasypka (puder)


          zbędne

          W odpowiedzi na:


          2-4 body


          ale takie, których nie trzeba przekładać przez główke.. bynajmniej ja nie miałam odwagi 😉

          W odpowiedzi na:


          styrylizator, termometr kąpielowy;
          myjka;


          zbędne

          Juleczka (Puchatek) 12.12.04

          • Re: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA-WSZYSTKIE

            Niektóre rzeczy okazały się zbędne. Np. gruszka do nosa – nieużyta ani razu (Weronika ma 8 miesięcy), oliwka – użyta może 2 razy, butelki do papki – też zbędne, zupki je łyżeczką, talku nie używam. Do pupci cały czas linomag w maści (nigdy nie było odparzeń), do kąpieli przez pierwsze pół roku Balneum – jedno opakowanie. Teraz używam Ziajki. Krem do ciałka, o ile pojawiły się krostki lub zaczerwienienia też Balneum Baby (duże opakowanie w Rosmanie za ok. 19 zł). Pieluch tetrowych mam 20 – i tyle wystarczyło. Natomiast co do ubranek, zastosowałam się do porad i tych na 56cm kupiłam tylko po 2 szt. I mąż “na sygnale” leciał dokupić, bo wszystkie inne były za duże i dziecko dosłownie ginęło w nich (mierzyła 53 cm). Teraz na pewno kupiłabym więcej body rozpinanych z boku (pepe-rewelacja!) kosztem koszulek. Zbędna okazała się też pościel, bo mała spała w beciku, potem pod kocykiem. Zbędna była też wkładka do kąpieli, bo i tak trzymałam małą na rękych, a potem już siedziała sama. Leżaczek, podgrzewacz i sterylizator – też można sobie darować.

            • Re: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA-WSZYSTKIE

              nam akurat leżaczek sie przydał.. mieliśmy fisher price kick & play. Juleczka uwielbaiła w nim siedzieć, a ja w tym czasie mogłam coś w domu zrobić 😉

              Juleczka (Puchatek) 12.12.04

              • Re: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA-WSZYSTKIE

                jaką butelkę powinnam kupić na sam początek? chodzi o firmę, wiem, że niektóre szkraby nie lubią np. Aventu. Pojęcia nie mam czemu wybrzydzają:-) zapytałabym panią w aptece ale nie wiem czy będzie na tyle kompetentna żeby coś doradzić.

                • Re: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA-WSZYS

                  ciekawy watek – przyda sie, bo wlasnie sporzadzam liste wyprawkowa

                  • Re: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA-WSZYSTKIE

                    Ciekawa “ściąga”, gratuluję pomysłu.
                    Właściwie wszystko wychodzi w tzw. praniu, bo po co np. kupować zasypkę, skoro mamy już krem przeciw odparzeniom, ale każdy kompletuje wyprawkę wg swojego uznania.
                    Jeśli chodzi o higienę krocza, słyszałam, że można delikatne podsuszać suszarką (sama stosowałam). Wiadomo, letnim strumieniem powietrza i z odpowiedniej odległości. Ważne jest, by krocze było suche, a nie każda kobieta odważy się od razu wycierać je ręcznikiem.
                    Wracając do kompletowania wyprawki – sama przyjemność

                    • Re: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA-WSZYSTKIE

                      Ja nie cierpię kaftaników i koszulek, przynajmniej nie nadają się przy noworodku, kaftaniki wyłażą, koszulki to samo. Lepsze na większe dziecko. Body tylko ‘ kopertowe ‘, nie przez głowę, ja się bałam tak ubierać Weronikę. Wygodne są pajace rozpinane ‘ po całości ‘. Zasypka zbędna, to samo termometr kąpielowy, polecam ręcznik z kapturkiem, ja miałam zwykły i musiałam małą tak zawijać, żeby jako tako przykryć jej po kąpieli główkę.

                      Pozdrawiam!

                      • Re: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA-WSZYSTKIE

                        jezu!! matko swieta!! ile zbednych rzeczy na tej liscie!!

                        rożek drugi raz bym nie kupiła, prawie nie uzywalam…

                        pieluchy tetrowe ok – ale w tej ilosci przesada jesli ktos chce uzywac pampersów… wystarczy połowa tego, czyli 20szt

                        poszewki na kocyki nie uzywałam, podobnie jak kołderki i poduszki…
                        moje dziecko spało na płasko w specjalnym śpiworku, który polecam!!

                        termometr kapielowy jednaj na łokiec szybciej idzie, uzyłam raz i lezy w szafce

                        podgrzewacz, sterylizator matko swieta! wystarczy czajnik z wrzatkiem i woda ostudzona w dzbanku zamiast podgrzewacza i podobnie ze sterylizowaniem butelek – wrzatek:)

                        leżaczek zbytek totalny – jak juz dziecko musi polezec to moze w wozku lub foteliku sam.

                        co do ubranek w rozm 56 tez bym nie szalała, bo nie miną 2-3 tyg i ubranka bedą małe…


                        POZDRAWIAM 🙂 bruni

                        • Re: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA-WSZYSTKIE

                          Ja zrezygnowała bym z:
                          * kaftaników na rzecz body (moje kaftaniki nie są używane)
                          * jeżeli będą używane pieluchy jednorazowe to tetrowych wystarczy 15 szt ceratki też wtedy zbędne
                          * sterylizator, podgrzewacz radziłabym kupić dopiero po porodzie jeżeli stwierdzisz, że nie będziesz karmić piersią
                          podobnie jak laktator bo jeżeli nie będziesz mogła karmić piersią to wtedy jest zbędny (wybierz sobie model, sprawdż gdzie możesz kupić i wrazie czego to mąż potupta do apteki i kupi)
                          *zasypka, oliwka leżą nie używane,
                          *maść na popękane brodawki też pomimo, że karmię piersią
                          Co do szpitala to lepiej się dowiedzieć czego możemy się spodziewać, u nas wystarczyło mieć dla dziecka tylko pampersy i chusteczki, resztę zapewniał szpital nie warto więc dziwigać ciuszków i tak bagaż mamusi jest wielki, no i dla mamy to zastanawiam się na płynem do higieny intymnej raczej nie są polecane po porodzie lepiej Tantum Rosa lub kora dębu (w domu) tylko uwaga strasznie brudzi, ręczniki do krocza też lepsze jednorazowe (wybierzcie miękkie)
                          Pozdrawiam i życzę lekkich porodów

                          Edited by aga30 on 2006/04/06 15:28.

                          Znasz odpowiedź na pytanie: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA-WSZYSTKIE

                          Dodaj komentarz

                          Angina u dwulatka

                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                          Czytaj dalej →

                          Mozarella w ciąży

                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                          Czytaj dalej →

                          Ile kosztuje żłobek?

                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                          Czytaj dalej →

                          Dziewczyny po cc – dreny

                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                          Czytaj dalej →

                          Meskie imie miedzynarodowe.

                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                          Czytaj dalej →

                          Wielotorbielowatość nerek

                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                          Czytaj dalej →

                          Ruchome kolano

                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                          Czytaj dalej →
                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                          Logo
                          Enable registration in settings - general