10 ciekawostek o noworodkach

Nowo narodzone dziecko jest dla swoich rodziców prawdziwym cudem natury. Prawdopodobnie wiesz o swoim maluchu wszystko, znasz jego wagę, wymiary, wiesz, ile powinien jeść, jak długo spać. Pomimo tego są pewne rzeczy, które z pewnością Cię zaskoczą. Oto 10 zadziwiających ciekawostek o noworodkach.

1 Płacz bez łez

Noworodki płaczą – to nie ulega wątpliwościom, o czym z pewnością przekonacie się w pierwszych tygodniach życia Waszego dziecka. Ale czy wiecie, że jest to płacz „suchy”? Nowo narodzone dzieci nie potrafią produkować łez. Dopiero około drugiego miesiąca ich życia, gruczoły łzowe zaczynają pracować. Zdarza się jednak, że kanaliki łzowe są zbyt wąskie, by łzy mogły nimi popłynąć, wtedy konieczne jest ich regularne masowanie.

Dzieci często płaczą bez łez nawet wtedy, gdy skończą pół roku. To normalne. Być może w swoim otoczeniu spotkasz osoby życzliwe, które będą przekonywać Cię, że noworodek płacze bez łez, ponieważ udaje chcąc wymusić przytulenie i wzięcie na ręce. Zapewniamy, że taki maluszek nie umie jeszcze zachowywać się w ten sposób i suchy płacz to naturalny proces.

2 Opuchnięte genitalia

Niepokoi Cię, że penis i jądra Twojego synka lub wargi sromowe Twojej córeczki są opuchnięte i nieproporcjonalnie duże w stosunku do reszty ciała? Lub wręcz przeciwnie – widok hojnego obdarzenia synka przez naturę to powód do dumy? Wkrótce to się zmieni. Noworodki mają powiększone zewnętrzne narządy płciowe ze względu na działanie hormonów matki, które krążą w ich krwi. W ciągu kilku pierwszych dni po porodzie ich poziom zacznie maleć i rozmiary genitaliów znacząco się pomniejszą.

3 Główka jak u kosmity

Główka noworodka, zwłaszcza po porodzie, który trwał wiele godzin, może mieć dziwny kształt, niewiele mający wspólnego z kulistym. Jest wydłużona, może mieć nierówności i pofałdowania. Spokojnie, za kilkanaście dni jej kształt się zmieni i wyrówna. Póki co kości czaszki i jej tkanki są bardzo plastyczne, łatwo się odkształcają i zachodzą na siebie. To wszystko sprawia, że dziecko podczas porodu łatwo przedostaje się przez kanał rodny, gdy jego główka dopasowuje się do jego kształtu.

4 Zezowaty noworodek

Zez u noworodków to bardzo częsty powód do zmartwienia młodych rodziców. Oczka wyraźnie rozbiegają się, a mama i tata planują już wizytę u okulisty. Nie ma potrzeby! Mięśnie gałek ocznych noworodka są jeszcze po prostu zbyt słabe, by utrzymać oczka w odpowiedniej pozycji. W ciągu pierwszych tygodni życia dziecka wzmocnią się i jego spojrzenie diametralnie się zmieni.

5 Owłosione ciałko

Twój maluszek urodził się nadmiernie owłosiony? Na jego brzuszku, pleckach i buzi rosną gęste włosy? To pozostałości po lanugo, czyli po meszku płodowym. Pojawia się około czwartego-piątego miesiąca ciąży i zanika zazwyczaj na kilka tygodni przed porodem. Czasami jednak proces wypadania meszku jest spowolniony, przez co maluch ma go jeszcze po porodzie. Zniknie on całkowicie w ciągu pierwszych kilku tygodni życia dziecka.

6 Szorstka skóra

„Gładki jak pupcia niemowlęcia” – słynne przysłowie każe się rodzicom spodziewać, że ich nowo narodzone dziecko będzie miało gładką skórę bez żadnej skazy. Tymczasem jednak rzadko które niemowlę taką ma.

Skóra dziecka przez pierwsze dni jego życia jest pomarszczona, szorstka, sprawia wrażenie suchej i łuszczy się. To przejściowy stan, gdy skóra przystosuje się do innych warunków niż te, które panowały wokół niej przez 9 miesięcy – maluch bowiem przebywał cały czas w wodach płodowych!

7 Sen trwający 20 godzin

Noworodki przesypiają praktycznie całą dobę. Niektóre z nich śpią nawet przez 20 godzin! To zupełnie normalne, maluszek podczas snu rośnie i odpoczywa, w związku z czym jest on mu bardzo potrzebny. Dziecko będzie jednak regularnie się wybudzało, by dać znać, że pora na karmienie.

8 Maluch zna głos mamy

Noworodki bezbłędnie potrafią rozpoznawać głos swojej mamy, pomimo tego, że nie są w stanie jeszcze jej dobrze widzieć. Nic dziwnego – przez dziewięć miesięcy maluch słuchał Twojego głosu przez kilka godzin dziennie! Zna doskonale jego barwę i tembr. Gdy tylko Cię usłyszy, czuje się bezpieczniej i uspokaja się.

9 Noworodki mają za dużo kości!

Szacuje się, że noworodki mają o około 64 kości więcej niż osoby dorosłe. My mamy ich 206, podczas gdy u maluszków doliczono się ich około 270 lub – jak nawet podają niektóre źródła – aż 280. Wraz ze wzrostem dziecka poszczególne kości się zrosną, dlatego z wiekiem ich liczba zmaleje.

10 Sen z otwartymi oczami

Noworodki bardzo często śpią z otwartymi lub uchylonymi powiekami. Może to wyglądać nieco przerażająco i wywoływać niepokój u młodych rodziców, jednak nie ma w tym nic złego. Dzieje się tak, gdy dziecko zapada w fazę snu zwaną fazą REM.

Sprawdź: U starszego dziecka sen z otwartymi oczami powinien niepokoić

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo