Karmienie niemowlaka: Kiedy noworodek jest głodny?

Świeżo upieczeni rodzice często mają wątpliwości co do kwestii dotyczących karmienia swojego maluszka. Mnożą się pytania o to czy dziecko jest najedzone, jak poznać, że jest głodne, co robić, gdy nie chce jeść, kiedy wprowadzać stałe pokarmy. Postaramy się rozwiać część Waszych wątpliwości.

Karmienie mlekiem mamy

Od lat promowana jest metoda karmienia na żądanie. Maluszek sam najlepiej wie, kiedy przychodzi czas na posiłek. Karm dziecko zawsze wtedy, gdy sygnalizuje, że jest głodne i tak długo jak potrzebuje. Niemowlę ma malutki żołądek, jednorazowo zjada naprawdę niewiele, dlatego karmienia są częste. Powinno się to odbywać co dwie godziny w pierwszych tygodniach życia niemowlęcia, wraz z jego wiekiem częstotliwość karmienia będzie się zmniejszać. Z czasem te przerwy wydłużą się do 3-5, a nawet i 6 godzin.

Pamiętaj również o tym, że mleko to nie tylko pokarm. Służy ono również do zaspokojenia pragnienia, jest dla dziecka napojem. W upały i w sezonie grzewczym podawaj dziecku pierś częściej, nawet gdy maluch niedawno zjadł – być może chętnie się napije.

Początkowo maluch może chcieć jeść nawet co godzinę-półtorej. Karmienia mogą być bardzo krótkie, ponieważ w pierwszych dniach dziecko uczy się techniki prawidłowego ssania, która początkowo może być mało efektywna, przez co dziecko mniej się najada. Wsłuchuj się, gdy maluch je – powinnaś przez około 10 minut nieprzerwanie słyszeć odgłos połykania. To, ile zjadło dziecko, możesz również poznać po swoich piersiach – po karmieniu powinny być wyraźnie lżejsze, opróżnione z pokarmu. To najlepszy dowód na to, że mleko trafiło do brzuszka malucha i że jest on syty.

Przy karmieniu na żądanie należy zachować zdrowy rozsądek i czujność. Jeżeli maluszek przez ponad trzy godziny nie sygnalizuje, że chce jeść, należy go mimo wszystko przystawić do piersi, nawet jeśli wiąże się to z wybudzeniem go w środku nocy. Głodne dziecko szybko opada z sił, nie ma ich dosyć, by zasygnalizować głód i powstaje w ten sposób błędne koło. Jest to stosunkowo niebezpieczna sytuacja, ponieważ rodzice błędnie ją interpretują ciesząc się, że ich maluch grzecznie przesypia pół nocy bez pobudki.

O tym, czy dziecko jest właściwie karmione do syta i niemowlę nie jest głodne, świadczy również prawidłowy przyrost wagi. W ciągu pierwszych trzech miesięcy życia niemowlę przybiera miesięcznie od 700 do 900 gramów. W kolejnych miesiącach tempo nieco zwalnia, od 4 do 6 miesiąca dziecko przybiera miesięcznie od 600-700 gramów, a pomiędzy 7 i 12 miesiącem około 300-400 gramów. W pierwszym półroczu maluch przybiera od 15 do 30 gramów dziennie.

Karmienie butelką

Przerwy w karmieniu butelką należy zachowywać podobne, jak w przypadku karmienia dziecka piersią, chociaż w tym przypadku zdarza się, że dziecko karmione butelką je jednak rzadziej. Mleko naturalne jest bardziej lekkostrawne niż mleko modyfikowane, w związku z czym maluszek robi się szybciej głody, gdy jest karmiony piersią.
Jeśli chodzi o ilości pokarmu, które powinien spożywać maluch karmiony butelką, tutaj sprawa jest prostsza niż w przypadku karmienia piersią. Specjaliści wyliczyli dokładne ilości i kaloryczność spożywanego przez dziecka mleka modyfikowanego, które podane są na jego opakowaniu. Można precyzyjnie odmierzyć zalecaną ilość pokarmu, a następnie sprawdzić ile dziecko zostawiło w butelce. Dzięki temu wiesz dokładnie ile niemowlę zjadło.

Pamiętaj jednak, że normy normami, ale dziecko nie jest idealnie zaprogramowanym modelowym przykładem. Jedne maluchy jedzą mniej niż jego rówieśnicy i nie ma w tym nic złego. Jeżeli dziecko je mniej, niż zalecają podane na opakowaniach dawki, to nie zmuszaj go do jedzenia na siłę. Jeśli prawidłowo przybiera na wadze – wszystko jest w porządku.
Działa to również w drugą stronę – maluch może domagać się większych porcji niż te zalecane. Może to wynikać z tego, że potrzebuje więcej pokarmu lub z tego, że je dosyć szybko. Poczucie sytości pojawia się dopiero po 15-20 minutach od zakończenia posiłku. Jeżeli dziecko marudzi po opróżnieniu butelki i wyraźnie chce zjeść więcej, odczekaj wskazany czas, by ośrodek w mózgu odpowiedzialny za regulowanie mechanizmu głodu miał szansę na zorientowanie się, że głód został już zaspokojony.

Głodne niemowlę: objawy

Głodny maluszek zazwyczaj sygnalizuje porę zbliżającego się posiłku donośnym płaczem. Rodzice szybko uczą się wyławiać go spośród innych jego rodzajów. Głodne dziecko odruchowo szuka piersi, układa usta, jakby przygotowywało się do ssania, może również mlaskać, zachowywać się nerwowo, okazywać wyraźną złość.

Sprawdź: Przyczyny płaczu podczas karmienia

Po czym poznać, że niemowle jest głodne?

Jeżeli karmisz dziecko i zastanawiasz się jak wychwycić moment, w którym niemowlak się najadł – najlepiej zdaj się na swojego malucha. Łatwo zaobserwujesz czy chce nadal ssać. Najedzone niemowlę samo puszcza pierś i zazwyczaj usypia w Twoich ramionach. Jeżeli protestuje podczas próby zakończenia posiłku to nieomylny znak, że nadal jest godne.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Karmienie niemowlaka: Kiedy noworodek jest głodny?

  1. Ja karmiłam co mniej więcej 3 godziny. Jeśli dziecko się upominało, a tak było np. w kryzysie laktacyjnym. Już się bałam, że karmienie się skończy, ale przy niewielkiej pomocy się udało 😉

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo