1 miesiąc ciąży

1 miesiąc ciąży jest zazwyczaj okresem, kiedy kobieta jeszcze nie wie lub dopiero domyśla się, że rozwija się w niej nowe życie. To czas, kiedy komórka jajowa zostaje zapłodniona przez najsilniejszy męski plemnik i w ten sposób powstaje zarodek, w kolejnych miesiącach przekształcający się w płód.

Pierwsze objawy ciąży

Informacja o ciąży teoretycznie jest przekazywana przez organizm dzięki temu, że nie pojawia się miesiączka. Nie jest to jednak regułą, dlatego warto znać inne objawy ciąży, które pozwalają rozpoznać, że coś się zmieniło. Odpowiedź może przynieść też test ciążowy, który ok. 10 dni po zapłodnieniu wskaże występowanie w moczu gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu HCG. Nawet jeśli wynik okazał się pozytywny, konieczne jest udanie się do ginekologa, który potwierdzi lub zaprzeczy temu, co wskazał test.

1 miesiąc rozpoczyna jednocześnie 1 trymestr ciąży. Mama w 1 miesiącu ciąży nie czuje się najlepiej. Odczuwa specyficzne dolegliwości, które mogą zwrócić jej uwagę, że w organizmie zaszły pewne zmiany. Hormony wpływają przede wszystkim na: rozdrażnienie, senność, zmęczenie, ból piersi, zaparcia, częste oddawanie moczu, wreszcie nudności i wymioty, duszności. Jeśli chodzi o wygląd kobiety, to w zasadzie nic się nie zmienia: brzuch się jeszcze nie powiększa, ponieważ dziecko jest zbyt małe. Przyszła mama może natomiast zaobserwować szybsze przetłuszczanie się włosów, ale nie jest to norma.

Postępowanie w 1 miesiącu ciąży

Wszystkie powyższe objawy nie są niebezpieczne dla dziecka. Mimo to kobieta powinna zacząć bardziej o siebie dbać, a to oznacza, że musi dostosować dietę do swojego stanu, jeść posiłki lekkostrawne, dużo odpoczywać, a nawet spać dłużej. Pierwszy miesiąc ciąży to wyjątkowy czas dla kobiety, bo może pozwolić sobie na trochę więcej swobody w wykonywaniu codziennych obowiązków. To jednocześnie czas bardzo wymagający ze względu na konieczność dbałości o zdrowie dziecka.

Jeśli ciąża nie była planowana i do tej pory kobieta nie zrezygnowała z przyjmowania używek, teraz musi zrobić to koniecznie. Mowa o papierosach, każdej ilości alkoholu, zbyt dużej ilości kawy i coli, które będą mieć zgubny wpływ na rozwój dziecka.
Powinna też dowiedzieć się, co jeść, aby jak najpełniej i najlepiej wpływać na zdrowie malucha. Warto zadbać, aby w kuchni znalazły się produkty zbożowe, owoce, warzywa, nabiał, mięso, ryby, mleko, soki i woda niegazowana.

Wiadomo, że podczas ciąży zmienia się sylwetka. To naturalne, ale jedząc racjonalnie i nie pochłaniając zbyt dużych ilości pokarmów, można też zatroszczyć się, aby po porodzie nie martwić się zbytnio zrzucaniem zbędnych kilogramów. A zadbać trzeba już od pierwszego miesiąca, kontrolując, jak dużo się tyje i unikając nadmiernego spożywania słodyczy.

Po konsultacji z lekarzem mama powinna odstawić niektóre leki, mogące mieć negatywny wpływ na płód, a jednocześnie przyjmować kwas foliowy przez cały pierwszy trymestr.
Konieczna jest również wiedza o tym, na co uważać, aby nie wyrządzić krzywdy sobie i dziecku. Będą to głównie wysoka temperatura (np. podczas kąpieli), promieniowanie rentgenowskie, lakiery, pestycydy, a także miejsca, w których rozwijają się grypa i przeziębienie. Trzeba też wykluczyć takie czynności jak chodzenie po drabinie czy lot samolotem – zmiany ciśnienia mogą powodować nawet poronienie.

Wygląd dziecka w 1 miesiącu ciąży

Dziecko w 1 miesiącu ciąży jest na tyle małe, że nie widać go nawet podczas lekarskiego badania USG. Wówczas ma ono wielkość ziarenka maku, dlatego trudno mówić o tym, ile waży dziecko. Ponadto zarodek ma szarawy kolor i jest półprzezroczysty. To z niego rozwinie się wkrótce płód. Przebywa w worku owodniowym, dostarczającego mu niezbędnego pokarmu.

Ruchy dziecka nie mogą być jeszcze odczuwalne. Jest zdecydowanie za wcześnie, ale sama świadomość, że nosi się pod sercem nowe istnienie sprawia, że kobieta czuje się wyjątkowo.

Początek ciąży to bardzo ważny czas i dla rozwoju dziecka, i dla jego mamy. Trzeba przyzwyczaić się do myśli o życiowych zmianach, ale też zmienić przyzwyczajenia dla dobra maluszka.

Sprawdź: Który to miesiąc ciąży?

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo