WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA

Poród niedlugo… a wiec – skompletujcie wyprawkę dla niemowlaka. I tu uwaga – warto dobrze się zastanowić przed dokonaniem wyboru i zakupieniem ubranek, zwłaszcza nad ich rozmiarem. Najmniejsze – 56-58 cm czasem od razu są za małe na dzidziusia.
Przy wyborze ubranek należy brać pod uwagę fakt, czy są one praktyczne i funkcjonalne – łatwo je ubierać i zdejmować (czy mają np. zapinania od wewnętrznej strony nogawek, które umożliwiają przewinięcie maluszka bez konieczności całkowitego rozbierania), a także na tkaniny, z jakich są uszyte. Najlepsze są włókna naturalne – bawełna, płótno batystowe.
Unikajcie aplikacji, które malec mógłby mieć ochotę posmakować. Luźne, niekrępujące ruchów ubranka zdecydowanie są lepsze niż te opinające, co dotyczy zarówno czapeczek, jak i skarpeteczek.
Pamiętajcie również, że decydując się na wielokolorowe ubranka skazujecie się na pranie, zwłaszcza w wysokiej temperaturze, co dla niemowląt jest wskazane, każdego z nich osobno. A Wasz malec, jak zobaczycie, i tak najlepiej będzie się czuł na golasa, co umożliwiajcie mu tak często jak to możliwe. Jest to radość nie do opisania!
Wyprawka:
4-6 śpioszków;
4-6 kaftaników;
4-6 koszulek;
2-4 body;
1-2 pajacyki;
1 sweterek;
2-3 pary skarpetek;
2-3 czapeczki;
40 szt. pieluch tetrowych + caratki;
3 szt. pieluch flanelowych;
becik – rożek;
kocyk flanelowy;
kocyk ciepły;
komplet pościeli;
2 poszewki na kocyki;
2-3 ręczniki;
kilka ubranek ekstra (bardzo ciepłych lub bardzo lekkich)w zależności od pory roku, w jakiej się dziecko urodzi.
Dodatkowo:
proszek do prania ubranek niemowlęcych. Tutaj uwaga – jeżeli okaże się, że Wasza pociecha jest uczulona na wszystkie środki piorące, będzie trzeba użyć płatków mydlanych, których absolutnie nie wsypujcie do pralki automatycznej, nawet w formie rozpuszczonej. Zaklajstrujecie całą pralkę – zimna woda, która pralki pobierają do płukania ścina mydło, które jest potem bardzo trudno usunąć z “wnętrzności” pralki. Pozostają rączki rodziców lub stara frania. Na szczęście zdarza się to (uczulenia) dość rzadko.
Następnie wybieramy kosmetyki.
Ważne, aby wszystkie kosmetyki, jakie kupujemy dla dziecka, miały atest Państwowego Zakładu Higieny i pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Te informacje znajdują się na opakowaniu. Kosmetyki dobrych firm uchronią maluszka przed uczuleniem czy podrażnieniami. Raczej zdecydujcie na wszystkie kosmetyki jednego producenta
Kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne:
oliwka dla niemowląt;
zasypka (puder);
maść na odparzenia;
chusteczki nawilżające;
pieluchy jednorazowe;
mydło dla niemowląt;
wanienka;
termometr kąpielowy;
myjka;
waciki;
patyczki z wacikami;
szczoteczka do włosów;
nożyczki do paznokci;
plastikowy pojemnik na brudną bielizną;
torba z dużą ilością przegródek i kieszonek – idealna do wyjścia.
W domowej apteczce na pierwsze dni powinny się znaleźć:
70% roztwór spirytusu;
jałowe gaziki;
termometr, najlepiej o krótkim czasie mierzenia temperatury;
gruszka do nosa;
sól fizjologiczna;
herbatka z kopru włoskiego + butelka ze smoczkiem (choć ta niekoniecznie do apteczki)
Ponadto musicie jeszcze wybrać:
łóżeczko;
wózek;
fotelik samochodowy;
leżaczek;
podgrzewacz;
styrylizator;
laktator do pokarmu;
Akcesoria potrzebne w szpitalu
Dokumenty – książeczka zdrowia, badanie oznaczenia grupy krwi, ostatnia morfologia i badanie moczu, wyniki badania USG, antygen HBS (agnafcik???tak to się nazywa???), dowód osobisty.
Szlafrok – lekki szlafrok, temperatura w pomieszczeniach na oddziale położniczym jest zwykle wyższa, dostosowana do potrzeb noworodków. Często szpitale dają swoje szlafroki. Można je zmieniać wedle potrzeb.
Koszule 2x – koszule najlepiej rozpinane, aby łatwo było wyjąć pierś i nakarmić małego ssaka. Niektóre szpitale zapewniają własne
Kapcie/klapki – kapcie do chodzenia po oddziale, a klapki pod prysznic.
Wkładki laktacyjne – dobrze wchłaniające pokarm, trzymające wilgoć z dala od sutka. Do wyboru jednorazowe wkładki np. Bella, Avent, Johnsons. Wkładki wielorazowego użytku można prać. Dostępne także muszle ochronne wykonane z silikonu, zbierające nadmiar pokarmu i dopuszczające powietrze do piersi
Biustonosz do karmienia – stanik z odpinanymi miseczkami ułatwia karmienie i utrzymuje piersi we właściwej pozycji. Mało mam jednak decyduje się na noszenie stanika już w szpitalu.
Jednorazowe majtki fizelinowe – jednorazowe majtki przepuszczające powietrze do rany gojącego się krocza, przytrzymują podkład higieniczny we właściwym miejscu. Nie we wszystkich szpitalach na oddziale położniczym są dozwolone. Zaleca się chodzenie bez majtek w szpitalu – powietrze musi mieć dostęp do rany.
Podkłady higieniczne – duże długie chłonne wkłady higieniczne doskonale radzące sobie z krwawieniem, np. pieluszki Bella.
Krem na popękane brodawki – problem z popukanymi brodawkami może zacząć się już w szpitalu warto więc mieć ze sobą specjalne kremy gojące popękane brodawki. Np. Bepanthen. Purelan 100 Medeli. Trzeba jednak pamiętać, że na popękane brodawki najlepiej działa wietrzenie i smarowanie własnym pokarmem.
Pomoc dla gojącego się krocza – już w szpitalu możemy używać środków gojących i przynoszących nam ulgę. Znakomitym środkiem odkażającym jest specjalny preparat w saszetkach do rozpuszczenia w wodzie Tantum Rosa. Pomaga też płyn do higieny intymnej z wyciągiem z kory dębu. 2 ręczniki – jeden duży kąpielowy, a drugi miękki delikatny do wycierania krocza
Sztućce, kubek – niektóre szpitale dają sztućce, warto dowiedzieć się wcześniej co proponuje Twój szpital. Papier toaletowy – bo w szpitalu może się akurat skończyć, warto jest mieć własny zapas.
Kosmetyczka z potrzebnymi kosmetykami – mydło, płyn do higieny intymnej, krem, szczotka do włosów, pasta+szczoteczka do zębów, wszystko to czego używamy na co dzień i wydaje się nam niezbędne również w szpitalu.
Ubranka – jeśli szpital nie zapewnia ubranek dla dzieci, trzeba wziąć zapas swoich. Pomieszczenia szpitalne są bardzo dobrze ogrzewane ze względu na maluchy więc kaftanik, śpioszki i skarpetki wystarczą na jeden dzień.
Pieluchy – niektóre szpitale dają kilka sztuk pieluch na początek. Własny zapas pozwoli nam spać spokojnie w oczekiwaniu na smółkę.
Mokre chusteczki do wycierania pupy – zapas szpitalny na pewno nie wystarczy na cały okres pobytu w szpitalu. Warto zabrać własne opakowanie.
Torba odbioru ze szpitala mamy i dzidziusia
Ubrania dla mamy + buty – świeżo upieczona mama musi się zmieścić w ubrania, w których wyjdzie ze szpitala. Pamiętajmy, że brzuch nie schodzi od razu i nie robi się płaski momentalnie po porodzie. Większe ubrania przygotowane wcześniej najlepiej przez mamę i koniecznie buty to już obowiązek tatusia.
Ubrania dla dziecka – dopasowane do pory roku.
Fotelik samochodowy – KONIECZNY, aby bezpiecznie przewieźć dziecko ze szpitala do domu.
.

1 odpowiedzi na pytanie: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA

  1. Re: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA

    Takiej szczegółowej listy potrzebowałam 🙂
    Dziękuję.
    A teraz moje uwagi i wątpliwości:
    – Po co aż 40 szt pieluch tetrowych? Mamy z mojego otoczenia wcale ich nie używały tylko pampersy.
    – Myjka podobno zbiera bakterie
    Mam jeszcze dużo czasu do porodu ale chyba wybiorę się wkrótce na jakieś zakupy 🙂

    Teśka i Milka, a może Hania?

    Znasz odpowiedź na pytanie: WYPRAWKA DLA DZIDZIUSIA I CO DO SZPITALA

    Dodaj komentarz

    Angina u dwulatka

    Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

    Czytaj dalej →

    Mozarella w ciąży

    Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

    Czytaj dalej →

    Ile kosztuje żłobek?

    Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

    Czytaj dalej →

    Dziewczyny po cc – dreny

    Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

    Czytaj dalej →

    Meskie imie miedzynarodowe.

    Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

    Czytaj dalej →

    Wielotorbielowatość nerek

    W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

    Czytaj dalej →

    Ruchome kolano

    Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo
    Enable registration in settings - general