Ibuprofen i Patracetamol to leki, po które sięgasz odruchowo, gdy dziecko ma gorączkę? Uważaj! Lekarstwa na bazie Ibuprofenu mogą być bardzo niebezpieczne podczas Ospy! Przekonała się o tym Hayley Lyons.
Na swoim profilu na Facebooku udostępniła zdjęcie synka po podaniu tego leku. Przypominamy tę historię ponieważ w naszym otoczeniu pojawiła się ospa. Warto o tym pamiętać!

„Twoje dziecko choruje na ospę wietrzną? Pod żadnym pozorem nie podawaj mu leków zawierających ibuprofen!” – apeluje młoda mama

Dlaczego?

Ibuprofen jest lekiem przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowy. W bardzo specyficzny sposób reaguje z ospą wietrzną. Zmniejsza liczbę neutrofili, a tym samym prowadzi do osłabienia odporności. Chwilowe osłabienie odporności nie ma większego znaczenia przy innych chorobach. W przypadku ospy może być jednak bardzo niebezpieczne.
W przypadku wspomnianego wyżej chłopca, Lewisa podanie Nurofenu, który zawiera Ibuprofen sprawiło, że gorączka jeszcze bardziej wzrosła. Wysypka natomiast przerodziła się w bolesne pęcherze.

Sepsa

Posocznica, potocznie znana jako sepsa była przyczyną objawów u chłopca.
Badania potwierdzają, że stosowanie leków zawierających Ibuprofen w czasie ospy wietrznej dziesięciokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia gronkowcowych i paciorkowcowych zakażeń skóry. Te z kolei mogą prowadzić do zakażenia krwi.

Tak wyglądał syn Hayley Lyons, który zażył Nurofen w czasie Ospy: