900 a nie 1000 zł na wakacje od rządu. To pracodawca zdecyduje, czy otrzymasz bon na wakacje

Bon na wakacje o wartości 1000 zł to nowy pomysł polskiego rządu, który ma zachęcić Polaków do podróży po kraju i wesprzeć polski sektor turystyczny w czasach kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa. Ze wstępnych zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju wynika, że 1000 zł na wakacje może otrzymać nawet 7 mln osób. Jakie będą zasady tego programu? Kto z niego skorzysta? Od kiedy będzie dostępne 1000 zł na wakacje?

Bon na wakacje. Jak będzie można wykorzystać 1000 zł od rządu?

1000 zł na wakacje to program, który wciąż jest w fazie projektowania. Nie wiemy jeszcze, jaki będzie jego ostateczny kształt, jednak wicepremierka i ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz podała kilka informacji na temat planowanych rozwiązań. Bon 1000 zł na wakacje ma mieć formę karty pre-paid, którą będzie można wykorzystać na kilka sposobów, np.:

  • płacąc za nocleg w hotelach, hostelach i pensjonatach,
  • opłacając bilety wstępu do muzeów, galerii i innych obiektów turystycznych,
  • wykupując wycieczkę krajową,
  • pokrywając koszty wynajęcia przewodnika.

Co istotne, bon na wakacje od rządu będzie można wykorzystać tylko na terenie Polski. Będzie on ważny przez dwa lata od jego otrzymania. Władze chcą, aby z takich bonów można było skorzystać jeszcze w te wakacje.

Kto i kiedy otrzyma 1000 zł na wakacje?

Wiadomo już, że nie wszyscy Polacy będą mogli otrzymać bon “1000 na wakacje” od rządu. Szacuje się, że z nowego programu socjalnego skorzysta ok. 7 milionów osób. Z pierwszych zapowiedzi resortu rozwoju wynika, że 1000 zł na wakacje będą mogły otrzymać osoby, które:

  • są zatrudnione na podstawie umowy o pracę,
  • i zarabiają mniej, niż wynosi średnie wynagrodzenie w kraju (ok. 5200 zł brutto).

Dlaczego z bonów na wakacje skorzystają tylko osoby na etacie? Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy wyjaśnił to w rozmowie z portalem money.pl.

Ten projekt to już duże koszty dla budżetu państwa. Szacujemy, że w tym roku przeznaczymy na niego 7 mld zł. Bardzo chcielibyśmy objąć nim więcej grup społecznych, ale zdajmy sobie sprawę, że to pociągnęłoby za sobą potężne wydatki, które uniemożliwiłyby jego realizację. […] Według naszych wyliczeń, przy tych założeniach, z bonu skorzystać będzie mogło i tak ponad 60 proc. pracowników
mówił Gut-Mostowy

1000 na wakacje. Rząd podzieli się kosztami z pracodawcami

Z zapowiedzi rządu wynika, że program nazywany potocznie programem “1000 na wakacje” będzie finansowany przez rząd oraz pracodawców. Na każdy bon turystyczny państwo ma przeznaczyć 900 zł, a 100 zł ma “dołożyć” pracodawca. Co się stanie, jeśli pracodawca odmówi dopłacenia 100 zł na taki bon? Wówczas pracownik nie będzie mógł skorzystać z rządowego programu. Nie będzie możliwości otrzymania 900 zł z budżetu państwa bez dopłaty ze strony pracodawcy.

Ten bon to jest pewien pakiet, czyli to jest 1000 zł. To jest bardzo preferencyjna sytuacja dla pracownika, który dostaje “za darmo” 900 zł, tak że opłaca mu się tak rozmawiać z pracodawcą, aby jednak dołożył te 100 zł albo się dogadają po połowie i ktoś zrobi kilka godzin więcej w pracy. Na tę chwilę nie możemy żadnych tego typu sytuacji projektować. To musi być element rozmowy i pewnej umowy pomiędzy pracownikiem i pracodawcą
powiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy w wywiadzie dla radia TOK FM.

Wniosek o 1000 zł na wakacje – od kiedy dostępny?

Wiele osób już szuka informacji o wniosku, który trzeba będzie wypełnić, aby otrzymać 1000 zł na wakacje. Wzoru takiego dokumentu jeszcze nie ma, ponieważ nie ma też ustawy, na mocy której uruchomiony zostałby nowy program rządu. Na więcej szczegółów, jak i wzory wniosków musimy jeszcze poczekać. Kiedy tylko rząd podejmie konkretne decyzje dotyczące bonów na wakacje, będziemy wyjaśniać, co zrobić, aby je otrzymać. Jak w takim razie rząd planuje rozpoczęcie korzystania z programu jeszcze w te wakacje? Tego nie wiadomo

Zobacz: 300 plus zamiast 1000 zł na wakacje? Czy rząd wycofa się z bonu 1000 zł?

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo