zaburzenia wzrostu

Widzę, że piszecie o centylach, więc zapytam, czy może ktoś ma dziecko z niskorosłością?

Dotychczas w przypadku zaburzeń wzrostu dzieci były leczone hormonem wzrostu – z różnym skutkiem. Najnowsze wyniki badań mówią o jeszcze jednej przyczynie niskorosłości (znacznie częściej występującej) – jest to niedobór czynnika IGF-1. Leczenie polega na uzupełnianiu niedoboru (lek został zarejestrowany już w USA, w Polsce do czasu rejestracji dostępny jest w ramach importu docelowego).

[Zobacz stronę]

194 odpowiedzi na pytanie: zaburzenia wzrostu

  1. Re: zaburzenia wzrostu

    A możesz zdefiniować niskorosłość? Moje dziecka jest na dolnej krawędzi siatki centylowej, ale jeszcze się mieści.
    Co do hormonu wzrostu, o ile ja wiem, ale oczywiście mogę się mylić, to podaje się go dzieciom, u któych są zaburzenia produkcji tego hormonu, czyli jakieś problemy z przysadką. Oprócz tego może być jeszcze wiele innych przyczyn zaburzeń wzrostu niezależnych od przysadki (problemy z tarczycą, niektóe choroby genetyczne, dysplazje kostne i pewnie wiele innych) i wtedy (chya) stosowanie GH mija się z celem.
    A co to jest czynnik IGF-1? I jak się to sprawdza – jakie badania są potrzebne, czy jest jego niedobór, czy nie?

    • Re: zaburzenia wzrostu

      Termin niskorosłość dotyczy sytuacji, w której u Twojego dziecka można stwierdzić wzrost nie przekraczający 3 centyla dla danego wieku.

      Siatki centylowe są to specjalne wykresy sporządzone przez specjalistów na podstawie przebadania tysięcy zdrowych dzieci. Pokazują one normy różnych parametrów
      ( min wzrostu ).
      Siatki centylowe są umieszczone na końcu każdej nowej książeczki zdrowia dziecka. Ich wykreślanie nie jest trudne- należy tylko poprosić pediatrę o poradę i instrukcje.

      Pamiętaj, że każdy niedobór wzrostu wymaga bezwzględnej konsultacji z lekarzem ( pediatrą lub endokrynologiem dziecięcym ). Bowiem dopiero na podstawie kompleksowych badań przeprowadzonych przez lekarza, na podstawie wywiadu dotyczącego Twojej rodziny lekarz może postawić ostateczną diagnozę.
      Lekarz przeanalizuje także wzrost rodziców. Jeśli okaże się, że u obojga jest on poniżej 25 centyla ( odniesionego dla norm 18r.ż ) to bardzo prawdopodobne, że dziecko jest zdrowe i ma jedynie tzw. rodzinny niski wzrost.
      Abyś jednak mieć pewność, iż dziecko cierpi na niskorosłość koniecznie trzeba udać się do lekarza.

      Jesli chodzi o IGF-1 to IGF-1, czyli insulinopodobny czynnik wzrostu należy do hormonów polipeptydowych, które strukturalnie i funkcjonalnie podobne są do insuliny. Jest on wytwarzany głównie przez naszą wątrobę a jednym z wielu jego działań organizmie jest wpływ na regulację procesu wzrostu.
      IGF-1 wywiera ‘’pobudzający’’ wpływ w przypadku rosnącego organizmu ponieważ pośredniczy on w działaniu hormonu wzrostu ( GH ) na kości.
      Innymi słowy bez IGF-1 nie jest możliwe działanie hormonu wzrostu nawet jeżeli jest on wydzielany w prawidłowy sposób.

      • Re: zaburzenia wzrostu

        Bardzo ciekawi mnie ten temat, mimo, ze moje dziecko jest jeszcze za małe by stwierdzić u niego niskorosłość, ale urodzony jako hipotrofik w 36 tc więc tylko miesiąc przed terminem nadal nie sięga nawet do centyli. Spada nawet z siatek dla wcześniaków, jedynie gdzie się mieści to na siatce dla wcześniaków przed 32 tc. Ma 11 miesięcy i 65 cm wzrostu. (urodził się 44 cm z wagą 1500)

        Mam zamiar iść z nim do endokrynologa, ale pediatra sugerował mi odczekanie jeszcze około roku, ąeby sprawdzić, czy napewno nie odbije się i nie zacznie szybciej rosnąć.
        Ja słyszałam, ze czasem problemy z wzrostem mają dzieci z niedoczynnością nerek.

        Pozdrawiam mamy wszystkich małych maluchów, mój Olo i tak jest najmniejszy :))

        Mela i Olaf

        • Re: zaburzenia wzrostu

          Moje Dziewczyny tez wypadaja z siatek nawet i tych dla wczesniakow. Maja dwa lata i po 77 i 78 cm wzrostu podczas gdy “pelnowymiarowe” dwulatki sa o jakies 8 cm wyzsze. Ja poczekam jeszcze rok z badaniami. pamietam, ze Szymon z malenkiego wczesniaka w okresie od 2 do 3 roku zycia dogonil,a nawet przegonil swoich “terminowych” rowiesnikow. Pol roku temu pediatra powiedziala, ze jak na swoj wiek jest wysoki (powyzej 50 centyla).

          Irena i

          • Re: zaburzenia wzrostu

            No więc tak: jeśli chodzi o siatki centylowe, to moje dziecko jest na 3 centylu ze wzrostem, a z wagą daleko pod centylami. Przy czym jego brat utrzymuje się w okolicach 50 centyla (może ciut pod nim), a my – rodzice jesteśmy raczej wysocy (173 cm – ja i 180 – mąż).
            Jeśli chodzi o endokrynologa, to mamy podejrzenie subklinicznej niedoczynności tarczycy i mały od 3 miesięcy dostaje syntetyczne hormony tarczycy, ale nie zauważyłam, żeby jakkolwiek wpływało to na jego wzrost. GH nigdy nie miał badanego i podobno nie ma podstaw, żeby takie badanie przeprowadzić.
            A w jaki sposób bada się IGF-1? Wystarczy normalne badanie z krwi, czy potrzebne są jakieś skomplikowane testy?

            Kra+Marcel+Wiktor

            • Re: zaburzenia wzrostu

              IGF-1, czyli insulinopodobny czynnik wzrostu należy do hormonów polipeptydowych, które strukturalnie i funkcjonalnie podobne są do insuliny. Jest on wytwarzany głównie przez naszą wątrobę, a jednym z wielu jego działań organizmie jest wpływ na regulację procesu wzrostu.
              IGF-1 wywiera ‘’pobudzający’’ wpływ w przypadku rosnącego organizmu, ponieważ pośredniczy on w działaniu hormonu wzrostu (GH) na kości.
              Innymi słowy bez IGF-1 nie jest możliwe działanie hormonu wzrostu nawet jeżeli jest on wydzielany w prawidłowy sposób.
              IGF-1 krąży we krwi obwodowej w połączeniu z białkami. Ilościowo największe znaczenie ma białko wiążące insulinopodobne czynniki wzrostowe 3 (IGFBP-3). Białko IGFBP-3 pełni rolę swego rodzaju magazynu dla IGF-1, ogranicza również jego dostęp do receptorów i określonych tkanek.
              Ze względu na szczególnie duże stężenie IGFBP-3 we wczesnym dzieciństwie jego pomiar u małych dzieci wydaje się mieć większą wartość diagnostyczną niż oznaczanie IGF-1.
              Ponadto, aby prawidłowo zinterpretować wyniki testów na poziom IGF-1 szczególnie ważne jest uwzględnienie zależności IGF-1 od wieku oraz stopnia rozwoju płciowego.
              Do oznaczania stężeń IGF-1 oraz IGFBP-3 służy szereg wysokospecjalistycznych testów, na przykład stężenie IGF-1 we krwi można oznaczyć metodą radioimmunologiczną RIA, a stężenie białek wiążących IGFBP-1 i IGFBP-3 metodą immunoradiometryczną IRMA.

              • Mojej córce też grozi niskorosłość, ma alergię ale jeszcze nie wiadomo na co. A żywienie ma duży wpływ na wzrost dzieci. Strasznie skomplikowanie opisałaś to mamo_ludka. Ja cały czas korzystam ze strony
                Czy ktoś z Was jeszcze ma podobny problem ze wzrostem dziecka??

                • hormon wzrostu

                  Witam! Mam młodszego brata, któwt wchodzi w wiek dojrzewania. Ma prawie 13 lat i 145 cm wzrostu. Rodzice zastanawiają sie nad hormonem wzrostu, tyle ze jest to bardzo duży wydatek i jedna wielka niewiadoma jesli chodzi o efekty leczenia. Stad moja prośba… Bardzo prosze, jeśli ktoś juz brał tego typu hormon, aby sie skontaktował ze mna i podzielił się opinią na ten temat. Moj adres mailowy to [email][email protected][/email] Pozdrawiam!

                  • slawex44 a co mówią lekarze?? Jakie sa ich rokowania jeżeli chodzi o efekty leczenie??

                    • Jesli chodzi o efekty nie ma gwarancji, ze mu to pomoze. Wraz z rodzicami zastanawiamy sie czy przypadkiem nie ma to wpływu na Jego rozwoj. Bo właśnie wkracza w wiek dojrzewania. Dlatego chcielibyśmy uzyskać kontakt z kimś kto brał już takie hormony.

                      • Zamieszczone przez slawex44
                        Jesli chodzi o efekty nie ma gwarancji, ze mu to pomoze. Wraz z rodzicami zastanawiamy sie czy przypadkiem nie ma to wpływu na Jego rozwoj. Bo właśnie wkracza w wiek dojrzewania. Dlatego chcielibyśmy uzyskać kontakt z kimś kto brał już takie hormony.

                        A co sądzą o tym lekarze??
                        Według nich to będzie miało wpływ na jego rozwój??
                        Nie mam niestety kontaktu z nikim kto stosowałby taką kurację…

                        • Według nich to “moze” miec wpływ.. chodzi własnie ze koszt takiej kuracji hormonami można powiedzieć jest ogromny. A efekty niegwarantowane. Dlatego szukamy kontaktu z kimś kto brał już takie hormony, aby spytać sie jakie były efekty.

                          • Zamieszczone przez slawex44
                            Według nich to “moze” miec wpływ.. chodzi własnie ze koszt takiej kuracji hormonami można powiedzieć jest ogromny. A efekty niegwarantowane. Dlatego szukamy kontaktu z kimś kto brał już takie hormony, aby spytać sie jakie były efekty.

                            No tak, bardzo precyzyne określenie: “może”… Rozumiem, że chcecie się skonsultować.
                            Może poszukaj też na innych forach.

                            • Podrzucam temat.
                              Irena jak urosły twoje córki?
                              Mój Olaf był diagnozowany u endokrynologa, ma niedoczynność tarczycy. Bierze leki od stycznia, a prawie wcale nie rośnie.
                              Hormonu wzrostu nie udało mu sie pobrać, ze względu na liczne zrosty w żyłach (pamiątki po wcześniactwie)
                              Jedynie zrobiono mu rtg rączki- opóźniony wiek kostny o rok.
                              I Badanie IGF-1 które wyszło w normie, ale bardzo niskie.
                              Olaf ma 21 miesięcy i 75 cm wzrostu, nadal nie sięga centyli.
                              Diagnoza- czekać do 3 rż i powtorzyć badanie GH z obciążeniem, bo narazie jest za maly na takie silne leki.
                              Czy ktoś diagnozuje swoje dzieciątko pod kątem niskorosłości?

                              Pozdrawiam.

                              • Zamieszczone przez Gablysia
                                Podrzucam temat.
                                Irena jak urosły twoje córki?
                                Mój Olaf był diagnozowany u endokrynologa, ma niedoczynność tarczycy. Bierze leki od stycznia, a prawie wcale nie rośnie.
                                Hormonu wzrostu nie udało mu sie pobrać, ze względu na liczne zrosty w żyłach (pamiątki po wcześniactwie)
                                Jedynie zrobiono mu rtg rączki- opóźniony wiek kostny o rok.
                                I Badanie IGF-1 które wyszło w normie, ale bardzo niskie.
                                Olaf ma 21 miesięcy i 75 cm wzrostu, nadal nie sięga centyli.
                                Diagnoza- czekać do 3 rż i powtorzyć badanie GH z obciążeniem, bo narazie jest za maly na takie silne leki.
                                Czy ktoś diagnozuje swoje dzieciątko pod kątem niskorosłości?

                                Pozdrawiam.

                                a córeczka jakiego jest wzrostu?
                                Widzisz, ja też chciałam się udać do lekarza z niskim wzrostem, ale u na s jest nieco lepiej.
                                Są lekko ponad 3 centyle, chociaż teraz trochę lepiej.
                                Moje bliźniaki mają po 81 cm, a wiek 18 miesięcy.
                                A jak Olaf długi się urodził?

                                • Olaf ma wpisane 44 cm i według tego go diagnozują, choć ja sobie dam łeb uciąc, ze miał najwyzej 40-42 cm.
                                  Mela ma ok. 86 cm, mierzyłam ją miesiąc temu…. musze sprawdzić i teraz.
                                  Olaf jest hipotrofikiem dlatego wlasnie dają mu czas do 3 rż, gdyby było inaczej pewnie by go sprawdzali juz na Prader – Willi, a tak nie usłyszałam tej nazwy jeszcze od nikogo… i niech tak pozostanie.

                                  • Gablysia.Dzisiaj je zmierzylam. Maja 87,5 i 86 cm.W niecaly rok urosly 10 cm. Chyba nie jest zle. Dalej sa mniejsze od swoich rowiesnkow,ale ta roznica sie zmniejsza.Do tej pory ich jeszcze na nic nie badalam,bo pediatra twierdzi, ze nie ma potrzeby,a moje ubezpieczenie wcale nie jest skore zeby za takie badania placic.
                                    W naszej amerykanskiej siatce centylowej to jakis 5 centyl (odpowiednk 3 centyla w Polsce).Rosna i przybieraja na wadze bardzo rownomiernie i podobno nie mamy podstaw do obaw.
                                    Druga rzecz to my nie jestesmy wysocy ja 160 a maz 173, a do tego tesciowa i dwie siostry meza nie przekraczaja 155 cm wzrostu i byc moze w naszym przypadku to maga byc geny. Tego sie trzyma nasza pedatra. Zastanawiam sie tylko po kim Szymon taki wysoki rosnie??????
                                    Te 3 lata to chyba jakis magiczny wiek. Szymon wlasnie wtedy zaczal rosnac w oczach.
                                    Mysle ze Olus ma jeszcze czas do tych 3 lat,a przed nami lato kiedy dzieci rosna najszybciej.
                                    Mela to wysoka panna, a ile Olus ma wzrostu?

                                    Zapomnialam dopisac.Dziewczynki urodzily sie z wzrostem 41 i 41,5 cm w 34 tc.

                                    • Podciągam wątek.
                                      Powiedzcie mi, ile dziecko może nie rosnąć, żeby nie wpadać w panikę.
                                      Konrad osiągnął magiczny wiek 3 lat i stanął ze wzrostem. Od pół roku nie urósł ani 1 cm.
                                      Je normalnie, chudy nie jest. Zawsze był dosyć dużym chłopcem, no a teraz spada ze wzrostem. No i nie chodzi mi tu o wartości estetyczne, tylko zdrowie.
                                      Ma obecnie 98 cm. W lutym też tyle miał

                                      • Podnoszę temat 🙂

                                        My dopiero teraz zaczynamy sprawdzać niski wzrost Maciejki.
                                        W ciągu roku urósł 6 cm… Aktualnie na marce lekarskiej ma 99 cm.
                                        Dzisiejsze zdjęcie RTG nadgarstka wykazało wiek kostny na dwa lata – a Maciek ma skończone 5.
                                        Wizyta u endokrynologa dopiero za dwa miesiące…

                                        Do tej pory myśleliśmy, że to geny… Tato Maciejkowy ma 170, ja 168…

                                        • Dopiero teraz zauważyłam, że dosyć dziwnym dziale wypłynął ów wątek 😉
                                          Może by tak go przenieść do np: “Mam z dzieckiem taki problem”

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: zaburzenia wzrostu

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general