Implanty piersiowe a ciąża i karmienie piersią

W czasach, gdy moda na idealny wygląd zawładnęła większością świata, wiele osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn, decyduje się na operacyjne polepszenie swojego wizerunku. Płeć żeńska, z natury bardziej wrażliwa na punkcie swojego wyglądu, coraz częściej eksperymentuje ze swoim ciałem oraz poddaje je operacjom plastycznym, w celu zbliżenia się do ideału. Jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgicznych, które wykonują kobiety, jest operacja wszczepienia implantów piersiowych. Każdego roku liczba kobiet, które zdecydowały się na ten krok rośnie.

Czy implanty piersiowe niosą za sobą wyłącznie zalety dla kobiet? Czy są one nieszkodliwe, czy wiążą się z zagrożeniem dla zdrowia i życia płci żeńskiej? Jakie powikłania mogą wystąpić po operacji wszczepienia implantów piersi oraz najważniejsze – jak zachowują się one w czasie ciąży i podczas karmienia piersią, a także na ile czasu przed planowaną ciążą można się na nie zdecydować?

Implanty piersiowe

Implanty piersiowe stosowane są przede wszystkim w celach estetycznych. Zdecydowana większość kobiet, która decyduje się na wszczepienie implantów, nie jest zadowolona z rozmiaru oraz kształtu swojego biustu. Rynek oferuje bardzo szeroką ofertę implantów piersiowych. Dostępne są implanty w różnych rozmiarach, kształtach, a także rodzajach wypełnienia.

Generalnie implant piersiowy przypomina poduszkę o określonym profilu, której zewnętrzne pokrycie wykonane jest z polimeryzowanej gumy silikonowej charakteryzującej się dużą wytrzymałością, a także sprężystością.

Implanty dzieli się również ze względu na rodzaj powierzchni. Wyróżnia się:

  • implanty o powierzchni całkowicie gładkiej, stosowane dawniej, które powoli odchodzą do lamusa,
  • implanty o powierzchni teksturowanej, która nie ma jednolitej struktury.

Drugie z nich aktualnie najpopularniejsze implanty, których zaletą jest to, iż dzięki niejednolitej powierzchni dużo lepiej zrastają się z piersią, a przez to nie zmieniają swojego położenia. Najlepsze i najdroższe implanty mają tytaniczną powłokę, która jest doskonale tolerowana przez organizm ludzki i niesie za sobą najmniejsze ryzyko powikłań.

Ze względu na substancję wypełniającą wyróżnia się trzy rodzaje implantów;

  • obecnie najczęściej stosowane implanty wypełnione solą fizjologiczną, których założenie wymaga najmniejszego cięcia, gdyż wypełnia się je dopiero po włożeniu implantu;
  • implanty silikonowe;
  • implanty kombinowane, z  wypełnieniem mieszanym – częściowo silikonowym, częściowo wypełnieniem z soli fizjologicznej (którą wstrzykuje się dopiero po wszczepieniu implantu w pierś).

Powikłania po operacji powiększenia biustu

Jak każda operacja, zabieg powiększania biustu może skończyć się często poważnymi powikłaniami. Tym bardziej, że jest to bardzo trudna operacja, polegająca na wszczepieniu ciała obcego do kobiecego organizmu. W związku z tym to lekarz, po dokładnym zbadaniu pacjentki ostatecznie decyduje o wielkości oraz umiejscowieniu implantu, ponieważ zależy to przede wszystkim od warunków fizjologicznych pacjentki. Kobiety, które decydują się na operację powiększenia biustu powinny zdawać sobie sprawę, że nawet najlepsza klinika, specjalista oraz doskonałe warunki fizyczne nie gwarantują braku komplikacji po procesie wszczepienia implantów.

Niestety istnieje bardzo dużo możliwości powikłań po zabiegu powiększenia biustu. U kobiet, które sztucznie powiększyły biust, po operacji może wystąpić wypchnięcie implantu. Sytuacja ta ma miejsce, kiedy pacjentka cechuje się zbyt małą ilością tkanki gruczołowej oraz tłuszczowej i może skończyć się tym, że przez skórę wyraźnie będzie widać implant.

Innym powikłaniem operacji są krwiaki, które dotykają znacznej liczby kobiet. W przypadku pojawienia się krwiaka lekarz powinien nałożyć dren odprowadzający nadmierną ilość zgromadzonej krwi. Bardzo nieprzyjemnym powikłaniem, który może wystąpić nawet kilka miesięcy po zabiegu jest tzw. wytworzenie kapsuły.  Sytuacja ta ma miejsce, gdy wokół implantu utworzy się torebka włóknista, zaciskająca stopniowo ciało sztuczne. W efekcie kobieta zamiast cieszyć się pięknymi i jędrnymi piersiami odczuwa silny ból, a pierś ulega stwardnieniu i zdeformowaniu.

Pacjentki, które przygotowują się do operacji powiększenia piersi, powinny mieć również świadomość, że nierzadkim powikłaniem jest utrata czucia w brodawce piersiowej. Prawie 20% kobiet, które poddały się temu zabiegowi, cierpi na tę dolegliwość przez kilka lat od operacji, a u części pacjentek utrata czucia jest permanentna. Najpoważniejszym powikłaniem po operacji powiększenia piersi jest, niestety, pęknięcie samego implantu.

Pęknięcie implantu piersiowego: objawy

Niestety nawet u 3%-4% operowanych kobiet może nastąpić pęknięcie implantu piersiowego. Przyczyn tego zdarzenia może być wiele – pęknięcie spowodowane jest nagłym uderzeniem, wypadkiem, upadkiem, ale też biopsją. Najczęściej jednak implanty pękają pod wpływem ich starzenia się. Dla kobiet, które w sposób sztuczny upiększyły swoje ciało, pęknięcie implantu piersiowego może stać się koszmarem. Towarzyszy mu bowiem ogromny ból, który jest podstawowym objawem takiej sytuacji. Innymi objawami, na które powinny zwrócić uwagę kobiety z wszczepionymi implantami jest widoczny obrzęk piersi, ale też ich deformacja, a także zmiana kształtu i wielkości. Pierś, która nagle straciła swoją jędrność również może być sygnałem alarmującym kobietę.

Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać?

Okazuje się, że ku zaskoczeniu wielu kobiet, które chcą się poddać operacji powiększenia piersi implanty piersiowe nie są wieczne i trzeba je wymieniać co kilkanaście lat. Dla przykładu, kobieta, która w wieku 25 lat poddała się tejże operacji zmuszona będzie wymienić implanty jeszcze nawet trzy razy w życiu! Jak wspomniano wyżej, implanty piersiowe podlegają procesowi starzenia, co z kolei jest najczęstszą przyczyną ich pęknięcia. Pacjentki, którym pękł implant piersiowy zmuszone są do jego wymiany. Czasami implanty należy wymienić, gdyż z biegiem lat zmienia się ciało kobiety: dla kobiet, które drastycznie schudły dotychczasowe implanty mogą być zbyt duże i za ciężkie. Zdarza się, że implanty zostały po prostu źle dobrane, wobec czego konieczna jest ich wymiana. Warto podkreślić, iż każda operacja powiększenia piersi oraz wymiany implantów to koszt rzędu kilku- a nawet kilkunastu tysięcy złotych, na które musi być przygotowana pacjentka.

Kobiety, które podejmują decyzję o tego typu operacji powinny więc być świadome, że zabieg wszczepienia implantów piersi nie jest procedurą, o której można zapomnieć i już nigdy więcej do niej nie przystępować, ale wiąże się z jej powtórzeniem jeszcze kilka razy w życiu oraz często z dotkliwymi powikłaniami.

Implanty piersiowe a ciąża

Na powiększanie piersi często decydują się młode kobiety, które jeszcze nigdy nie rodziły. Tym samym wiele z nich zastanawia się, jak implanty piersiowe będą się “zachowywały” podczas ciąży oraz czy nie będą przeciwwskazaniem do karmienia naturalnego po porodzie. Okazuje się, że obawy wielu kobiet, dotyczące ryzyka przedostania się substancji chemicznych do mleka matki oraz wpływu implantów na proces laktacji są bezzasadne. Nie udowodniono bowiem żadnych zaburzeń związanych z karmieniem naturalnym, wywołanych obecnością implantów w piersiach.

W czasie ciąży następuje rozrost tkanki gruczołowej w piersiach, wzrasta ich ukrwienie, a sam biust naturalnie się powiększa. Implanty dobrane do dotychczasowego rozmiaru biustu, podczas ciąży najzwyczajniej w świecie mogą przestać pasować, a przez to będą uciskać naczynia krwionośne oraz nerwy. Powiększone gruczoły piersiowe uciskają również na implant, co według lekarzy zwiększa prawdopodobieństwo jego pęknięcia.

Niestety, nie napawa optymizmem fakt, iż po ciąży wiele kobiet w skutek naturalnych zmian fizjologicznych, które są nieodwracalne, będzie zmuszona wymienić implanty piersiowe, ponieważ nie będą one pasować kształtem i rozmiarem do nowego rozmiaru i kształtu biustu. Kobiety, które nie planują lub nie wykluczają ciąży w ciągu najbliższych miesięcy, a nawet lat, powinny się w związku z tym wstrzymać z decyzją do okresu po porodzie.

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo