Zapalenie migdałków, znane również jako angina, swoje żniwo zbiera głównie w sezonie jesienno-zimowym, ale zdarza się, że atakuje również latem, pośród największych upałów.

Zapalenie migdałków: czym są migdałki?

Wyjaśnijmy najpierw co dokładnie oznacza zapalenie migdałków. Migdałki to elementy układu odpornościowego. Zbudowane są z tkanki limfatycznej. Ich zadaniem jest produkcja przeciwciał, które walczą z drobnoustrojami i zarazkami atakującymi nasz organizm.

Migdałki znajdują się po obydwu stronach gardła i te dwa nazywane są migdałkami gardłowymi. W górnej części znajduje się jeszcze migdał gardłowy. Gdy migdały stają się bolesne i powiększają się, to znak, że doszło do zapalenia ich błony śluzowej, czyli pojawiła się angina.

Angina może mieć dwie formy: wirusową i bakteryjną. Ta pierwsza jest częściej spotykana, ponieważ przyczyną angin są najczęściej wirusy. Dziecko zaraża się drogą kropelkową lub wirus przenosi się za pomocą kontaktu fizycznego.

Drugi typ anginy to angina bakteryjna. Występuje ona znacznie rzadziej i stanowi jedynie około 15-30% wszystkich zachorowań.

Dla laika rozpoznanie, który rodzaj anginy zaatakował organizm jest trudne. Wymagana jest wizyta u lekarza, który zdiagnozuje czy przyczyną anginy są wirusy czy bakterie.

Po czym poznać anginę?

Objawy anginy są dosyć charakterystyczne. Choroba zaczyna się od bólu gardła, dziecko czuje dyskomfort podczas przełykania. Gardło jest zaczerwienione, a migdały wyraźnie powiększone. Często widoczny jest na nich biały lub żółty nalot, który powoduje nieprzyjemny zapach z ust.  Objawom tym towarzyszy wysoka gorączka, brak apetytu. Maluch jest osowiały, senny, mogą boleć go mięśnie i stawy. Angina często oznacza zmianę głosu. Dziecko może być zachrypnięte, a nawet mieć trudności z mówieniem. Opuchnięte migdały są bardzo bolesne. Dziecko może z ich powodu odmawiać przyjmowania pokarmów. Ból często promieniuje w kierunku szyi.

Leczenie anginy

Jeżeli przyczyną anginy są wirusy, to jej leczenie będzie czysto objawowe. Maluch z pewnością powinien zostać w domu. Jeżeli dziecko ma gorączkę, podaj mu środek przeciwgorączkowy. Pomoże on jednocześnie zmniejszyć ból gardła i migdałów. W tym ostatnim pomocne mogą być także płukanki z szałwii lub z rumianku. Jeżeli dziecko jest na to zbyt małe, zastosuj środek na ból gardła w aerozolu.

W przypadku anginy bakteryjnej wymagana jest antybiotykoterapia. Antybiotyk podawaj zgodnie z zaleceniami lekarza. Pamiętaj, że niezbędny jest również probiotyk, czyli lek osłonowy.

Podczas zapalenia migdałków dziecko powinno dużo pić. Może robić to niechętnie ze względu na ból gardła, niemniej jednak musisz tego pilnować. Niech pije małymi łyczkami, nieduże ilości, ale często. Nie podawaj mu do picia soków owocowych, gdyż ich kwaskowaty smak podrażni obrzęknięte tkanki.

Lody na anginę

Zapewne dla większości rodziców brzmi to jak czysta herezja, ale podczas anginy dziecko może jeść lody. Zadziałają one jak okład. Zimno sprawi, że obrzęk migdałków się zmniejszy, a ból stanie się mniej odczuwalny. Podawanie dziecku ciepłych napojów i posiłków przyniesie skutek odwrotny – ból się może znacząco nasilić.

Dodaj komentarz

Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo