Jak przyspieszyć okres? Tabletki, domowe sposoby i inne metody na przyspieszenie miesiączki

Miesiączka Ci się spóźnia, a PMS trwa w nieskończoność? A może chcesz szybko wywołać miesiączkę, żeby mieć ją z głowy przed ważnym wydarzeniem? O sposoby na wywołanie okresu pyta wiele kobiet. Istnieją zarówno domowe, tradycyjne metody na przyspieszenia pojawienia się krwawienia, jak i metody farmakologiczne. Jak wywołać miesiączkę i kiedy można to zrobić? Jakie tabletki na wywołanie miesiączki można przyjmować? Pamiętaj o tym, by zanim zabierzesz się za wywoływanie okresu, sprawdzić, czy przyczyną opóźnienia nie jest ciąża.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • O regularnych miesiączkach mówimy, gdy cykl kobiety trwa 25-35 dni.
  • Regularne opóźnienia o więcej niż 3 dni świadczą o nieregularności cyklu.
  • Do zaburzeń miesiączki dochodzi na skutek zmian w diecie lub zmiany klimatu, a także przez długotrwały stres.
  • Do lekarza należy udać się koniecznie wtedy, gdy spóźniającej się miesiączce towarzyszą silne bóle brzucha i pleców, upławy, zaparcia, rozdrażnienie.
  • Chcąc przyspieszyć okres pij napar z imbiru lub herbaty zawierające malwę, nagietek, dziurawiec lub krwawnik.
  • Pojawienie się miesiączki może przyspieszyć aktywność fizyczna.

Ile dni okres może się spóźnić?

Menstruacja u kobiety powinna pojawiać się cyklicznie, co 25-35 dni. Jest to bardzo indywidualna liczba dla każdej z nas. Wahania o 2-3 dni, w jedną lub drugą stronę, uważane są przez lekarzy za całkowitą normę. Jeśli takie wahania pojawiają się raz na jakiś czas, możesz uważać swój okres za regularny i książkowy. Dopiero kiedy zdarza Ci się to systematycznie, a opóźnienia są dłuższe niż 3 dni, możesz mówić, że masz nieregularną miesiączkę. Nie dotyczy to dziewcząt, które niedawno zaczęły miesiączkować – unormowanie się sytuacji może zająć organizmowi nawet 2 lata. Natomiast u kobiet między 45 a 55 rokiem życia okres może się spóźniać, ponieważ wchodzą one powoli w fazę menopauzy.

Zanim wywołasz okres…

Pierwsze, co musisz zrobić, to upewnić się, czy brak miesiączki nie jest spowodowany ciążą. Sposoby na wywołanie miesiączki, zwłaszcza te farmakologiczne, mogą być zagrożeniem dla rozwijającego się płodu. Dlatego, zanim sięgniesz po leki, kup w aptece test ciążowy. Nawet jeśli przyjmujesz antykoncepcję hormonalną lub stosujesz inne metody zabezpieczenia przed ciążą – żadne nie dają 100% skuteczności. Po test ciążowy sięgnij szczególnie wtedy, kiedy okres zazwyczaj Ci się nie spóźnia.

Sprawdź: Negatywny test ciążowy a brak okresu

Co jak nie ciąża?

Wiele czynników może wpłynąć na nieregularny okres. Przyczyną może być nieprawidłowa dieta czy długotrwały stres, a nawet zmiana klimatu. Opóźnienie miesiączki może też wynikać z nagłego przytycia lub schudnięcia, przyjmowania niektórych leków. Na okres mogą wpłynąć również infekcje – nie tylko intymne, ale np. ciężka grypa. Zaburzenia miesiączkowe mogą też wynikać z zaburzeń hormonalnych lub chorób.

Brak okresu. Kiedy możemy być niepokojący?

Nie masz miesiączki, nie jesteś w ciąży? Spokojnie, nie musi to oznaczać od razu problemów ze zdrowiem. Sytuacja może być alarmująca dopiero wtedy, kiedy pojawiają się inne objawy – silne bóle brzucha i pleców, upławy, zaparcia, rozdrażnienie. Jeśli okres się nie pojawia, a czujesz się źle, może to świadczyć o infekcjach lub innych schorzeniach, np. nadczynności lub niedoczynności tarczycy. W takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem.

Jak wywołać okres ? Sięgnij domowe sposoby

Upragnioną miesiączkę pomoże wywołać ciepła kąpiel. Dzieje się tak dlatego, że ciepła woda rozrzedza krew, poprawia krążenie i zwiększa ciśnienie krwi – dzięki temu krwawienie może pojawić się szybciej, niż zaplanowała to natura. Inną metodą rozrzedzającą krew jest alkohol, wiec do wanny możesz zabrać ze sobą kieliszek wina i trochę się zrelaksować. Oczywiście, jeśli wcześniej upewnisz się, że nie jesteś w ciąży.

Herbatka ziołowa na wywołanie okresu

Po kąpieli, przed snem, wypij herbatę z kwiatów czarnej malwy. Możesz ją dostać w każdym sklepie zielarskim. Jako środki na wywołanie miesiączki polecane są też herbaty zawierające nagietek, dziurawiec, krwawnik czy po prostu imbir. Nie sięgaj po wszystkie na raz – dopiero kiedy jedna nie zadziała, sięgnij po kolejną. W innym przypadku możesz doprowadzić do problemów z cyklem.

Relaks na wywołanie okresu

Ostatnio miałaś wiele napięć, stresów, chorowałaś? Twój organizm mógł mocno to odczuć, stąd problemy z nieregularną miesiączką. Zrelaksuj się i zadbaj o siebie – obok gorącej kąpieli i lampki czerwonego wina pozwól sobie na odpoczynek. Poproś partnera o masaż, wyjdźcie na kolację – zamartwianie się brakiem okresu nic nie pomoże. Jeśli chorowałaś i nie mogłaś odpowiednio długo zostać na zwolnieniu lekarskim, zrób sobie jeden dzień wolnego i zaopiekuj się sobą.

Aspiryna i inne tabletki na wywołanie okresu

Tabletki na wywołanie okresu bez recepty? Zwykła, domowa aspiryna. Ona również ma właściwości rozrzedzające krew, dlatego maksymalnie 2 tabletki wystarczą, aby przyśpieszyć pojawienie się miesiączki. Jeśli nie działają, oczywiście nie przyjmuj następnych – nadmiar jest bardzo szkodliwy dla zdrowia.

Sport a wywołanie okresu

Jak wywołać miesiączkę? Idź na siłownię! Intensywny wysiłek fizyczny może przyśpieszyć pojawienie się krwawienia i nie będą nam potrzebne żadne leki na wywołanie miesiączki. Bieganie, podnoszenie ciężarów, aerobik czy przysiady i brzuszki w domu mogą sprawić, że okres przyjdzie szybciej. Dotyczy to jednak przede wszystkim osób, które zazwyczaj prowadzą siedzący tryb życia. Jeśli z reguły jesteś osobą bardzo aktywną, to nie jest sposób dla Ciebie.

Bierzesz tabletki antykoncepcyjne?

Jeśli chcesz przyśpieszyć okres przed ważnym wydarzeniem i przyjmujesz doustną antykoncepcję hormonalną, wystarczy, że nie zrobisz przerwy tygodniowej lub wcześniej przestaniesz przyjmować tabletki. Jeśli masz wątpliwości, jak zrobić to prawidłowo – warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Sprawdź:

Lek na wywołanie okresu

Na wywołanie miesiączki i uregulowanie cykli lekarz zazwyczaj przypisuje kurację luteiną. To preparat, który ma w składzie progesteron, czyli najważniejszy żeński hormon. Spełnia on w organizmie kobiety szereg ważnych funkcji, m.in. reguluje cykl, umożliwia zapłodnienie i pozwala utrzymać ciążę oraz laktację. Warto zaznaczyć, że luteina to nie tylko tabletka na wywołanie okresu – zwiększa ona również szansę na zajście w ciążę.

Luteina jako lek na wywołanie okresu. Jak ją przyjmować?

Zazwyczaj luteinę należy przyjmować przez kilka dni, dopochwowo lub doustnie. W tym czasie rośnie stężenie progesteronu, a następnie po jej odstawieniu, jego ilość w organizmie gwałtownie maleje i pojawia się miesiączka. W przypadku nieregularnych miesiączek ginekolog może zalecić przyjmowanie luteiny przez kilka miesięcy – uczy to organizm prawidłowych cykli.

Zastrzyki na wywołanie okresu

W szczególnych sytuacjach lekarz może zalecić zastrzyki na wywołanie okresu z progesteronem. Nie należy ich przyjmować na własną rękę – przed przyjęciem jakichkolwiek leków na wywołanie miesiączki zawsze należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który dobierze leczenie.

Duphaston a luteina – cena, dawkowanie

Jaka jest różnica między lekiem duphaston a luteiną? Przede wszystkim jest to skład: luteina zawiera naturalny progesteron, natomiast duphaston syntetyczny, tzw. dydrogesteron. Duphaston zazwyczaj przepisywany jest w sytuacjach, w których luteina jest zbyt słaba lub z innych powodów nieskuteczna – np. w ciąży, podawana dopochwowo, luteina może zwiększyć ryzyko infekcji intymnych. W porównaniu do luteiny, duphaston jest dużo droższy i bywa gorzej tolerowany przez kobiety. Dawkowanie duphastonu każdorazowo zaleca i szczegółowo rozpisuje lekarz.

A może chcesz… opóźnić okres?

A może, zamiast przyśpieszyć okres, chciałabyś go opóźnić? Polecana jest przede wszystkim witamina C i wapno w pokaźnych ilościach… ale choć ten sposób jest polecany na forach internetowych, to jednak żadne z tych metod nie ma uzasadnienia medycznego. Hamować okres może silny stres – ale czy potrafimy (i chcemy) denerwować się na siłę? Opóźnić okres mogą też wyciągi z kasztanowca lub natki pietruszki.

Sprawdź także: Jak opóźnić okres?

Pytania o to, jak wywołać okres często pojawiają się w internecie. Związane są nie tylko z problemami z nieregularnością cyklu, ale i ważnymi planami – chcemy przyśpieszyć okres, aby w ważnym terminie lub podczas urlopu mieć spokój z krwawieniami. Domowe sposoby na wywołanie okresu mogą przyśpieszyć miesiączkę, która i tak miałaby pojawić się w ciągu najbliższych dni czy godzin. W innym wypadku, kiedy w grę wchodzą choroby lub problemy hormonalne, a okres często nam się spóźnia – zazwyczaj konieczna będzie wizyta u lekarza, który przypisze odpowiednie tabletki na wywołanie miesiączki.

Zobacz też: Krwawienia między miesiączkami

Dodaj komentarz

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo