Bóle podbrzusza przed porodem: kiedy trzeba skonsultować je z lekarzem?

Bóle podbrzusza przed porodem nie są niczym wyjątkowym. Jak jednak rozróżnić naturalnie występujące skurcze od niebezpiecznego bólu zwiastującego komplikacje i wymagającego interwencji lekarza?

Bóle podbrzusza przed porodem: przyczyny

Większość przyszłych mam bardzo emocjonalnie przeżywa okres ciąży, zwłaszcza tej pierwszej. W organizmie kobiety zachodzi wtedy wiele zmian. Niestety nie wszystkie, jak chociażby mdłości, są przyjemne. Pod koniec ciąży pojawiają się też bóle krzyża, bezsenność, a także bóle podbrzusza przed porodem. Nasilenie i czas trwania danych dolegliwości zależy od organizmu kobiety. Niektóre przyszłe mamy znoszą okres ciąży znakomicie, a inne bardzo silnie odczuwają mało przyjemne dolegliwości. Warto pamiętać, że zawsze gdy zauważamy u siebie jakiekolwiek przedłużające się i niepokojące objawy powinniśmy udać się do lekarza. Nie należy jednak panikować, gdyż niestety, ale odczuwanie dyskomfortu, a nawet bólu jest w pewnym stopniu wpisane w ciążę.

Wiele kobiet niepokoją bóle brzucha pojawiające się przed porodem. Choć czasem mogą być objawem pewnych nieprawidłowości, często są to po prostu skurcze. Ciężarna zaczyna je odczuwać już nawet w 20 tygodniu ciąży. Dzieli się je na różne rodzaje w zależności ot tego, na jakim etapie ciąży występują oraz od ich nasilenia. Przykładowe rodzaje skurczów:

  • fale Alvareza – są to częste skurcze, jednak delikatne (o małej amplitudzie)
  • skurcze Braxtona-Hicksa – nasilają się pod koniec ciąży, jednak na ogół są to skurcze o silnej amplitudzie
  • skurcze przepowiadające – silne, ale nieregularne; występują po 38 tygodniu ciąży, pomagają dziecku w ułożeniu się głową do dołu niedługo przed porodem

Mimo że skurcze mogą być dokuczliwe, często nie oznaczają jeszcze rozpoczęcia akcji porodowej. Niestety czasem kobiety o niższym progu bólu, bardzo odczuwają nasilenie się skurczów. Niektóre z nich mówią, że ból brzucha przed porodem wygląda podobnie, jak przed okresem. W sytuacji, kiedy dzieli nas jakiś czas od daty porodu, a lekarz prowadzący nie stwierdza rozwarcia, skurcze są jedynie sygnałem zbliżającego się rozwiązania, a nie jego rozpoczęcia. By je złagodzić warto wziąć ciepły prysznic.

Niebezpieczne bóle podbrzusza przed porodem

Mimo że odczuwanie skurczów czasie ciąży jest naturalne, zdarza się, że ból bardzo się nasila albo kobieta odczuwa ciągły ból brzucha przed porodem. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza. Zazwyczaj nie stwierdza się nieprawidłowości, a jedynie typowe bóle podbrzusza, jednak czasem bywa, że oznaczają one zbyt wczesną akcję porodową. Wtedy skurcze są silne, częste i regularne. W ich łagodzeniu nie pomaga ciepła kąpiel. Lekarz stwierdza też rozwarcie szyjki macicy. Jest to naturalna początkowa faza porodu, jednak jeśli występuje przedwcześnie, może prowadzić do komplikacji. Utrudniony wtedy jest nie tylko sam poród, ale także urodzone przedwcześnie dziecko potrzebuje mnóstwa wsparcia i opieki lekarzy. Czasem wcześniaki cierpią na różne dolegliwości przez całe życie, między innymi: alergie, problemy ze wzrokiem, zaburzenia ruchowe.

Jeśli bóle podbrzusza przed porodem występują wraz z krwawieniem oraz osłabieniem organizmu, należy natychmiast udać się do szpitala. Tego typu objawy mogą zwiastować oderwanie się łożyska, czy poronienie. Jednak nawet jeśli odczuwamy niewielki ból, ale obawiamy się, że coś grozi nam lub maluszkowi, lepiej skonsultować się ze specjalistą.

Bóle podbrzusza przed porodem, jaki i wiele innych dolegliwości związanych z ciążą do najprzyjemniejszych nie należą. Ciężarne powinny zadbać o zapewnienie sobie i dziecku jak najlepszych warunków, by ten okres przebiegł bez zbędnego stresu i komplikacji. Odpowiednia dieta, opcjonalna suplementacja, regularne badania, ale też takie gadżety, jak poducha dla ciężarnych, powinny być częścią codzienności kobiety w odmiennym stanie. Porad odnośnie swojego zdrowia najlepiej szukać u doświadczonych specjalistów, ale też nie popadać w przesadę. Ciąża to piękny czas i tworzenie pierwszej więzi z maluszkiem, a to jest najważniejsze.

Zobacz też:

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo