Zapalenie spojówek u dziecka

Zapalenie spojówek u dziecka to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt maluchów u okulistów. Powodem schorzenia są bakterie, wirusy i inne patogeny, które dostają się do oczu wraz z kurzem, brudem, a także z kosmetykami. Odpowiednio szybko podjęte leczenie może złagodzić przebieg choroby, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.

Spojówki to błony śluzowe, które powlekają wewnętrzną część powiek oraz zewnętrzną część twardówki – a twardówka to po prostu ta biała część oka. Zapalenie spojówek oznacza stan zapalny błon śluzowych. Białko oka staje się czerwone, ponieważ naczynia krwionośne są nabrzmiałe i wypełnione krwią. Oczy w trakcie choroby są podrażnione, pojawia się poczucie pieczenia i swędzenia, a dodatkowo zaczynają silnie łzawić. Osoba chora ma także poczucie, jak gdyby w oku ciągle znajdowało się ciało obce. W czasie zapalenia spojówek normą jest światłowstręt.

Zapalenie spojówek ma różne podłoża. Najczęściej jego przyczyną są bakterie i wirusy, ale zdarza się, że zapalenie spojówek występuje na tle alergicznym lub spowodowane jest grzybami.

Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci

Najczęstszą przyczyną bakteryjnego zapalenia spojówek są paciorkowce i gronkowce. Choroba trwa od pięciu dni do tygodnia. Powieki są lekko obrzęknięte. Głównym objawem jest lepka wydzielina ropna. Jest ona mętna, najczęściej ma żółty lub zielonkawy kolor. Uniemożliwia otworzenie oczu po przebudzeniu, są one zalepione i należy je oczyścić, by maluch mógł rozewrzeć powieki. Nigdy nie należy jej zrywać ani otwierać oczu dziecka na siłę. Najpierw należy odmoczyć wydzielinę. Można to zrobić poprzez przyłożenie nasączonych solą fizjologiczną wacików do powiek malucha. Po chwili należy świeżymi wacikami delikatnie przemywać oczy, od ich kącików zewnętrznych w stronę nosa i kącików wewnętrznych.

Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci leczy się antybiotykiem. Aplikowany jest on w postaci kropli lub maści, które stosuje się bezpośrednio na oczy.

Wirusowe zapalenie spojówek u dziecka

Ten rodzaj choroby oka wywoływany jest najczęściej przez adenowirusy. Rzadziej przyczyną są wirusy Herpes simplex. Do pierwszych objawów należy zaczerwienienie białek, poczucie swędzenia, kłucia, a także obecności w oku ciała obcego. Ponadto pojawia się wydzielina, lecz różni się ona znacząco od wydzieliny ropnej towarzyszącej bakteryjnemu zapaleniu. Ta przy chorobie wywołanej przez wirusy jest wodnista, przeźroczysta.

Przy leczeniu wirusowego zapalenia spojówek nie wprowadza się antybiotykoterapii, ponieważ antybiotyki są nieskuteczne w przypadku wirusów. Leczenie polega więc na łagodzeniu objawów. Lekarz może zaordynować krople, które zmniejszą poczucie suchości oka oraz wyeliminują swędzenie i pieczenie.

Alergiczne zapalenie spojówek

Przyczyną alergicznego zapalenia spojówek są alergeny. Jakie? Zależy od konkretnego przypadku. Mogą to być pyłki roślin czy traw, a także niewłaściwie dobrane kosmetyki. W przypadku alergicznego zapalenia, spojówki są umiarkowanie zaczerwienione, jednakże chorobie towarzyszy bardzo uciążliwy świąd oraz biała wydzielina o konsystencji kremu. Leczenie polega na wprowadzeniu leków i kropki odczulających.

Zapalenie spojówek u niemowlęcia

Zapalenie spojówek nie należy do rzadkości w przypadku całkiem malutkich dzieci i niemowląt. Często przecierają one piąstkami oczy, przez co łatwo przenoszą się na nie wirusy i bakterie. Dziecko może także zarazić się bakterią, która wywoła chorobę, podczas porodu od swojej mamy. W czasie jego wydostawania się na świat przez kanał rodny, na malucha przechodzą bakterie obecne w drogach rodnych mamy.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Zapalenie spojówek u dziecka

  1. Zapalenie spojówek nie należy do rzadkości w przypadku całkiem malutkich dzieci i niemowląt. W czasie jego wydostawania się na świat przez kanał rodny, na malucha przechodzą bakterie obecne w drogach rodnych mamy.

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo