12 rocznica ślubu – Nazwa, Prezenty i Życzenia na dwunastą rocznicę ślubu

To niesamowite, ale już w najbliższym czasie minie dwanaście lat, odkąd stanęliście na ślubnym kobiercu. To już naprawdę wiele! Tylko pomyślcie – 12 rocznica ślubu – to już 4383 dni razem. Jeśli ktoś woli, to całe 105 192 godziny. Wprost niesamowita ilość czasu. Przy okazji niezwykłą tę rocznicę czyni sama liczba dwanaście, jedna z najczęściej wyróżnianych i najbardziej symbolicznych z liczb naturalnych. Do tej rocznicy naprawdę warto się przygotować, żeby później długo nie żałować zaniedbania – taka chwila zdarza się nam tylko raz w życiu.

12 rocznica ślubu — znaczenie

Liczba dwanaście wyróżniana jako symboliczna była nie tylko na Zachodzie, w naszym kręgu cywilizacyjnym. Nieprzypadkowo jednocześnie, niezależnie od siebie także u Chińczyków znajdziemy dwanaście znaków zodiaku, w greckiej mitologii dwanaście prac Heraklesa, a w panteonie starożytnej Hellady dwunastu bogów olimpijskich. W dominującej wersji szyizmu (wyznawanej w Iranie, czyli największym kraju tego odłamu islamu) dwunastu imamów, czyli prawowitych następców Mahometa – ostatni, dwunasty, ukrywa się i powróci w Dniu Sądu. Nawet nordycki Bóg Odyn ma dwunastu synów. Oczywiście w chrześcijaństwie znajdziemy dwunastu apostołów. Wcześniej w Biblii również po dwunastu synów mają Abraham i Jakub, dwanaście jest też plemion Izraela. Gdy Judasz zdradza Jezusa, wybrany jest dodatkowy uczeń – trzeba bowiem dopełnić ich liczbę do dwunastki, symbolizującej Boże doskonałość i harmonię.

W wielu krajach używano systemu dwunastkowego. Do dziś mówimy o tuzinie, a w Wielkiej Brytanii dopiero w latach 70. XX wieku zrezygnowano z dzielenia szylinga na dwanaście pensów (funt zawierał zaś dwadzieścia szylingów). Liczbę dwanaście spotykamy też w życiu codziennym – mamy 12 miesięcy, ta sama liczba jest też podstawą podziału doby (2 razy po 12 godzin) i godziny (5 razy po 12 minut).

Skąd taka popularność liczby dwanaście? Zapewne częściowo przynajmniej wzięła się z faktu jej podzielności naraz przez dwa, trzy i cztery. Dzięki temu wyjątkowo wygodnie operować na niej jej wielokrotnościach – łatwo obliczyć równie dobrze połowę, jedną trzecią co ćwiartkę z dowolnej z nich, np. z godziny czy doby. Skoro więc Wasze małżeństwo dobija już dwunastu lat, okazja jest naprawdę przednia. Ten długi czas przebyty razem jako mąż i żona również można odczytać jako majestatyczny symbol wprowadzenia w Wasze życia ładu i harmonii. A przynajmniej jako motywację, by do tego dążyć!

Dwunasta rocznica ślubu — jak się nazywa

Warto też wspomnieć, że w Biblii znajdziemy symboliczną liczbę 144 tysięcy (12 x 12 x 1000) zbawionych. Potęga kwadratowa dwunastki, w języku polskim zwana “gros”, oznacza symbolicznie tyle, co bardzo wielu. Macie więc już za sobą czas uznawany wielokrotnie i w bardzo wielu różnych kulturach za długi i znaczący.

12 rocznica ślubu jak każda inna rocznica ma swoją nazwę. Ta rocznica jest wyjątkowa przez fakt, że tradycyjnie wiąże się z nią aż trzy różne materiały. Nazywamy tę rocznicę płócienną, jedwabną lub lnianą. Każda z nich brzmi dostojnie, choć być może najciekawiej jedwabna – w końcu to materiał kojarzący się nam ze szlachectwem, delikatnością, ale jednocześnie wytrwałą pracą, niezbędną, aby powstał. Tak często jest i powinno być z miłością. Wspólnie w wyniku ciężkiego, systematycznego, cierpliwego wysiłku tworzymy coś naprawdę pięknego i dostojnego, a zarazem stale wrażliwego.

Prezent na 12 rocznicę ślubu

Co podarować ukochanej lub ukochanemu w takiej chwili? Szczęśliwie wybór jest naprawdę szeroki. Na pewno zawsze sprawdzi się biżuteria, drogi alkohol czy zegarek. Popularnością cieszą się pamiątkowe obrazy czy oprawione zdjęcia z wygrawerowanymi imionami jej i jego. Jeśli lubicie wspólnie podróżować, ciekawym pomysłem będzie pamiątkowa mapa świata, na której zaznaczyć można łatwo wszystkie punkty, które razem odwiedziliście. Tym bardziej, że można by ją stale uzupełniać wraz z kolejnymi wyprawami – to przy okazji znakomita motywacja do dalszego spędzania razem czasu w aktywny i niebanalny sposób.

Płócienna, jedwabna lub lniana rocznica ślubu — jakie to gody

Dowiedzieliśmy się, że dwunastej rocznicy ślubu przypisujemy aż trzy różne materiały. Będą to więc gody płócienne, jedwabne lub lniane. Tę naprawdę wyjątkową okazję łączy się tradycyjnie z kolorem ostrygowej bieli – to ciekawy symbol, jednocześnie można go odczytać jako uzyskane wspólnie świecące piękno oraz jako czystą biel, na której wciąż można tak wiele zapisać – co tylko sobie wspólnie wymarzymy! Dlaczego zresztą nie jedno i drugie? Kamieniem przypisywanym dwunastej rocznicy małżeństwa jest zaś jadeit.

Życzenia na 12 rocznicę ślubu

Przy tej pięknej chwili warto na chwilę oderwać się od codziennych szarości i mizerii i wymyślić życzenia, które poruszą serce najbliższej nam osoby. Dwunastą rocznicę ślubu ma się tylko raz w życiu. Życzmy sobie, byśmy nigdy nie zatracili umiejętności bycia blisko siebie i byśmy nigdy nie zobojętnieli – na siebie nawzajem, na piękno, na dobro, na nasze wspólne marzenia. A przede wszystkim życzmy sobie kolejnych dwunastek – oby przynosiły nam tyle znaczenia i intrygującej symboliki, ile znajdowały w niej rozmaite ludy i kultury na przestrzeni wieków.

Zobacz również: Życzenia dla męża na rocznicę ślubu

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo