Jak szybko urodzić? Oto sposoby na złagodzenie bólu porodowego

Jak urodzić szybko i bezboleśnie? To bardzo indywidualna kwestia. Niektóre kobiety odczuwają silne bóle przez wiele godzin i akcja porodowa przebiega niespiesznie, u innych poród może potoczyć się błyskawicznie, jeszcze zanim lekarz zdąży podać znieczulenie. Bardzo dużo zależy od przygotowania przyszłej mamy i jej nastawienia. Dlatego warto zapisać się do szkoły rodzenia, w której pod okiem specjalistów, nie tylko fizycznie, ale również psychicznie przygotujesz się do porodu.

Jak urodzić bez bólu?

Jest kilka rozwiązań, które pomagają złagodzić ból podczas porodu. Jednym z nich jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Jego zadaniem jest przerwanie przewodzenia impulsów nerwowych z dolnej części ciała. Dzięki temu, kobieta może chodzić, ale nie czuje bólu, który występuje od pasa w dół. Środek podaje się w chwili, gdy rodząca ma regularne, mocne skurcze i szyjka macicy jest wystarczająco rozwarta – na około 3-4 centymetry. Anestezjolog wbija igłę w przestrzeń między kręgami kręgosłupa, zakłada cewnik, przez który podawany jest lek, a następnie wyciąga igłę. Cewnik ma średnicę około 1 mm, jest więc na tyle cienki, że można z nim leżeć i chodzić. Podaje się przez niego kolejne porcje znieczulenia, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Znieczulenie zewnątrzoponowe podaje się w chwili, gdy rodząca ma regularne, mocne skurcze i szyjka macicy jest wystarczająco rozwarta

Ten typ znieczulenia sprawia, że ból związany z porodem staje się mniej dotkliwy, jednak cały czas kobieta może odczuwać skurcze. Jest ono także podawane w przypadku cesarskiego cięcia oraz zalecane, gdy przyszła mama cierpi na astmę, nadciśnienie lub padaczkę. Innym rozwiązaniem jest podanie Dolarganu, czyli leku, który pomaga się kobiecie rozluźnić i odpocząć w czasie, gdy nie występują skurcze. W niektórych przypadkach Dolargan wpływa na przyspieszenie porodu.

Co łagodzi ból podczas porodu?

Aby trochę zmniejszyć ból odczuwany podczas porodu, można wykonywać masaż pleców. Najlepiej robić go kolistymi ruchami. Pomocny w tym będzie partner lub inna bliska matce osoba. Dobrą metodą jest również wzięcie ciepłej kąpieli, ponieważ pomoże ona w zrelaksowaniu się i rozluźni mięśnie pacjentki. Praktykowane jest również korzystanie z prysznica w czasie, gdy skurcze są dotkliwe. Rodząca siedzi na stołeczku. Relaksuje nie tylko dotyk wody spływającej po skórze, ale także jej szum.

Kąpiel to dobry sposób na zrelaksowanie się, podobnie jak prysznic

Ostatnio popularność zyskuje tak zwana metoda Tens. Polega ona na założeniu kobiecie w okolicy kręgów lędźwiowych elektrod podłączonych do prądu o niskim natężeniu. Impulsy wysyłane przez elektrody rozluźniają mięśnie.

Jak szybko urodzić?

To, jak szybko kobieta jest w stanie urodzić dziecko, to kwestia nie tyle przebiegu samego porodu, co również kondycji jej ciała i przygotowania do rodzenia. Bardzo ważne jest, aby zachowywać prawidłową masę ciała. W czasie ciąży dodatkowe kilogramy są jak najbardziej normalne, jednak warto dbać o wagę jeszcze przed zajściem w ciążę. Gdy przyszła mama ma nadwagę, poród może okazać się trudniejszy i dłuższy ze względu na ogólne osłabienie stawów i mięśni. Poza tym otyłym kobietom trudniej wrócić do formy po okresie ciąży i porodzie.

Drugim czynnikiem wpływającym na szybkość porodu jest aktywność fizyczna kobiety. O ile nie ma ku temu przeciwwskazań to nie powinno się rezygnować z niej nawet podczas ciąży. Mięśnie aktywnej fizycznie przyszłej mamy są mocniejsze i elastyczniejsze, co znacznie ułatwia poród. Idealne dla ciężarnych są takie rodzaje ćwiczeń, jak pływanie, jazda na rowerze, nordic walking czy po prostu częste spacery.

Pamiętaj o ćwiczeniu mięśni Kegla, która znacząco ułatwiają poród

Kolejną ważną sprawą jest odpowiednie wyćwiczenie mięśni Kegla. To zagadnienie jest kluczowe, gdy uczysz się jak przeć, żeby urodzić. Wyćwiczone mięśnie Kegla dają możliwość kontrolowanego ich napinania i rozluźniania, co pomaga noworodkowi przejść przez kanał rodny. Poza tym wzmocniona tkanka mięśniowa chroni przed pęknięciem krocza przy porodzie.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo