Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?

Plamienie pod koniec ciąży najczęściej nie jest powiązane z żadnymi komplikacjami. Mimo to, przyszłe mamy – szczególnie, jeśli są w ciąży po raz pierwszy – mogą obawiać się o zdrowie swoje i malucha. Co warto wiedzieć o plamieniu w ostatnich tygodniach ciąży?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • W ostatnich dniach poprzedzających poród plamienie jest fizjologicznym objawem rozwierania się szyjki macicy.
  • Rozwieraniu się szyjki może towarzyszyć plamienie obserwowane jako jasnoróżowe pasemka krwi w śluzie, a także brązowe "brudzenie".
  • Jeśli plamienie pojawia się po 37 tygodniu ciąży - prawdopodobnie jest zwiastunem nadchodzącej akcji porodowej i nie powinno martwić przyszłej mamy. Jeśli występuje wcześniej - konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska.

Plamienie pod koniec ciąży – czy są powody do obaw?

W większości przypadków plamienie na koniec ciąży jest zupełnie naturalnym objawem nadchodzącego porodu. Jako końcówkę ciąży uznaje się dni liczone od 37 tygodnia wzwyż. Szyjka macicy, do tej pory szczelnie zamknięta przez czop śluzowy i zwężona, powoli zaczyna się rozwierać. Czop śluzowy, wbrew popularnej opinii, z jaką można spotkać się na forach internetowych, nie zawsze odchodzi w całości i na raz. Niekiedy może odrywać się po kawałku i zabarwiać śluz pod koniec ciąży na różowy lub brązowy kolor. Zupełnie naturalne jest także plamienie po badaniu pod koniec ciąży – jakakolwiek interwencja w okolicy szyjki macicy może bowiem prowadzić do jej reagowania.

Jakie jednak plamienie w trzecim trymestrze powinno wzbudzić nasz niepokój? Przede wszystkim każde, które wydarzy się wcześniej, niż przed 37 tygodniem. Trzeci trymestr liczony jest od 28 do 40 tygodnia, a za poród bezpieczny dla dziecka uważa się poród między 37 a 40 tygodniem. Dziecko urodzone przed tym terminem nie ma jeszcze w pełni wykształconych organów wewnętrznych i nie jest przystosowane odpowiednio do życia poza organizmem matki. Oczywiście dzisiejsza medycyna i opieka neonatologiczna jest w stanie zaradzić na wiele problemów związanych ze wcześniactwem, jednak w dalszym ciągu priorytetem lekarzy przy objawach niewydolności szyjki jest próba jak najdłuższego podtrzymania ciąży i opóźnienia porodu.

Upławy pod koniec ciąży, które powinny wzbudzić niepokój, są silnie zabarwione krwią, obfite i/lub w nietypowym kolorze. Jeśli towarzyszy im przykry zapach, mogą być objawem infekcji, która może zagrażać zdrowiu dziecka.

Brązowe plamienie pod koniec ciąży

Brązowy śluz pod koniec ciąży, jeśli nie jest szczególnie obfity, jest objawem nadchodzącego porodu. Najczęściej pojawia się po wysiłku fizycznym (np. lekkim napięciu brzucha przy wstawaniu z pozycji leżącej, wizycie w toalecie) i mogą towarzyszyć mu dodatkowe objawy, takie jak lekkie pobolewanie w krzyżu oraz czasowo występujące skurcze macicy. Położna i ginekolog prowadzący powinni uprzedzić przyszłą mamę, że brązowe upławy w 37 tygodniu ciąży mogą się zdarzyć i nie powinny być powodem do stresu.

Brązowy śluz w 36 tygodniu ciąży warto skonsultować z lekarzem, jednak należy mieć na uwadze, że prawdopodobnie wszystko jest w normie. Pomimo zaawansowanych możliwości diagnostycznych, kilkudniowe przesunięcia w ocenie wieku ciąży się zdarzają. Ale np. połowa 36. tygodnia, jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, może być przez lekarza uznana za odpowiedni termin do porodu, a ocena wieku ciąży może ulec zmianie na starszą.

Sprawdź: Jakie są pierwsze objawy porodu?

Różowe upławy pod koniec ciąży

Różowy śluz pod koniec ciąży najczęściej powodowany jest nitkami krwi pochodzącymi z rozchodzącej się szyjki macicy. Jest to bardzo ukrwiony narząd, w którym lekkie mechaniczne uszkodzenia powstałe na skutek badania, stosunku seksualnego, a także stresu, mogą powodować krwawienie na każdym etapie ciąży. Jeśli wydarza się to wcześniej, niż przed 37 tygodniem, jasnej krwi jest sporo (jest wyraźnie widoczna na wkładce lub papierze toaletowym), koniecznie należy od razu udać się do najbliższej izby przyjęć. Jasnoczerwona krew najczęściej związana jest z rozwieraniem się szyjki, co jest fizjologicznym i pożądanym objawem na koniec ciąży, ale wcześniej prawdopodobnie związana jest z tzw. niewydolnością szyjki macicy.

Różowe upławy w 37 tygodniu ciąży, szczególnie jeśli towarzyszą im częstsze niż wcześniej skurcze macicy, a także pobolewanie w dolnej części kręgosłupa, są naturalnymi zwiastunami nadchodzącego porodu. Przyszła mama powinna dużo odpoczywać i w spokoju oczekiwać nadejścia akcji porodowej oraz pozostawać w stałym kontakcie ze swoją położną lub ginekologiem.

Brunatna wydzielina z pochwy pod koniec ciąży

Krew ulega szybkiemu utlenieniu, a w wyniku tej reakcji zmienia kolor z jasnoczerwonego na brązowy lub brunatny. Jeśli zatem szyjka zaczęła powoli się rozwierać, a jednocześnie wydzielanie śluzu nie jest na tyle obfite, aby był szybko usuwany z pochwy, przyszła mama może obserwować ciemnobrązową wydzielinę, szczególnie po oddaniu moczu. Brunatna wydzielina z pochwy pod koniec ciąży powinna wzbudzić niepokój, jeśli jest jej bardzo dużo i np. wydaje się odrobinę zabarwiona na zielono. Może to oznaczać odejście wód płodowych wraz ze smółką, a to z kolei wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Oddanie przez dziecko smółki do wód płodowych może doprowadzić do zakażenia dróg oddechowych malucha, a także niedotlenienia i najczęściej w takich sytuacjach przeprowadzane jest cięcie cesarskie.

Wydzielina z pochwy a zbliżający się poród

Na kilka dni przed porodem większość przyszłych mam obserwuje u siebie wodnistą, obfitą wydzielinę. Nie zawsze są to wody płodowe – aby to sprawdzić, można użyć specjalnego testu pH z apteki. W śluzie mogą pojawić się pasemka jasnoczerwonej krwi lub o brązowym zabarwieniu. Skurcze Braxtona-Hicksa stają się częstsze, ale nie są bolesne, raczej wiążą się ze “stawianiem się” brzucha.

Na dwie doby przed porodem wydzielina może zmienić się na bardziej zabarwioną krwią i gęstszą. Coraz mocniejsze skurcze macicy powodują rozwieranie się szyjki, a tym samym pękanie naczynek krwionośnych. Może być to obserwowane jako brudzenie takie, jak na początku okresu lub intensywnie jasnoczerwone. Jeśli krwi nie jest bardzo dużo, wszystko pozostaje w normie.

Dowiedz się: Czym jest konflikt serologiczny?

Warto pamiętać, że niezależnie od momentu ciąży, jeśli jakiekolwiek objawy, takie jak zabarwienie wydzieliny z pochwy, są powodem niepokoju przyszłej mamy – należy konsultować się z lekarzem lub położną. Na żadnym etapie ciąży stres związany z brakiem informacji nie służy ani dziecku, ani ciężarnej.

Źródła:
  • "Poród naturalny", Katarzyna Oleś, Wydawnictwo Natuli 2018

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?

  1. 40 tydzień ciąży i krew na wkładce

    Dziewczyny, doradźcie! Jestem w 40tc + 6 dni. Do tej pory nie mam żadnych skurczy. Podczas ostatniego badania (kilka dni temu) okazało się, że nie mam żadnego rozwarcia. Wczoraj wieczorem bolał mnie brzuch jak na okres (nie pierwszy raz) ale bardzo leciutko. Zobaczyłam, że na wkładce są jakieś wodniste upławy w kolorze ciemnej krwi i małe skrzepy. Po nocy podpaska była czysta, jednak dziś znów na wkładce zauważyłam troszkę śluzowatej krwi. Na czop to nie wygląda. Może właśnie rozwiera mi się szyjka? A może to przedwczesne odklejenie sie łożyska? Jak myślicie? Czy to coś groźnego? Czy mam dzwonić do gina? Proszę o radę…

    ignasia i kwietniowy Bąbelek

    • Re: 40 tydzień ciąży i krew na wkładce

      tzn, ze czop śluzowy Ci odchodzi, on zazwyczaj jest podbarwiony krwia.

      Czyli niedługo pewnie urodzisz.

      Zycze szybkiego i bezbolesnego porodu

    • Re: 40 tydzień ciąży i krew na wkładce

      ;))) Nie dzwon do gina, tylko zapakuj torbe do szpitala, napij sie herbatki z malin, umyj podloge, wez goraca kapiel i… Na porodowke ! Trzymaj sie i nie cierp za bardzo 🙂

      (Oby Dobra ) Nowinka

    • Re: 40 tydzień ciąży i krew na wkładce

      Herbatkę wypiłam, dalej żadnych skurczy, a brązowe upławy jak były tak są….. co dalej?

      ignasia i kwietniowy Bąbelek

    • Re: 40 tydzień ciąży i krew na wkładce

      podloga !!! 🙂 Maz i masaz piersi (to po po pracy – na deser 🙂 I kapiel bardzo ciepla. Dziewwczyno, Ty zaraz bedziesz rodzic !!! 🙂 Ja mialam takie cos o trzeciej w nocy. O piatej rano dostalam skurczy( bez pomagaczy, bo wwtedy bylam jeszcze ciemna jak tabaka rogu) a dopiero w w trakcie porodu o 16 z minutami odeszly mi wody :)Urodzilam o 19.00 Predziutko, do roboty ! ;)))

      (Oby Dobra ) Nowinka

    • Re: 40 tydzień ciąży i krew na wkładce

      Ha ha ha. A może ktoś podpowie mi jak rozpoznać skurcz? Czuję ból jak na okres nie za wielki ale od czsu do czasu ten ból troszkę narasta. Czy to już TO? Zaczynam się bać.

      ignasia i kwietniowy Bąbelek

    • Re: 40 tydzień ciąży i krew na wkładce

      na porodówę Kochan i to prędziutko

    • Re: 40 tydzień ciąży i krew na wkładce

      juuuuuuuuz!!!!!! Ale mam nadzieje, zejuzz dawno jestes na porodowce… A moze juz urodzilas? 😉

      (Oby Dobra ) Nowinka

    • Re: 40 tydzień ciąży i krew na wkładce

      Kochane. Zawiadamiam, że Ignasia od 4.20 dziś w nocy jest szczęśliwą mamą córeczki. O reszcie na pewno poinformuje jak tylko wróci. Dziękujemy za pomocne rady. Wszystkiego najlepszego dla Was z okazji Świąt :))

    • Re: 40 tydzień ciąży i krew na wkładce

      Tak rozwiera Ci sie szyjka a zobaczysz za jakis czas odejdzie Ci czop i moze wody…. ja tak wlasnie mialam tylko ze u mnie to caly porod i wszystkie bole to tylko 4 godziny czyli 3 lacznie z dojazdami do szpitala a godzinka w szpitalu…
      Zycze szybkiego porodu !!!

  2. PLAMIENIE – na ile przed porodem???

    Piszę tutaj,bo jakoś tak mi się wydaje że tu najszybciej znajdę odpowiedz…Do mam,które mają już swoje dzieciaczki…
    Na ile przed porodem miałyście plamienie (bez śluzu)??? W “Oczekiwaniu na dziecko” napisali że może być nawet na dwa tygodnie przed porodem a ja jestem ciekawa jak to w praktyce wygląda…
    Ja przy pierwszym dziecku nie miałam wogóle,więc zielona w tej materii jestem – będe wdzięczna za odp.

    Pozdrawiam

    • nie mialam plamienia…

      najlepiej zasiegnij opinii ginekologa

      pozdrawiam

    • Zamieszczone przez tusiaaa24
      nie mialam plamienia…

      najlepiej zasiegnij opinii ginekologa

      pozdrawiam

      ja tez nie miałam

    • Zamieszczone przez Jersay
      Piszę tutaj,bo jakoś tak mi się wydaje że tu najszybciej znajdę odpowiedz…Do mam,które mają już swoje dzieciaczki…
      Na ile przed porodem miałyście plamienie (bez śluzu)??? W “Oczekiwaniu na dziecko” napisali że może być nawet na dwa tygodnie przed porodem a ja jestem ciekawa jak to w praktyce wygląda…
      Ja przy pierwszym dziecku nie miałam wogóle,więc zielona w tej materii jestem – będe wdzięczna za odp.

      Pozdrawiam

      doskonale pamiętam ten tekst 😉
      zaczełam plamić w czwartek ok. 15, dzieć się pojawił na świecie dnia następnego o 13.35

    • nie miałam plamienia, nie zdażyłam 🙂
      wody mi odeszły nagle bez ostrzeżenia w 35tc

    • U mnie plamienia zaczęły się ok 22:00 a o 6:35 Malwisia była na świecie 🙂

    • Z Aśką w dniu porodu.
      Z Krzysiem – miałam krwawienia jakieś 2-3 tygodnie przed porodem (nawet na patologii wylądowałam, ale po obserwacji i usg mnie puścili). Potem plamiłam.

Dolegliwości w ciąży

Zawroty głowy w ciąży

Zawroty głowy – dlaczego akurat podczas ciąży? Zawroty głowy to problem dotyczący dużej rzeszy ciężarnych, ale nie wszystkich. Szczególnie duże natężenie mają w pierwszym trymestrze ciąży, dlatego w wielu źródłach...

Czytaj dalej →
Dolegliwości w ciąży

Swędzenie skóry w ciąży

Swędzenie skóry w ciąży to problem, który z pewnością znają wszystkie przyszłe mamy. Najczęściej jest on ściśle związany z rozszerzaniem się jej na skutek wzrostu maluszka, ale czasami jego podłoże...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general