7 rzeczy, które musisz wiedzieć o swoim nastolatku

Okres adolescencji rozpoczyna się około 11 roku życia i trwa do wczesnej dorosłości, czyli 21 lat. Naukowcy z University College London Sarah-Jayne Blakemore dowiedli, że najtrudniejszy jest wiek 14 lat. To wtedy nasze dzieci najczęściej uciekają z domu, podejmują ryzykanckie zachowania oraz  mają największy zamęt w emocjach.

O nastolatkach zwykło się mówić, ze to osoby sprawiające trudności, ponieważ weszły w tzw. okres buntu. Wielu rodziców obawia się tego etapu w rozwoju swoich dzieci i w konsekwencji nie zawsze wie i potrafi odpowiednio postępować.

Tymczasem najnowsze badania mózgu dzieci w tym wieku dowodzą, że podlegają one pewnym intensywnym procesom, które mają znaczący wpływ na ich zachowania.  Szanując i rozumiejąc te zmiany, na pewno będzie nam łatwiej z dorastającymi dziećmi.
Co zatem powinniście wiedzieć o swoim nastolatku, zanim zaczniecie go oceniać, albo rwać włosy z głowy, że stał się taki niereformowalny?

Nastolatki łatwo się zawstydzają

I wynika to nie tylko z faktu, że ich ciało zaczyna radykalnie zmieniać się, ujawniają się drugorzędne cechy płciowe, zaczyna działać układ rozrodczy. Za ten proces zawstydzania się odpowiada mózg. Dzieci w okresie adolescencji mają zwiększoną aktywność w przyśrodkowej korze przedczołowej,  czyli obszarze mózgu związanym z “refleksją nad samym sobą”. One dostrzegają zachodzące w nich zmiany, ale nie zawsze je rozumieją, co wprawia młodych w zakłopotanie. Oliwy do ognia dolewają sami rodzice, stosując niewłaściwe komunikaty, mające „wychowawczo” zawstydzić dziecko.

Nastolatki chętniej podejmują ryzyko, gdy są z przyjaciółmi

To również obrazują eksperymenty psychologiczne. Dzieci w wieku 13-16 lat dwukrotnie częściej są skłonne łamać różne normy, niż osoby od nich młodsze i starsze. Jednak, co ciekawe, robią to za przykładem rówieśników. Wpływ grupy ma dla nich kolosalne znaczenie.  Gdy pozostają z nakazem sam na sam, łatwiej im go respektować.

Ryzykowne zachowania trwają do lat dwudziestych

Dowiedziono naukowo, że ryzykowne zachowania tak charakterystyczne dla osób w okresie dojrzewania zaczynają ustępować u progu wczesnej dorosłości, czyli po ukończeniu 20 lat. Warto mieć to na uwadze, obserwując zachowania naszych latorośli i szukając dla nich realnego wsparcia.

Na okres dojrzewania ma wpływ mózg

Pamiętajcie o tym, że dziwne, inne i dotąd niespotykane zachowania u waszych ukochanych dzieci wynikają w większości z bardzo intensywnych procesów zachodzących w mózgu w czasie adolescencji. Organizm waszego nastolatka przechodzi istną rewolucję. Zachodzą zmiany somatyczne i psychiczne. Można się w tym pogubić. Poczytajcie więc trochę o rozwoju waszego dziecka w tym czasie. Tak, jak czytaliście z wypiekami książki „W oczekiwaniu na dziecko”. Wasze kilkunastoletnie dziecko to nadal wasze ukochane dziecko. Tylko nieco już inne, ale nadal łaknące i potrzebujące waszego wsparcia i miłości.

Nastolatki mają problem z własnymi emocjami

Poświadczy o tym każdy, kto ma z nastolatkiem do czynienia! I nie wynika to z ich złej woli, tylko z tego, że buzują w nich te wszystkie procesy, o których mówiliśmy wcześniej. Same hormony wprowadzają już dużo zamieszania. Pojawiają się huśtawki nastrojów, wybuchy agresji. Nasze dzieci nie stają się złe. One w ten sposób właśnie dojrzewają.

Na nastolatki przestają działać kary

Tak, pojawia się charakterystyczne „wywalenie na wszystko”. Możecie stawać na głowie, a wasz nastolatek nic nie będzie sobie robił z embargo na komputer i na pewno znajdzie sposób, by jednak dalej na nim grać. Po to są różnego rodzaju poradnie pedagogiczne  i psychologiczne, abyście z nich korzystali w krytycznych sytuacjach i szukali wsparcia w wychowaniu swoich dorastających dzieci. Możecie nie mieć wiedzy, jak postępować z zadziornym 15-latkiem, ale ta wiedza jest już powszechnie dostępna, więc po nią sięgajcie.

Nastolatki są bardziej kreatywne

I to wspaniała wiadomość. Miło obserwować, jak opanowują różne umiejętności i tryskają pomysłami, gdy tylko da się im szansę i okaże odpowiednie wsparcie. Szukajcie zatem mocnych stron u swoich dzieci i cieszcie się nimi. Przestańcie biadolić, że to taki trudny wiek, bo przy odrobinie wysiłku przekonacie się, że wcale nie musi taki być, a nastolatek w domu w to wspaniałe wyzwanie i pole do radości.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o swoim nastolatku

  1. To że spółgłoski brzmią podwójnie pisze każde źródło ale już co to znaczy mało które. Obejrzałam na you tube jak pani tłumaczy wymowę jako: by cy dy e fy gy …- tak samo tłumaczy to szkolna nauczycielka syna, ale głowę dam że mnie uczono: be ce de e ef gie ha …. ten dzisiejszy sposób wydaje mi się totalnie niezrozumiały. Jak to faktycznie jest?

    Planowanie ślubu oraz wesela

    Stół weselny

    Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

    Czytaj dalej →
    Wieczór kawalerski i panieński

    Wieczór kawalerski

    Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

    Czytaj dalej →
    Pierścionki zaręczynowe

    Pierścionek zaręczynowy

    Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo