10 zasad zdrowego opalania latem

Tak lubiane przez wszystkich opalanie wiąże się ze zwiększoną ekspozycją na słońce, którego działanie na zdrowie jest pozytywne, ale w zbyt dużym nasileniu może doprowadzić do negatywnych następstw. Do skóry docierają promienie UVA i UVB. Pierwsze z nich mogą dosięgnąć nawet głębokich warstw tkanki i trwale ją uszkodzić, w skrajnych przypadkach doprowadzając nawet do rozwoju nowotworu. Zapoznaj się z 10 zasadami zdrowego opalania.

1. Stosuj kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym

Poprzez nadmierną ekspozycję cery na promienie słoneczne można również przyspieszyć jej starzenie. Promienie UVB powodują zaś zmianę odcienia skóry oraz są bodźcem do produkcji witaminy D. Nie warto więc zupełnie rezygnować z wychodzenia na słońce, ale trzeba robić to w sposób przemyślany.

Jeśli planujesz się opalać, zadbaj o to, aby wyposażyć się w zestaw odpowiednich kosmetyków z filtrem SPF. Emulsja czy olejek do opalania powinny zostać dobrane do rodzaju karnacji, ale najbezpieczniej jest stosować takie, w przypadku których wartość filtra przekracza 30.

2. Pamiętaj o częstym nakładaniu kosmetyków

Kąpiel w morzu zmywa warstwę ochronną kosmetyków, dlatego trzeba pamiętać regularnym nakładaniu kolejnych, najlepiej w niedużych odcinkach czasu — na przykład co 2 godziny.

3. Chroń miejsca podatne na poparzenia

Na niektóre okolice należy zwrócić szczególną uwagę podczas opalania. Są to wszelkie znamiona — najlepiej posmarować je grubszą warstwą kremu. Również nos, kark i ramiona to wrażliwe miejsca.

4. W każdym sezonie zaopatruj się w nowe kosmetyki

Aby mieć gwarancję, że kosmetyki są tak skuteczne, jak napisano na opakowaniu, sprawdzaj ich terminy ważności. W każdym sezonie kupuj nowy zestaw.

5. Stosuj pielęgnację skóry po opalaniu

Po opalaniu warto wziąć prysznic i posmarować się dodatkowo balsamem do ciała, który ma właściwości nawilżające. Umożliwi to szybszą regenerację skóry i utrzymanie jej optymalnej kondycji w okresie ekspozycji na słońce.

6. Dbaj o umiar

Nie wystarczy raz pójść na plażę i spędzić na niej kilka godzin, aby ładnie się opalić. Ważniejsze jest, aby wychodzić na słońce regularnie, ale nie spędzać na nim zbyt wiele czasu. To pozwoli na uzyskanie ładniejszego koloru opalenizny i uniknięcie podrażnień skóry. 

7. Opalaj się, kiedy słońce jest nisko

W ciągu dnia słońce operuje z różną intensywnością. Pomiędzy godziną 11.00 a 15.00 jego aktywność jest największa. W szczególnie gorące dni lepiej pozostać w tym czasie w cieniu.

8. Weź ze sobą plażowy kapelusz

Plażowy kapelusz to jeden z charakterystycznych elementów nadmorskich stylizacji. Wygląda doskonale, a do tego chroni głowę przed przegrzaniem.

9. Nawadniaj się

Nawodniony organizm to podstawa dobrego samopoczucia. Zawsze trzeba dbać o to, aby uzupełniać płyny, ale latem jest to szczególnie istotne. Dobrze nawodniona skóra jest mniej podatna na podrażnienia.

10. Nie zapominaj o diecie

Podczas okresów intensywnej ekspozycji na słońce warto zadbać o wprowadzenie do diety większej ilości antyoksydantów, które są obecne w warzywach, owocach i zielonej herbacie.

Kosmetyki do opalania znajdziesz na  https://ziaja.com/

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo