Początki ciąży: na co uważać w pierwszym trymestrze ciąży?

Za początki ciąży można uznać jej pierwsze trzy miesiące. To czas wielkich zmian i rewolucji hormonalnej w organizmie kobiety. To również kluczowy okres, jeśli chodzi o rozwój dziecka, dlatego ważne jest, żeby w tym czasie szczególnie dbać o swoje zdrowie. Zobacz, jak przebiega ciąża w początkowym okresie, na jakie dolegliwości powinnaś być przygotowana, a także czego unikać, żeby dziecko rosło zdrowo.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Być może podejrzewasz, że jesteś w ciąży, pomimo tego, że jeszcze nie zrobiłaś testu ciążowego. Czasami po prostu to się czuje, a czasami można zaobserwować pewne charakterystyczne objawy, które mogą świadczyć o ciąży. Początki ciąży mogą objawiać się nadmierną wrażliwością piersi spowodowaną wahaniami poziomów hormonów. Możesz także być senna i permanentnie zmęczona, bez względu na to, ile czasu byś nie spała lub odpoczywała. Bardzo wiele kobiet w pierwszym trymestrze ciąży jest apatycznych i nic im się nie chce, dlatego, jeśli czujesz, że nie masz na nic siły i najchętniej cały czas spędziłabyś w łóżku, nie martw się, tylko pomyśl, że to jedynie chwilowy stan. Staraj się jak najwięcej odpoczywać i relaksować.

Typowym objawem początków ciąży są również nudności i wymioty, a także zwiększona wrażliwość na zapachy. Nie zdziw się, że będą Cię drażniły nawet te, które jeszcze kilka tygodni temu bardzo lubiłaś. Na to nie ma lekarstwa – po prostu przez jakiś czas unikaj tych zapachów, które Cię irytują i drażnią. Niedługo po zajściu w ciążę możesz cierpieć na częste wzdęcia, uczucie ciężkości i gazy. Poza tym, mimo tego, że na początku ciąży dziecko jest malutkie i nie powoduje nacisku na pęcherz, macica się powiększa, a w Twoim organizmie krąży większa ilość płynów. Przez to możesz odczuwać bardzo częstą potrzebę oddawania moczu. Oprócz tego możesz czuć się ociężała i opuchnięta, ponieważ w Twoim organizmie zatrzymywana jest teraz większa ilość wody.

Za dużą część dolegliwości odpowiedzialny jest progesteron, czyli hormon, który jest niezbędny do tego, żeby nastąpił wzrost macicy. Jednym z bardziej oczywistych objawów jest zatrzymanie miesiączki, jednak nawet to nie zawsze musi świadczyć o ciąży. By się o tym przekonać możesz wykonać test ciążowy. Ze względu na to, że taki test nie daje stuprocentowej pewności, po wykonaniu go koniecznie udaj się do lekarza ginekologa, który wykona odpowiednie badania pozwalające na potwierdzenie lub wykluczenie ciąży.

Już na początku ciąży lekarz zauważy wyraźne zmiany w okolicy narządów rodnych. Zwykle macica staje się na początku ciąży rozpulchniona i powiększona, a zewnętrzne narządy rodne są zasinione. W pierwszych tygodniach ciąży (najlepiej około ósmego tygodnia ciąży) można również wykonać pierwsze badanie ultrasonograficzne. Pozwoli ono na stwierdzenie czy płód jest odpowiednio położony, czyli czy rozwija się wewnątrz macicy oraz jaki jest jego rozmiar. Co więcej, pod koniec pierwszego trymestru można już wstępnie określić płeć dziecka. Podczas pierwszej wizyty u ginekologa, lekarz skieruje Cię na wszystkie niezbędne badania, między innymi podstawowe badania krwi oraz badania, dzięki którym ocenia się prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka nieprawidłowości takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Pataua.

Początki ciąży: jak przebiega pierwszych 12 tygodni ciąży?

Tygodnie ciąży są liczone tak naprawdę nie od momentu zapłodnienia, ale od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Najpóźniej od pierwszego dnia miesiączki, jeśli planujesz zajście w ciążę, powinnaś zrezygnować z picia alkoholu oraz palenia papierosów. Do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj w trzecim tygodniu cyklu, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona i zaczyna przemieszczać się wzdłuż jajowodu do macicy. Pierwsze objawy ciąży pojawiają się zwykle około czwartego tygodnia. Na samym początku możesz się czuć rozdrażniona i zmęczona. Wiele kobiet na tym etapie myli pierwsze objawy ciąży z objawami napięcia przedmiesiączkowego. Oprócz typowych symptomów, może się pojawić niewielkie krwawienie, tak zwane krwawienie implantacyjne.

Sprawdź: Ile powinno się przytyć na początku ciąży?

Już w piątym tygodniu ciąży zarodek osiąga długość około 2 milimetrów. Jest to czas, gdy możesz wreszcie zrobić test ciążowy, ponieważ zwykle dają one wiarygodny wynik około dwóch tygodni od zapłodnienia. W tym okresie możesz odczuwać ciągłe zmęczenie, mdłości, nagłe zmiany nastrojów oraz bolesność piersi. W szóstym tygodniu zarodek kształtuje się coraz bardziej – ma już ukształtowaną głowę, tułów oraz zawiązki rąk i nóg. Ty natomiast będziesz odczuwać nasilone objawy, takie jak wahania nastroju i mdłości. Żeby dolegliwości ciążowe były mniej uciążliwe, staraj się jeść regularnie. Najlepiej jedz pięć małych posiłków mniej więcej co trzy godziny. Poza tym unikaj ciężkostrawnych, tłustych potraw.

Około siódmego tygodnia ciąży możesz zacząć zauważać, że Twoje ciało się zmienia. Niekoniecznie oznacza to przybranie na wadze. Niektóre kobiety ze względu na częste wymioty i brak apetytu w pierwszym trymestrze ważą nawet mniej niż przed ciążą. Bez względu na wagę, pewnie zauważysz, że Twoja talia staje się nieco szersza – ze względu na rosnącą macicę. W ósmym tygodniu powiększoną macicę możesz już nawet wyczuć przy naciśnięciu podbrzusza. Oprócz tego, w tym okresie będziesz coraz bardziej odczuwać ból piersi, ponieważ rozwijają się w nich gruczoły mleczne. Ulgę może przynieść delikatny masaż. W tym i następnym tygodniu piersi znacznie się powiększą.

W dziesiątym tygodniu zarodek staje się płodem. Dziecko ma już kształt, który coraz bardziej przypomina ciało człowieka, który za jakiś czas przyjdzie na świat. Około jedenastego – dwunastego tygodnia ciąży, nieprzyjemne objawy powinny zacząć mijać. Ustąpią mdłości i wymioty, a Ty poczujesz się znacznie lepiej. Dziecko pod koniec dwunastego tygodnia życia ma już około 6 – 7 centymetrów długości i waży około 15 gramów.

Początki ciąży: na co uważać?

Mimo tego, że ciąży absolutnie nie należy traktować jak choroby i rezygnować z codziennych aktywności, już od pierwszych tygodni ciąży, a najlepiej jeszcze przed zajściem w nią, należy o siebie specjalnie zadbać. Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ jest to czas, w którym przyszła mama i dziecko są najbardziej narażeni na pojawienie się komplikacji. Dziecko jest teraz najbardziej wrażliwe na czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na jego rozwój i właśnie w tym czasie najczęściej zdarzają się poronienia spowodowane wadami rozwojowymi, dlatego należy bardzo o siebie dbać.

Jeżeli wiesz już, że jesteś w ciąży lub masz takie podejrzenia, na pewno zastanawiasz się co można a co nie na początku ciąży. Dotyczy to również sportu i diety. Nie mówimy, że powinnaś zupełnie zrezygnować z aktywności fizycznej, jednak nie forsuj się za bardzo. Ćwiczenia nie powinny obciążać mięśni brzucha oraz zbytnio podnosić pulsu. Najlepsze będą takie formy aktywności jak pływanie, spacery, joga czy pilates. Jeśli przed ciążą regularnie ćwiczyłaś, porozmawiaj z doświadczonym trenerem, który podpowie, na co uważać na początku ciąży. Jeżeli wcześniej unikałaś uprawiania sportu, to nie jest najlepszy moment na rozpoczynanie aktywności. Podczas treningu pamiętaj, żeby przerwać wysiłek, gdy poczujesz zmęczenie albo wystąpią bóle dolnych okolic brzucha. Początki ciąży nie oznaczają, że musicie powstrzymywać się od uprawiania seksu. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy ciąża jest zagrożona i lekarz zalecił Wam rezygnację z seksu na kilka tygodni.

W pierwszym trymestrze ciąży powinnaś o siebie szczególnie dbać, ponieważ jest to czas, w którym przyszła mama i dziecko są najbardziej narażeni na pojawienie się komplikacji.

Na czas ciąży całkowicie zrezygnuj z używek, takich jak alkohol czy papierosy. Nawet najmniejsza ilość alkoholu może zaszkodzić dziecku, więc niedozwolona jest nawet lampka wina do obiadu. Jeżeli przyjmujesz jakieś leki, koniecznie powiedz o nich lekarzowi prowadzącemu ciążę. Być może konieczne będzie zastąpienie niektórych leków innymi. Nie bierz na własną rękę żadnych medykamentów, nawet tabletek na ból głowy czy przeziębienie. Na czas ciąży musisz zrezygnować z aspiryny oraz większości leków przeciwbólowych. Dla dobra i bezpieczeństwa swojego i dziecka, nawet zażywanie suplementów najlepiej skonsultować z lekarzem.

W ciąży powinnaś również bardziej uważać na to, żeby nie złapać zakażenia wirusowego, bakteryjnego czy też pasożytów. Coś, co dla Ciebie nie jest groźne, może naprawdę zaszkodzić rozwijającemu się dziecku, dlatego unikaj przebywania w miejscach, w których mogłabyś się zarazić, nie jedz surowego mięsa oraz ryb, dokładnie myj wszystkie owoce i warzywa, a także nie czyść kociej kuwety, ponieważ mogą w niej być pasożyty.

Początki ciąży: co robić, żeby maluch prawidłowo się rozwijał?

Do prawidłowego rozwoju dziecka konieczna jest dobra dieta i duża ilość odpoczynku. W trakcie całej ciąży, a szczególnie w pierwszym trymestrze, bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi właściwej ilości składników odżywczych. Wiele przyszłych mam obawia się, że podczas ciąży zbyt mocno przybiorą na wadze i po porodzie nie będą mogły się pozbyć nadprogramowych kilogramów. Faktycznie, nadwaga podczas ciąży może być poważnym problemem, nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Zbyt wysoka masa ciała podczas ciąży może prowadzić do wystąpienia nadciśnienia, a także cukrzycy. Dlatego, żeby uniknąć nadmiernego przybrania na wadze, należy zachować rozsądek i umiar. Oczywiście ciąża to nie czas na stosowanie radykalnych diet, jednak to również nie czas, w którym można sobie folgować i pozwalać na zbyt dużo.

Dieta powinna być urozmaicona i zbilansowana, tak aby zaspokajała podwójne zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze, które występuje w początkach ciąży. Poza tym, należy unikać przetworzonych pokarmów i gotowych posiłków. Takie produkty zawierają duże ilości soli, cukru i niezdrowych tłuszczów, a przy tym bardzo mało wartościowych składników. Ważne jest również żeby wypijać wystarczająco dużo płynów, co najmniej około dwóch litrów dziennie. Najlepiej wybieraj wodę niegazowaną oraz naturalne soki, ale tylko takie bez dodatku cukru i w niezbyt dużych ilościach. W czasie ciąży zrezygnuj z kawy oraz mocnej herbaty.

Sprawdź: Jakie odmiany herbat pić w ciąży?

Dodaj komentarz

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo