10 zabawnych i edukacyjnych zajęć letnich dla dzieci

W wakacje można się wiele nauczyć: rozpalać ognisko, skakać do wody „na bombę”, jeździć na rowerze z pedałami, nurkować. To miesiące zawierania nowych przyjaźni i pogłębiania tych starszych. Co możemy zaproponować naszym dzieciakom? Jak połączyć zabawę z nauką i wybrać zajęcia letnie, które idealnie wpiszą się w ten beztroski czas?

Odkrywanie przyrody

Z pewnością wiele czasu spędzacie na świeżym powietrzu, korzystając ze słońca. Planując wyjazd wakacyjny lub nawet jednodniową wycieczkę do pobliskiego lasu i nad jezioro, odpowiednio się przygotujcie. 

Sprawdźcie, jakie rośliny i zwierzęta zamieszkują dany rejon. Być może uda Wam się je znaleźć? Możecie również na wycieczce „pobrać próbki” i obejrzeć je następnie pod mikroskopem w domu. 

Czy wiecie, że niesporczaki (niesamowite maleńkie zwierzątka o fascynujących cechach) można zobaczyć pod domowym mikroskopem? Znajdziecie je w mchu i miejscach mokrych. Pamiętajcie, by zabierać do domu tylko niewielką próbkę!

Możecie zebrać kwiaty na zielnik, kamienie do kolekcji czy inne skarby natury, a wyprawę zakończyć piknikiem lub biwakiem. Takie zajęcia letnie to prawdziwa przyjemność!

Wspólne gotowanie i pieczenie

W kuchni mnóstwo się dzieje i można się naprawdę wiele nauczyć poprzez różnorodne eksperymenty. Lato to świetny czas na robienie placków drożdżowych, które w wyższych temperaturach rosną jak… na drożdżach. 

Robienie oranżady lub przetworów na zimę (nie tylko kiszonki, ale i dżemy!) to pracochłonne zajęcie, ale satysfakcja gwarantowana. Nie tylko teraz, ale i za parę miesięcy, gdy patrząc na deszcz, będziecie mogli zjeść naleśniki z własnym dżemem malinowym.

Tworzenie własnych projektów DIY

Co powiecie na mały remoncik? Oczywiście nie zachęcamy do wspólnego przearanżowania łazienki i kładzenia kafelków z dziećmi. Jednak np. przemalowanie wspólnie ich pokoju, skręcenie nowego biurka czy zawieszenie baldachimu nad łóżkiem jest sposobnością do nauczenia dzieci przydatnych umiejętności i jeszcze można się przy tym doskonale bawić.

Warto też zachęcać dzieciaki do rozwijania swojej kreatywności poprzez tworzenie własnych projektów. Mogą to być prace plastyczne, ale też budowanie domków z kartonów (jeśli macie ogródek, to spróbujcie zbudować z nich zamek!), projektowanie ubrań lub tworzenie biżuterii. Ważne, aby dzieci miały swobodę wyrażania siebie i realizowania swoich pomysłów.

Nauka programowania

Czy wiesz, że ponad 60% dzisiejszych dzieci będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie powstały?

Chociaż naprawdę trudno przewidzieć, jaką ścieżkę kariery obierze Twoje dziecko, jedno jest pewne: z dużym prawdopodobieństwem na wielu etapach swojej nauki będzie mu potrzebna zaawansowana znajomość pracy z komputerem. 

Istnieje wiele platform i aplikacji, które umożliwiają dzieciom naukę programowania w sposób zabawny i interaktywny. Mogą tworzyć własne gry, animacje lub strony internetowe, rozwijając przy tym logiczne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów.

Zajęcia letnie mogą też obejmować „siedzenie przed komputerem”. Pod warunkiem że będzie to związane z wartościowym spędzaniem czasu.

Nauka języka obcego

zajęcia letnie z języka angielskiego dla dzieci
Zajęcia letnie z języka angielskiego online można odbywać gdziekolwiek!

Latem warto zadbać o regularny kontakt z językiem obcym.

Czy wiesz, czym jest summer slide? Przeczytaj!

Konwersacje i ćwiczenia językowe umacniają już zdobyte umiejętności, a w wakacje mamy mnóstwo możliwości do poszerzania słownictwa. 

Różnorodne kursy językowe czy językowe zajęcia letnie dostępne online, to rewelacyjna propozycja na wakacje. Elastyczne godziny nauki i fakt, że do spotkania z nauczycielem potrzebny jest jedynie tablet czy laptop, sprawiają, że kurs można zabrać ze sobą nawet na bardzo daleki wyjazd.

Dobrym sposobem na utrwalanie wiadomości jest oglądanie filmów i seriali w języku obcym. Nauka języka obcego umożliwia głębsze poznawanie innych kultur, co z pewnością przyda się na letnich wojażach. 

Nauka przez zabawę: gamifikacja na platformie Novakid

Naszą ulubioną platformą dla dzieci do nauki języka angielskiego jest Novakid. To nie tylko native speakarzy z całego świata i możliwość dołączania do międzynarodowych grup uczniów. 

Dlaczego warto się uczyć angielskiego z Novakid?
Nauka angielskiego może być zabawna!

Novakid

Dla dzieci od 4 do 12 lat. Nauka z native speakerami, gry i quizy dostosowane do wieku i poziomu dziecka. Lekcja próbna za darmo!

Novakid oferuje innowacyjne podejście do nauki języka angielskiego poprzez gamifikację. Dzieci mogą uczyć się poprzez interaktywne gry, quizy i wyzwania, zdobywając punkty i nagrody. To sprawia, że nauka staje się przyjemnością, a dzieci są zmotywowane do dalszego rozwoju. Bo kto nie lubi wygrywać?

Czytanie książek

Twoje dziecko jest molem książkowym, czy raczej od książek ucieka? W tym pierwszym przypadku nie musisz do niczego zachęcać, ale zawsze możesz podsunąć ciekawą lekturę. 

Jeśli nie masz pomysłu, co będzie odpowiednią książką, zawsze warto zapytać bibliotekarki (macie już swoją kartę biblioteczną?), albo udać się do księgarni prowadzonej z pasją.

zajęcia letnie dla dzieci - czytanie

Te dzieci, które do książek podchodzą nieufnie, być może jednak dadzą im szansę, jeśli będą miały możliwość poczytać coś naprawdę wciągającego. Jest wiele powieści detektywistycznych (nawet dla pięciolatków!), książek popularnonaukowych czy przedstawiających historię znanych wynalazków. 

Czytanie świetnie  rozwija wyobraźnię i słownictwo, to też przyjemny sposób na przyswajanie wiedzy ogólnej. Zachęcamy do wspólnego czytania i omawiania poznanych historii. Będziecie zadziwieni, jak Wasze pociechy potrafią interpretować nawet bardzo złożone opowieści. 

Nauka gry na instrumencie

Gra na instrumencie to nie tylko rozwijanie zdolności muzycznych, ale też koordynacji ruchowej i koncentracji. 

Najlepiej, aby dziecko samodzielnie wybrało instrument, który najbardziej mu się podoba. Dobrze jest łączyć lekcje z nauczycielem z samodzielnym rozwijaniem swoich umiejętności, np. z pomocą YouTube. Pamiętajcie, aby nigdy nie naciskać i nie krytykować, jeśli dziecko jednak zdecyduje się porzucić naukę. 

Podjęcie próby to już wielki wysiłek i doświadczenie, która pozwala odkryć nowy talent lub sprawdzić, że nie jest jednak to, co Tygryski lubią najbardziej. Dzieciństwo to czas sprawdzania się w różnych rolach i zdobywania wiedzy na temat tego, co nam pasuje lub nie.   

Uprawianie sportu

Dzieci, w których domach często uprawia się sport (na dowolnym poziomie — absolutnie nie musicie być mistrzami!), o wiele chętniej podejmują aktywność fizyczną nie tylko w dzieciństwie, ale i w dorosłości.

Zajęcia letnie dla dzieci - sport

Gra w koszykówkę, siatkówkę czy piłkę nożną, jazda na rolkach i na rowerze, a także spokojniejsza joga czy spacery poprawiają kondycję, zdrowie i ogólne samopoczucie wszystkich, nie tylko dzieci. 

W Polsce aż 30 procent ośmiolatków ma nadwagę lub choruje na otyłość. Te statystyki z roku na rok rosną. Jako rodzice mamy wpływ nie tylko na to, co kładziemy na talerzu dziecka czy jaką szkołę dla niego wybieramy, ale też czego uczymy go na temat aktywności fizycznej. 

Poza tym sport to przede wszystkim dobra zabawa. Jest doskonałą okazją do nawiązywania nowych znajomości i rozwijania umiejętności społecznych.

Organizowanie przedstawień teatralnych

Stworzenie własnego przedstawienia to świetna zabawa, która pozwala dzieciom rozwijać swoją kreatywność, wyobraźnię i różnorodne umiejętności. 

Wspólnie możecie napisać własny scenariusz, zaprojektować kostiumy i dekoracje, a następnie odegrać swoje role przed publicznością. To buduje pewność siebie i jest doskonałym przełamywanie nieśmiałości. A ile jednocześnie przy tym śmiechu!

Lato to czas pełen możliwości — dla dzieci i dla rodziców. Wykorzystajcie ten czas, aby zapewnić pociechom niezapomniane chwile. Nie przesadzajcie jednak z naciskiem na nieosiągalne cele czy nauką „na poważnie”. Najważniejsza jest dobra zabawa i radość, które znacznie sprzyjają zdobywaniu nowych kompetencji.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo