12 rocznica ślubu – Nazwa, Prezenty i Życzenia na dwunastą rocznicę ślubu

To niesamowite, ale już w najbliższym czasie minie dwanaście lat, odkąd stanęliście na ślubnym kobiercu. To już naprawdę wiele! Tylko pomyślcie – 12 rocznica ślubu – to już 4383 dni razem. Jeśli ktoś woli, to całe 105 192 godziny. Wprost niesamowita ilość czasu. Przy okazji niezwykłą tę rocznicę czyni sama liczba dwanaście, jedna z najczęściej wyróżnianych i najbardziej symbolicznych z liczb naturalnych. Do tej rocznicy naprawdę warto się przygotować, żeby później długo nie żałować zaniedbania – taka chwila zdarza się nam tylko raz w życiu.

12 rocznica ślubu — znaczenie

Liczba dwanaście wyróżniana jako symboliczna była nie tylko na Zachodzie, w naszym kręgu cywilizacyjnym. Nieprzypadkowo jednocześnie, niezależnie od siebie także u Chińczyków znajdziemy dwanaście znaków zodiaku, w greckiej mitologii dwanaście prac Heraklesa, a w panteonie starożytnej Hellady dwunastu bogów olimpijskich. W dominującej wersji szyizmu (wyznawanej w Iranie, czyli największym kraju tego odłamu islamu) dwunastu imamów, czyli prawowitych następców Mahometa – ostatni, dwunasty, ukrywa się i powróci w Dniu Sądu. Nawet nordycki Bóg Odyn ma dwunastu synów. Oczywiście w chrześcijaństwie znajdziemy dwunastu apostołów. Wcześniej w Biblii również po dwunastu synów mają Abraham i Jakub, dwanaście jest też plemion Izraela. Gdy Judasz zdradza Jezusa, wybrany jest dodatkowy uczeń – trzeba bowiem dopełnić ich liczbę do dwunastki, symbolizującej Boże doskonałość i harmonię.

W wielu krajach używano systemu dwunastkowego. Do dziś mówimy o tuzinie, a w Wielkiej Brytanii dopiero w latach 70. XX wieku zrezygnowano z dzielenia szylinga na dwanaście pensów (funt zawierał zaś dwadzieścia szylingów). Liczbę dwanaście spotykamy też w życiu codziennym – mamy 12 miesięcy, ta sama liczba jest też podstawą podziału doby (2 razy po 12 godzin) i godziny (5 razy po 12 minut).

Skąd taka popularność liczby dwanaście? Zapewne częściowo przynajmniej wzięła się z faktu jej podzielności naraz przez dwa, trzy i cztery. Dzięki temu wyjątkowo wygodnie operować na niej jej wielokrotnościach – łatwo obliczyć równie dobrze połowę, jedną trzecią co ćwiartkę z dowolnej z nich, np. z godziny czy doby. Skoro więc Wasze małżeństwo dobija już dwunastu lat, okazja jest naprawdę przednia. Ten długi czas przebyty razem jako mąż i żona również można odczytać jako majestatyczny symbol wprowadzenia w Wasze życia ładu i harmonii. A przynajmniej jako motywację, by do tego dążyć!

Dwunasta rocznica ślubu — jak się nazywa

Warto też wspomnieć, że w Biblii znajdziemy symboliczną liczbę 144 tysięcy (12 x 12 x 1000) zbawionych. Potęga kwadratowa dwunastki, w języku polskim zwana “gros”, oznacza symbolicznie tyle, co bardzo wielu. Macie więc już za sobą czas uznawany wielokrotnie i w bardzo wielu różnych kulturach za długi i znaczący.

12 rocznica ślubu jak każda inna rocznica ma swoją nazwę. Ta rocznica jest wyjątkowa przez fakt, że tradycyjnie wiąże się z nią aż trzy różne materiały. Nazywamy tę rocznicę płócienną, jedwabną lub lnianą. Każda z nich brzmi dostojnie, choć być może najciekawiej jedwabna – w końcu to materiał kojarzący się nam ze szlachectwem, delikatnością, ale jednocześnie wytrwałą pracą, niezbędną, aby powstał. Tak często jest i powinno być z miłością. Wspólnie w wyniku ciężkiego, systematycznego, cierpliwego wysiłku tworzymy coś naprawdę pięknego i dostojnego, a zarazem stale wrażliwego.

Prezent na 12 rocznicę ślubu

Co podarować ukochanej lub ukochanemu w takiej chwili? Szczęśliwie wybór jest naprawdę szeroki. Na pewno zawsze sprawdzi się biżuteria, drogi alkohol czy zegarek. Popularnością cieszą się pamiątkowe obrazy czy oprawione zdjęcia z wygrawerowanymi imionami jej i jego. Jeśli lubicie wspólnie podróżować, ciekawym pomysłem będzie pamiątkowa mapa świata, na której zaznaczyć można łatwo wszystkie punkty, które razem odwiedziliście. Tym bardziej, że można by ją stale uzupełniać wraz z kolejnymi wyprawami – to przy okazji znakomita motywacja do dalszego spędzania razem czasu w aktywny i niebanalny sposób.

Płócienna, jedwabna lub lniana rocznica ślubu — jakie to gody

Dowiedzieliśmy się, że dwunastej rocznicy ślubu przypisujemy aż trzy różne materiały. Będą to więc gody płócienne, jedwabne lub lniane. Tę naprawdę wyjątkową okazję łączy się tradycyjnie z kolorem ostrygowej bieli – to ciekawy symbol, jednocześnie można go odczytać jako uzyskane wspólnie świecące piękno oraz jako czystą biel, na której wciąż można tak wiele zapisać – co tylko sobie wspólnie wymarzymy! Dlaczego zresztą nie jedno i drugie? Kamieniem przypisywanym dwunastej rocznicy małżeństwa jest zaś jadeit.

Życzenia na 12 rocznicę ślubu

Przy tej pięknej chwili warto na chwilę oderwać się od codziennych szarości i mizerii i wymyślić życzenia, które poruszą serce najbliższej nam osoby. Dwunastą rocznicę ślubu ma się tylko raz w życiu. Życzmy sobie, byśmy nigdy nie zatracili umiejętności bycia blisko siebie i byśmy nigdy nie zobojętnieli – na siebie nawzajem, na piękno, na dobro, na nasze wspólne marzenia. A przede wszystkim życzmy sobie kolejnych dwunastek – oby przynosiły nam tyle znaczenia i intrygującej symboliki, ile znajdowały w niej rozmaite ludy i kultury na przestrzeni wieków.

Zobacz również: Życzenia dla męża na rocznicę ślubu

Dodaj komentarz

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Mama

Kiedy jest konieczne łyżeczkowanie macicy?

Łyżeczkowanie macicy to zabieg ginekologiczny, który stosuje się w leczeniu niektórych dolegliwości, ale też profilaktycznie. Poznaj dokładne wskazania do zabiegu oraz jego przebieg. Wskazania do łyżeczkowania macicy Łyżeczkowanie jamy macicy,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo