12 tys. dla Ukraińców. Czy uchodźcom przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy?

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju z powodu wojny, mogą liczyć na wsparcie finansowe. Zgodnie z przepisami specustawy uchodźcy mogą ubiegać się m.in. o 500 plus. Aby otrzymać świadczenie, muszą jednak dopełnić pewnych formalności. Czy przysługuje im również Rodzinny kapitał opiekuńczy? Na jakich zasadach może zostać przyznane 12 tys. dla Ukraińców?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju po 24 lutego, uciekając przed wojną - mogą liczyć na otrzymanie świadczeń rodzinnych - m.in. 500 plus oraz RKO.
  • W ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego można otrzymać nawet 12000 złotych na drugie i każde kolejne dziecko.
  • Uruchomiono specjalny wniosek w języku ukraińskim, który dostępny jest na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aby go złożyć, niezbędne będzie posiadanie: nr PESEL (zarówno wnioskodawcy, jak i dziecka), konto bankowe w polskim banku oraz nr telefonu zarejestrowany w Polsce.

12 tys. dla Ukraińców

Z powodu wojny na Ukrainie do naszego kraju od 24 lutego przybyła ogromna liczba uchodźców uciekających przed niebezpieczeństwem. Zdecydowana większość z nich to kobiety i dzieci, które przekroczyły granicę, mając przy sobie tylko kilka najpotrzebniejszych przedmiotów. Koniecznym było więc zapewnienie im systemowego wsparcia. Dlatego też 12 marca Sejm przyjął specjalną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Zgodnie z jej zapisami Ukraińcy, którzy przybyli do Polski w okresie od 24 lutego 2022, otrzymują prawo do legalnego pobytu, a także możliwość ubiegania się o świadczenia rodzinne przysługujące również polskim obywatelom – w tym 500 plus oraz kapitał opiekuńczy.

Jeżeli obywatel Ukrainy, o którym mowa w art. 1 ust. 1, wjechał legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w przepisach wydanych na podstawie ust. 4 i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jego pobyt na tym terytorium uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 r. Art. 2 Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

Obywatele Ukrainy mogą liczyć na wypłatę RKO na zasadach określonych w ustawie, takich samych, jakie obowiązują także Polaków. Co oznacza, że mogą ubiegać się o świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia. Łącznie można otrzymać nawet 12. tys. złotych.

Sprawdź: Te ważne zmiany w Kodeksie Pracy sprawią, że rodzice otrzymają więcej dni wolnych

Rodzinny kapitał opiekuńczy dla uchodźców

Jak już wspomniano, rodzinny kapitał opiekuńczy dla uchodźców z Ukrainy będzie przyznawany zgodnie z przepisami obowiązującymi także obywateli polskich. Aby móc się o niego ubiegać, Ukraińcy muszą spełnić kilka warunków i przygotować odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim niezbędne będzie posiadanie numeru PESEL – zarówno matki, jak i dziecka – oraz utworzenie konta w polskim banku. Konieczne będzie również zdobycie numeru telefonu zarejestrowanego na terenie Polski oraz aktualny adres e-mailowy. Bez dopełnienia tych formalności złożenie wniosku o Rodzinny kapitał opiekuńczy będzie niemożliwe.

Aby złożyć wniosek do ZUS, potrzebny będzie:

  • polski numer identyfikacyjny PESEL osoby składającej wniosek i dziecka,
  • adres mailowy osoby,
  • polski numer telefonu,
  • numer rachunku bankowego w Polsce.

Zobacz: Od kwietnia kolejne pieniądze trafią do części rodziców! Kto może liczyć na nowy dodatek?

12 tys. na dziecko – wniosek

Zgodnie z przepisami ustawy o RKO, wniosek o to świadczenie można składać wyłącznie drogą elektroniczną do ZUS-u. Jak informują urzędnicy, na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS uruchomiono specjalny wniosek w języku ukraińskim. Uchodźcy z Ukrainy mogą składać go od soboty (23.04). Po pozytywnym rozpatrzeniu decyzji pieniądze zostaną przelane bezpośrednio na konto wskazane we wniosku.

W razie jakichkolwiek wątpliwości obywatele Ukrainy mogą uzyskać pomoc w każdej placówce ZUS lub na specjalnej infolinii pod numerem telefonu 22 444 02 55 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–18.00.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Pielęgnacja niemowląt

Pocenie główki u niemowlaka

Pocenie się główki u niemowlaka to przypadłość, która występuje bardzo często u najmłodszych dzieci. Dlaczego poci się główka niemowlaka? Przyczyn może być bardzo wiele. Jedne z nich wynikają z czynników...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele, Sukienki na wesele

Zielone sukienki na wesele

Zielone sukienki na wesele? Czemu nie! Możesz je dobrać, do każdego typu urody! Zielone sukienki będą bardzo dobrym pomysłem na wesele. Zobacz, jak dobrać właściwy odcień zieleni! Zielona sukienka na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general