12 tygodniowe niemowlę – Jak wygląda 12 tydzień życia dziecka?

Jak wygląda 12 tydzień życia dziecka? Co potrafi 12 tygodniowe niemowlę? Jak wygląda skok rozwojowy w 12 tygodniu życia niemowlaka? Ile waży 12 tygodniowe dziecko? Ile śpi 12 tygodniowe dziecko? Jak się bawić z 12 tygodniowym niemowlakiem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

12 tydzień życia dziecka – rozwój

Trzeci miesiąc życia to okres bardzo intensywnego rozwoju dziecka – zarówno intelektualnego, jak i fizycznego. Niemowlę potrafi wyrażać już naprawdę zróżnicowane emocje, a także instynktownie odczytywać je z twojej mimiki twarzy. Zaczyna również dostrzegać różnice w intonacji głosu bliskich mu osób. Potrafi odwracać główkę w stronę interesującego dźwięku, reaguje ekscytacją i uśmiechem na widok rodziców, a także ma świadomość niektórych powtarzających się schematów.

Dwunastotygodniowy maluch położony na brzuchu potrafi już leżeć na przedramionach w sposób symetryczny, nie przechylając się na boki. U zdrowego dziecka można również zaobserwować wydłużenie się szyi, będące efektem naturalnego obniżenia się barków. W trzecim miesiącu życia niemowlę bardzo często wkłada jedną lub dwie rączki do buzi i zaczyna je intensywnie ssać.

Co potrafi już dwunastotygodniowe dziecko?

  • próbuje przewracać się z plecków na boki
  • leżąc na podłodze próbuje przesuwać się do przodu, wyciągając w tym celu ramiona i odpychając się nóżkami
  • potrafi utrzymać głowę w górze przez kilkanaście sekund, podczas gdy leży na brzuchu
  • zaczyna lepiej kontrolować swój zmysł wzroku – świadomie zamyka i otwiera oczy, a nie przypadkowo, co było naturalne do tej pory
  • ma znacznie lepiej rozwinięty aparat mowy niż jeszcze dwa tygodnie temu – potrafi pomrukiwać, posapywać, wzdychać, piszczeć, a także wypowiadać coraz więcej samogłosek
  • mlaska w oczekiwaniu na posiłek – w ten sposób sygnalizuje również, że odczuwa głód
  • odpowiada uśmiechem na uśmiech
  • reaguje ekscytacją na widok znajomych osób
  • zaczyna rozróżniać głosy rodziców i innych domowników, a nawet świadomie patrzeć na twarz osoby, która do niego mówi
  • rozpoznaje niektóre kolory, a jego ulubionymi są żywe barwy, takie jak czerwień, zieleń oraz żółć

Dwunastotygodniowe dziecko lubi spędzać czas same ze sobą. Potrzebuje również chwili wyciszenia i samotności. Niemowlę bardzo dużo czasu spędza w objęciach swoich rodziców, a zwłaszcza w ramionach mamy podczas karmienia. Czuje ich bliskość i doskonale zna ich zapach. Jednak warto od czasu do czasu dać niemowlakowi chwilę samotności, ponieważ sprzyja to jego zdrowemu i harmonijnemu rozwojowi psychomotorycznemu.

12 tydzień życia dziecka – jakie objawy mogą być niepokojące u niemowlaka?

  • zbyt krótka szyja, a przy tym wysoko uniesione barki
  • bardzo mocne odginanie i usztywnianie głowy
  • całkowity brak podnoszenia główki podczas leżenia na brzuchu
  • odginanie potylicy w tył
  • długotrwałe układanie głowy w pozycji asymetrycznej i jednostronnej

12 tygodniowe niemowlę – jak się z nim bawić?

12 tygodniowe dziecko wciąż przepada za spędzaniem czasu ze swoją mamą i lubi mieć z nią bliski kontakt fizyczny.

Jakie zabawy mogą wesprzeć jego rozwój na tym etapie?

  • regularny masaż – masaż ciała przynosi niemowlakowi ulgę i ukojenie, relaksuje go i buduje między wami głęboką więź. Pamiętaj o tym, aby podczas masowania nie pomijać dłoni i palców.
  • rozpoznawanie dźwięków – do tej zabawy potrzebny będzie również tata. Usiądźcie razem z dzieckiem i mówcie na przemian, zakrywając przy tym usta. Obserwujecie jednocześnie czy maluch patrzy w stronę osoby, która właśnie mówi. Na tym etapie jego rozwoju to znakomita zabawa!
  • sięganie po przedmioty – połóż dziecko na macie edukacyjnej lub dywanie, a w zasięgu jego wzroku zostaw ulubioną zabawkę. Jej odległość od dziecka nie powinna przekraczać jednego metra. Taka zabawa to doskonałe wsparcie podczas nauki pełzania.

Jakie zabawki najbardziej spodobają się dwunastotygodniowemu niemowlakowi? Przede wszystkim kolorowe! Doskonale sprawdzą się pluszowe, miękkie zabawki, gumowe gryzaki, materiałowe grzechotki, różnobarwne karuzele z pozytywką, nietłukące się lusterka, a także piszczące zabawki.

12 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

W dwunastym tygodniu życia dziecka dobiega końca jego trzeci skok rozwojowy. Jakie zmiany przyniósł?

  • niemowlę aktywnie reaguje na zmiany, które zachodzą w jego otoczeniu, takie jak na przykład zmiana oświetlenia
  • potrafi uchwycić różnice w tonacji twojego głosu
  • odwraca głowę, poszukując źródeł dźwięków, które do niego docierają
  • ruchy dwunastotygodniowego niemowlaka są już dobrze skoordynowane i pozbawione gwałtowności
  • niemowlę informuje za pomocą odpowiednich sygnałów o tym, że na przykład potrzebuje towarzystwa, jest głodne lub chce się pobawić
  • reaguje świadomym uśmiechem na twój uśmiech
  • potrafi odpychać się nogami w pozycji leżącej
  • posiada umiejętność nieprzypadkowego chwytania interesujących przedmiotów, używając w tym celu obu rączek jednocześnie
  • wie jak komunikować znudzenie
  • posiada umiejętność przekręcania gałkami ocznymi, a dzięki temu może śledzić wzrokiem poruszających się ludzi

12 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Dwunasty tydzień stanowi drugą połowę trzeciego miesiąca życia dziecka.

12 tydzień życia dziecka – waga i wzrost

Przeciętne wymiary dwunastotygodniowego chłopca:
– waga: 5,9 kg
– wzrost: 60,5 cm

Przeciętne wymiary dwunastotygodniowej dziewczynki:
– waga: 5,6 kg
– wzrost: 60 cm

12 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

12 tydzień życia dziecka to etap, w którym pory karmienia są już nieco bardziej ustabilizowane. Trzymiesięczne niemowlę je zwykle raz na trzy lub cztery godziny, czyli około sześć razy w ciągu doby, przy czym każda porcja liczy około 130 ml mleka. Podstawę jego żywienia wciąż stanowi mleko – na urozmaicenie diety innymi potrawami jest jeszcze stanowczo za wcześnie.

Karmienie piersią

Pamiętaj, że karmiąc piersią powinnaś przestrzegać kilku zasad zdrowego żywienia, ponieważ twoje złe nawyki mogą rezonować na stan zdrowia dziecka. Twoja dieta powinna być bogata w takie komponenty jak:

  • owoce i warzywa – są istną skarbnicą witamin oraz składników odżywczych
  • produkty mleczne, będące bogatym źródłem białka i wapnia
  • produkty zbożowe, a zwłaszcza pełnoziarniste
  • zdrowe tłuszcze, a szczególnie wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zawarte na przykład w pestkach, orzechach, a także olejach roślinnych
  • ryby – nieocenione źródło kwasów tłuszczowych omega – 3, a także pełnowartościowego białka

Staraj się komponować swoją codzienną dietę zgodnie z zaleceniami zawartymi w piramidzie żywienia, u podstawy której znajduje się woda, następnie owoce i warzywa, a w dalszej kolejności węglowodany, nabiał, mięso i ryby, a w najmniejszej zalecanej ilości tłuszcze.

Karmienie butelką

Aż do końca trzeciego miesiąca życia dziecka do karmienia używaj butelki, która jest wyposażona w smoczek o wolnym przepływie, charakteryzujący się niewielką dziurką. Jeśli zauważysz, że podczas karmienia dziecko się krztusi, to prawdopodobnie dziurka jest zbyt szeroka, a tym samym niemowlę otrzymuje zbyt dużo mleka na raz, przez co do brzucha niemowlaka wraz z pokarmem dostaje się zbyt duża ilość powietrza. Smoczek z niewielkim otworem zmusza malucha do włożenia większego wysiłku w ssanie, a to sprawia, że lepiej koordynuje on proces oddychania i połykania. Stosując nieodpowiedni smoczek podczas karmienia butelką możesz narazić dziecko na bolesne kolki, dlatego warto przestrzegać opisanych wcześniej zasad karmienia. Istotna jest również pozycja, w której trzymasz dziecko podczas karmienia. Główka powinna znajdować się wyżej niż pupa – absolutnie nie wolno karmić dziecka w pozycji leżącej, ponieważ jest to niebezpieczne i może prowadzić nawet do zadławienia.

Co zrobić, jeśli dziecku po karmieniu doskwiera bolesna kolka?

  • otul niemowlę w kocyk i kołysz je w ramionach
  • możesz włożyć je również do chusty i chodzić z nim po pokoju, wykonując delikatne, kołyszące ruchy
  • wymasuj mu brzuszek otwartą dłonią, stosując koliste ruchy, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara
  • przyłóż dziecku do brzuszka ciepły, ale nie gorący termofor lub pieluszkę uprzednio namoczoną w ciepłej wodzie
  • przygotuj mu ciepłą, relaksującą i kojącą kąpiel

12 tydzień życia dziecka – jak widzi niemowlę?

Zmysł wzroku dziecka rozwija się aż do szóstego roku życia. Dwunastotygodniowe niemowlę widzi już dużo lepiej niż w momencie, w którym się urodziło, jednak wzrok wciąż pozostaje jego najsłabiej rozwiniętym zmysłem. Trzymiesięczne dziecko postrzega świat w sposób trójwymiarowy, czyli tak, jak osoby dorosłe. Jego wzrok sięga znacznie dalej, niż jeszcze dwa lub trzy tygodnie temu, a dzięki temu potrafi wpatrywać się w obiekty oddalone od niego nawet od kilka metrów. Jego ulubionymi kolorami są wciąż jaskrawe i żywe barwy, a zwłaszcza intensywna czerwień, a obiekty w odcieniach szarości lub czarno – białe zupełnie przestały je interesować. Dwunastotygodniowe dziecko potrafi już rozpoznać zmiany w mimice twojej twarzy, takie jak na przykład otwarte usta lub szeroki uśmiech. Jednak wciąż widzi mało wyraźnie i wszystkie obrazy postrzega w taki sposób, jakby znajdowały się za mgłą.

Ile śpi 12 tygodniowe niemowlę?

Dziecko w dwunastym tygodniu swojego życia przesypia około 15 godzin w ciągu doby, przy czym znaczna większość tego snu przypada na pory nocne. Niemowlę stosuje krótkie drzemki w ciągu dnia, podczas gdy w porach nocnych trwają one od czterech do pięciu godzin. Warto pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne. Niemowlęta mają odmienne uwarunkowania genetyczne i zróżnicowane charaktery, a to sprawia, że każde z nich wypracowuje swój własny rytm snu.

Mija trzeci miesiąc, odkąd twoje dziecko jest na świecie, a ty nie pamiętasz już czym jest przespana noc? Istnieje kilka sposobów, które mogą sprawić, że twoje dziecko będzie spało w nocy nieco spokojniej:

  • nakarm je przed zaśnięciem i dopilnuj, aby solidnie się najadło – to sprawi, że minie więcej czasu do momentu, w którym znów zrobi się głodne, a tym samym się obudzi
  • jak już obudzi się do nocnego karmienia, nie rozbawiaj go, nie inicjuj żadnych zabaw i nie pobudzaj, a nawet nie zapalaj światła – dziecko już na tym etapie rozwoju powinno się uczyć, że noc jest przeznaczona do spania i nie stanowi najlepszej pory na zabawę
  • gdy usłyszysz, że dziecko się wybudziło ze snu, nie biegnij do niego od razu i daj mu chwilę – całkiem możliwe, że za chwilę ponownie zapadnie w sen bez twojej ingerencji
  • przed snem zmień dziecku pieluszkę na świeżą
  • w porach nocnych staraj się utrzymywać zasłonięte okna – taka praktyka sprawi, że promienie wschodzącego słońca nie wybudzą zbyt wcześnie twojej pociechy z nocnego snu, a ty będziesz mieć okazję, by pospać nieco dłużej
  • wieczorami nie inicjuj już pobudzających zabaw i pozwól się dziecku wyciszyć

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo